Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(C/2024/1346)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1  (UE) nr 1151/2012 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Bursa §eftalisi"

Nr UE: PDO-TR-02887 - 5.1.2023

1. Nazwa lub nazwy

"Bursa §eftalisi"

ChNP (X) ChOG ()

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwa "Bursa §eftalisi" odnosi się do świeżego owocu "J.H. Hale" i "Glohaven" - odmian należących do gatunku Prunus persica L Oba kultywary mają łatwo odchodzącą pestkę, a żółta skórka jest zarumieniona na czerwono, miąższ jest żółty, słodki i soczysty. Owoc odmiany J.H. Hale jest średniej wielkości, z meszkiem, jędrny, słodki i soczysty. Owoce odmiany Glohaven są średniej wielkości, z lekkim meszkiem i średnio jędrne.

W momencie wprowadzania do obrotu owoce posiadają następujące cechy charakterystyczne:

J.H. Hale Glohaven
Barwa skórki L 60,00-70,00 45,00-65,00
a 20,00-30,00 30,00-40,00
b 40,00-50,00 25,00-45,00
Barwa miąższu L 70,00-80,00 75,00-80,00
a 10,00 -20,00 14,50-20,50
b 55,00-60,00 55,00-65,00
Jędrność (kg/cm2) 5,00-7,00 0,80-2,50
Liczba owoców na 1 kg 3,00-3,50 3,50-4,50
skala Brix'a (%) 11,00-14,00 10,00-13,00
pH 3,50-3,65 3,50-3,70

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Bursa §eftalisi" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym, począwszy od sadzenia do zbioru.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Produkt "Bursa §eftalisi" pakuje się do kartonowych lub drewnianych tacek lub pudełek, z przeznaczeniem dla konsumentów końcowych. Owoce należy umieszczać jednowarstwowo, oddzielając je od siebie materiałem ochronnym. Zakazane jest stosowanie wszelkich opakowań z tworzyw sztucznych.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykietach znajdujących się na opakowaniach należy umieścić nazwę "Bursa §eftalisi", zapisaną czcionką o wielkości co najmniej tak dużej jak inne największe litery na etykiecie oraz termin "Chroniona Nazwa Pochodzenia", obok nazwy produktu wraz z numerem partii.

Wszyscy producenci i przetwórcy spełniający wymogi określone w specyfikacji mogą korzystać ze specjalnego logo wskazanego poniżej, identyfikującego produkt.

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wyznaczony obszar geograficzny produkcji "Bursa §eftalisi" znajduje się w wymienionych poniżej wsiach w dystryktach należących do prowincji Bursa.

Dystrykt Gürsu: Merkez, Adaköy, Cambazlar, igdir, Karahidir, Kazikli

Dystrykt inegöl: Merkez, Akhisar, Akincilar, Alanyurt, Alibey, Bilalköy, Bogazköy, Cerrah, Çavu§köy, ęeltikęi, ęitli, Deydinler, Dipsizgöl, Edebey, Eymir, Hamamli, Hamzabey, Hasanpa§a, Hocaköy, isaören, Karagölet, Karalar, Kinik, Kozluca, Kulaca, Kur§unlu, Küçükyenice, Ortaköy, Özlüce, Sungurpa§a, Süpürtü, §ipali, Toku§, Yeniceköy, Yigit

Dystrykt iznik: Boyalica

Dystrykt Kestel: Merkez, Aksu, Barakfaki, ęataltepe, Dudakli, Erdogan, Gölba§i, Gölcük, Gözede, Kozluören, Narlidere, Serme, Seymen, Soguksu, Turanköy, Yagmurlu

Dystrykt Nilüfer: Merkez, ęali, Kayapa, Tahtali, Yaylacik

Dystrykt Orhangazi: Akharem, ęakirli, Dutluca, Gedelek, Gemię, Gölyaka, Gürle, Heceler, Keramet, Orhangazi, Sölöz, Üregil, Yenigürle, Yenisölöz

Dystrykt Osmangazi: Merkez, ęaglayan, Demirta§, Ovaakęa

Dystrykt Yeni§ehir: Merkez, Af§ar, Akdere, Alayli, Barcin, Burcun, Cihadiye, Çamönü, ęardak, ęayirli, ęelebi, Demir- boga, Dereköy, Ebeköy, Fethiye, Günece, Hayriye, incirli, Karabahadir, Karacaahmet, Karacaali, Karaköy, Karasil, Kava- kli, Koyunhisar, Kozdere, Köprülühisar, Mahmudiye, Marmaracik, Mente§e, Osmaniye, Papatya, Selimiye, Söylemi§, Suba§i, Toprakdere, Toprakocak, Yeniköy, Yolören

Dystrykt Yildirim: Merkez

5. Związek z obszarem geograficznym

Wskaźnik występowania gleb aluwialnych w prowincji Bursa jest znacznie wyższy niż w innych prowincjach, w których uprawia się brzoskwinie. Odsetek gleby aluwialnej w Bursa wynosi 11,6 %, co tworzy idealne środowisko do uprawy brzoskwiń. Wiatr jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość brzoskwiń. Środowisko przybrzeżne, obecność jeziora i gór stwarzają odpowiednie warunki do uprawy brzoskwiń. Na obszarach charakteryzujących się wysoką jakością produkcji w prowincji Bursa przeważają wiatry północnowschodnie (NE), południowowschodnie (SE) i wschodnio-północno-wschodnie (ENE). Pożądana maksymalna prędkość wiatru na obszarze produkcji, sprzyjająca wysokiej jakości i zdrowej uprawie brzoskwiń, wynosi 10 mph lub mniej. Bursa różni się od innych prowincji pod względem struktury gleby i ogólnych warunków klimatycznych, a zwłaszcza prędkości wiatru. Gdy porównuje się tę prowincję z innymi prowincjami, obszar uprawy brzoskwiń (tj. Bursa) charakteryzuje się łagodniejszym wiatrem (o prędkości mniejszej niż 10 mph), co wynika z obecności pobliskiej góry Uludag.

Odmiany "Bursa Seftalisi" (J.H Hale i Glohaven) wyróżniają się wielkością, barwą, słodyczą, soczystością i odchodzeniem pestki od miąższu w porównaniu z owocami tych samych odmian uprawianych w innych regionach; dzieje się tak ze względu na warunki glebowe i klimatyczne prowincji Bursa. Poziom pH (6-7), aluwialna struktura gleby (osadowa, gliniasta, piaszczysta, kamienista, głęboka i szybko ogrzewająca się) oraz zawartość minerałów (zwłaszcza azotu) w prowincji Bursa wpływają na wzrost drzew, co ma wpływ na wielkość i barwę brzoskwiń odmiany J.H Hale i Glohaven. Średnie roczne opady w prowincji Bursa wynoszą 707,5 mm, a zwłaszcza opady przed zbiorami są istotne z punktu widzenia tworzenia się pestek i przylegania pestek do owocu. Praktyki produkcyjne producentów z prowincji Bursa mają wpływ na jakość brzoskwiń. Cięcie odbywa się zgodnie z metodą zwaną lokalnie "rybie ości" i polega na usuwaniu suchych, uszkodzonych i chorych gałęzi, aby zwiększyć przenikanie światła i zapewnić wystarczającą ekspozycję owoców na promienie słoneczne. Cięcie metodą na "rybie ości" wpływa na barwę brzoskwiń, podobnie jak rodzaj gleby. Przerzedzanie przeprowadza się ręcznie, a zabieg ten umożliwia powstawanie owoców o średniej wielkości. Praktyki nawożenia stosowane przez producentów przyczyniają się do produkcji słodkich i soczystych owoców. Stosowanie Erekeme (lokalna nazwa nieszczepionego drzewa brzoskwiniowego) w zapylaniu ułatwia oddzielanie brzoskwiń od pestek. Posadzenie dziesięciu drzew "erekeme" na hektar wystarczy do uzyskania lepszych owoców.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.1346

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 06/02/2024
Data ogłoszenia: 06/02/2024