Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(C/2024/1599)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

/ Tertziellouthkia"

Nr UE: ChOG-CY-02762 - 5.3.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

/ Tertziellouthkia"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Cypr

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 2.5. Makaron

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

/ Tertziellouthkia" to rodzaj makaronu wytwarzanego poprzez mieszanie mąki z pszenicy durum z wodą lub innego rodzaju mąki, takiego jak mąka wiejska lub mąka z pełnego przemiału z semoliną, wodą i solą. Poniżej przedstawiono ilości składników potrzebnych do wyprodukowania 1 kilograma (+/-10 %) / Tertziellouthkia" w jego ostatecznej (tj. wysuszonej) postaci:

- około 1 kilogram mąki z pszenicy durum lub innego rodzaju mąki takiego jak mąka wiejska lub mąka z pełnego przemiału z semoliną, wodą i solą;

- około litra wody;

- 1 szczypta (około U łyżeczki) soli.

Właściwości fizyczne

Kształt: zazwyczaj okrągły lub owalny, z dziurą pośrodku

Średnica: 1-2 cm w najszerszym miejscu (okręgu lub owalu)

Grubość: 0,3-0,7 cm (w najgrubszym punkcie)

Barwa: biaława

Konsystencja: nieco chropowata i twarda

Właściwości chemiczne (wysuszony produkt)

Zawartość wilgoci: mniej niż 12 %

Węglowodany: 60-80 %

Sól: do 1 %

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym

- Mieszanie surowców i przygotowywanie ciasta

- Cięcie ciasta i formowanie poszczególnych kawałków

- Suszenie (w stosownych przypadkach)

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, ścierania, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Niezależnie od tego, czy "Τερτζιελλούθκια / Tertziellouthkia" jest w postaci suszonej czy świeżej, pakuje się go w przezroczyste opakowania. Takie opakowanie umożliwia konsumentowi zweryfikowanie, że produkt został wytworzony ręcznie, w szczególności na podstawie jego kształtu i konsystencji.

Produkt musi być pakowany i etykietowany na określonym obszarze geograficznym, aby zapewnić dobrą identyfikowalność, a także aby nie dopuścić do jego uszkodzenia. Transport produktu poza obszar produkcji w celu pakowania zwiększyłby prawdopodobieństwo jego uszkodzenia, co wywierałoby niekorzystny wpływ na jego jakość, ponieważ produkt byłby narażony na ryzyko zgniecenia lub pokruszenia.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu musi widnieć napis [cheiropoiita zymarika], oznaczający "makaron produkowany ręcznie".

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Określony obszar geograficzny obejmuje całe terytorium Republiki Cypryjskiej.

5. Związek z obszarem geograficznym

Podstawę do ubiegania się o rejestrację nazwy / Tertziellouthkia" stanowią szczególne cechy produktu, takie jak jego kształt, wielkość i konsystencja, będące rezultatem wiedzy fachowej i specjalistycznej producentów, oraz renoma, na jaką produkt zapracował sobie na przestrzeni lat. W szczególności nazwa produktu pochodzi od jego kształtu, który przypomina niewielki okrąg lub tertzielli. Renoma / Tertziellouthkia" wynika nie tylko z jego cech, które świadczą o kunszcie producentów, ale również z prostoty składników wykorzystywanych do jego produkcji i ze sposobu jego podawania - wspomniane czynniki sprawiły, że makaron ten jest daniem kojarzonym z postem. Ważnym etapem w procesie produkcji jest odpoczywanie ciasta, które również nadaje produktowi jego specyficzny charakter. Czas odpoczywania wpływa na elastyczność ciasta, która z kolei odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji, co umożliwia uformowanie ciasta w kształt typowy dla / Tertziellouthkia" i nadaje mu nieco chropowatą konsystencję.

Niewielkie kawałki ciasta urabia się ręcznie, aby uzyskać walcowaty kształt makaronu przypominający krótki sznur. Końce poszczególnych sznurów są ze sobą wprawnie łączone, tworząc / Tertziellouthkia". Kształt produktu może różnić się w zależności od obszaru, na którym go wytworzono. / Tertziellouthkia" formuje się w pierścienie, aby usprawnić i przyspieszyć proces suszenia. Dzięki doświadczeniu i umiejętnościom producentów kawałki / Tertziellouthkia" są zawsze niemal takiej samej wielkości, mimo że każdy z nich jest wyrabiany ręcznie, i charakteryzują się specyficzną, nieco chropowatą konsystencją na powierzchni. Miejsce, w którym dwa końce ciasta łączą się ze sobą, jest również charakterystyczne i dobrze widoczne, co świadczy o tym, że makaron / Tertziellouthkia" jest wyrabiany ręcznie. Oba końce ciasta muszą zostać połączone w odpowiedni sposób, aby nie rozdzieliły się podczas gotowania i podawania produktu.

Proces suszenia również opiera się na kunszcie i umiejętnościach producentów. Świeży makaron / Tertziellouthkia" musi zostać rozłożony na siatce do suszenia lub umieszczony w koszach w taki sposób, aby jego poszczególne kawałki nie stykały się ze sobą. Zapewnia to możliwość optymalnego i jednolitego wysuszenia produktu. Na podstawie posiadanego doświadczenia każdy producent jest w stanie ocenić, kiedy produkt jest gotowy. Aby ustalić, czy produkt jest już dostatecznie suchy, producent sprawdza go pod kątem a) braku jakiejkolwiek lepkości na powierzchni oraz b) dźwięku wydawanego przez kawałki makaronu przy potrząsaniu nimi i uderzaniu nimi o siebie.

Tradycyjnie / Tertziellouthkia" był podawany w okresie postu i podczas uczt, a także w trakcie wydarzeń społecznych takich jak wesela. Makaron / Tertziellouthkia" serwuje się w określony sposób. Przed podaniem produkt gotuje się w wodzie i syropie z chleba świętojańskiego, syropie winogronowym lub miodzie; niektóre źródła sugerują, że / Tertziellouthkia" może wywodzić się z potrawy nazywanej plytos artos lub "gotowany chleb", którą spożywano w starożytnej Grecji.

Niezależnie od wieloletniej tradycji związanej z / Tertziellouthkia" i jego renomy jako lokalnego produktu cypryjskiego oraz dania serwowanego w okresie postu, makaron ten stopniowo zyskuje na popularności jako składnik współczesnej diety i zawsze można go znaleźć na lokalnych targowiskach, na których sprzedaje się produkty cypryjskie. Jego renoma szerzy się jednak również poza Cyprem dzięki przedstawianiu go w zagranicznych programach kulinarnych takich jak popularny grecki program telewizyjny POP Magieriki [Gotowanie z wyrobami objętymi ChNP], który propaguje produkty objęte ChNP i ChOG. Cypryjskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni/Gastronomów opisało sposób przygotowywania / Tertziellouthkia" w magazynie Gastronomika Nea [Wiadomości gastronomiczne] w 2017 r. w specjalnej kolumnie "Tradycja". Informacje o produkcie można znaleźć również na stronach internetowych i w aplikacjach kulinarnych takich jak cookpad, które nie tylko wyjaśniają sposób jego przygotowywania, ale zawierają również propozycje dotyczące sposobu jego podawania. W trakcie lokalnych festiwali poświęconych gastronomii i tradycji (festiwal Michani tou Gronou III [Wehikuł czasu III] organizowany przez gminę Aglandzia i Centrum Młodzieży w Aglandzi) organizuje się pokazy sposobu przygotowywania / Tertziellouth- kia" i oferuje się bezpłatne próbki tego produktu. W publikacjach dotyczących festiwalu gastronomicznego zorganizowanego we wschodniej części Półwyspu Chalcydyckiego w 2019 r. poinformowano, że tradycyjne wyroby cypryjskie, w tym tertziellouthkia podawany z syropem z chleba świętojańskiego, cieszyły się bardzo dużą popularnością. / Tertziellouthkia" został nagrodzony znakiem jakości "Taste Cyprus / Delightful Journeys" (Smak Cypru / Zachwycające podróże), przyznawanym cypryjskim specjałom kulinarnym, jako jeden z produktów zaprezentowanych na festiwalu tradycji i kultury, który zorganizowano po raz pierwszy w 2004 r. i który każdego roku odbywa się w innej cypryjskiej gminie wiejskiej. / Tertziellouthkia" opisywano jako "charakterystyczny, tradycyjny makaron wyrabiany ręcznie" podczas specjalnych wydarzeń organizowanych na część cypryjskiego makaronu takich jak Kyriakes stin Ypaithro [Niedziele na wsi], które są promowane w mediach elektronicznych, m.in. na stronie internetowej magazynu Skala Times. Materiały poświęcone / Tertziellouthkia" pojawiają się również często w mediach drukowanych i elektronicznych zajmujących się dokumentowaniem i propagowaniem tradycyjnej gastronomii cypryjskiej. Do mediów tych zalicza się Gastronomikos Chartis tis Kyprou [Kulinarna mapa Cypru], Gastronomia en Kypro [Gastronomia na Cyprze], Paradosiaka zimomata tis Kyprou [Tradycyjne cypryjskie wyroby z ciasta] (2003 r.) oraz Wirtualne Muzeum Kuchni Cypru i Cypryjskich Potraw.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/82B33F7D83ABF5A8C225879C00346BA5?OpenDocument

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024