Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 219/04)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1  nr 1151/2012 w ciągu trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Marmelada Branca de Odivelas"

Nr UE: PGI-PT-02609 - 19.5.2020

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Marmelada Branca de Odivelas"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Marmelada Branca de Odivelas" to przetwór owocowy powstający w wyniku gotowania owoców pigwy z dodatkiem cukru, wody i soku z cytryny.

Owoce pigwy są koloru od żółtego po jasno żółty i mogą mieć zielonkawy odcień. Biały cukier wykorzystuje się w celu uzyskania niemalże białej marmolady z pigwy. Sok z cytryny dodaje się, aby zapobiec utlenianiu się miąższu pigwy po obraniu owocu.

Aby uzyskać 1 000 g gotowego produktu, należy użyć co najmniej 350 g miąższu lub przecieru z pigwy.

Syrop otrzymuje się w wyniku podgrzewania odpowiedniej ilości wody i cukru. Typowe proporcje to 1 kg cukru na 250 ml wody.

"Marmelada Branca de Odivelas" cechuje się następującymi właściwościami fizycznymi i organoleptycznymi:

Barwa: jednolita, prawie biała

Połysk: jednolity i intensywny

Konsystencja: wystarczająco stała, aby produkt można było kroić nożem

Aromat: pigwa

Smak: słodki

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji produktu "Marmelada Branca de Odivelas" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze, w gminie Odivelas w dystrykcie Lizbony:

dostawa i przechowywanie surowców; selekcja, mycie, obieranie, gotowanie i przygotowywanie miąższu; odważanie składników i przygotowywanie syropu cukrowego, mieszanie i gotowanie syropu cukrowego i przecieru z pigwy; napełnianie pojemników, stabilizacja produktu (odpoczywanie), krojenie w pożądany kształt i suszenie.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Niezależnie od formy, w której produkt jest sprzedawany, etykieta musi zawierać napis "Marmelada Branca de Odive- las" - IGP ["Marmelada Branca de Odivelas" - ChOG] i przedstawione poniżej logo produktu.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gmina Odivelas w dystrykcie Lizbony.

5. Związek z obszarem geograficznym

Cechy charakterystyczne produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają wyłącznie z jego renomy i czynników ludzkich występujących na określonym obszarze geograficznym.

"Marmelada Branca de Odivelas" to świecka spuścizna sióstr cysterek z klasztoru św. Dionizego w Odivelas. Jest to jeden z wielu rodzajów wysokiej jakości "słodyczy klasztornych", które są wytwarzane w Odivelas od wielu pokoleń.

Przygotowywany w gminie Odivelas produkt "Marmelada Branca de Odivelas" posiada szczególne cechy charakterystyczne, które można przypisać tradycyjnym metodom wykorzystywanym w klasztorze, konsekwentnie i wiernie przestrzeganym w Odivelas i przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Swoistość tego przetworu owocowego wynika z: wieloletniej wiedzy fachowej producentów z Odivelas, zgodnej z historyczną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a zatem utrwaloną z biegiem czasu; różnych form wprowadzania do obrotu, które zawsze odnoszą się do Odivelas; istnienia form i narzędzi do wycinania, które mają ponad sto lat i nadal służą jako wzór dla niektórych stosowanych obecnie kształtów; faktu, że produkt ten jest od zawsze wytwarzany w Odivelas oraz czynników historycznych łączących go z Odivelas, potwierdzających jego renomę.

Szczególne cechy produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają z lokalnej wiedzy fachowej wykorzystywanej w tradycyjnym procesie produkcji: od rygorystycznej selekcji owoców po określanie dokładnego momentu, w którym wlana do wody niewielka ilość syropu utworzy twardą kulkę, co lokalni producenci są w stanie ocenić na podstawie doświadczenia - wszystko to pokazuje, jak ważny jest czynnik ludzki.

Fakt, że w przeciwieństwie do innych marmolad z pigwy produkt ten jest prawie biały, uczynił go sławnym, a opisy i odniesienia do niego odnaleźć można w sięgających zamierzchłych czasów książkach i manuskryptach, np. O Livro de Receitas da Ultima Freira de Odivelas (książka kucharska ostatniej siostry z klasztoru). Historycy zgadzają się, że przepis został prawidłowo zapisany, a dokument ten potwierdza autentyczność produktu, przy czym istotne jest, że jest to przepis na Marmelada Branca (białą marmoladę z pigwy).

Obecnie renomę produktu potwierdza m.in. fakt, że pojawił się on w finale konkursu 7 Maravilhas Doces de Portugal w 2019 r., otrzymane nagrody m.in. w konkursach tradycyjnych portugalskich słodyczy z owoców oraz nawiązania w mediach.

Przykładowo, 5 czerwca 2015 r. czasopismo SOL opublikowało artykuł na temat Confraria da Marmelada Branca de Odivelas [stowarzyszenia Marmelada Branca de Odivelas] podkreślający autentyczność i unikalność produktu.

W Doces Conventuais e Licores da Tradição Portuguesa (1981), Maria de Lourdes Modesto w taki sposób pisze o "Marme- lada Branca de Odivelas": "Najlepszą ze wszystkich marmolad z pigwy pozostaje ta wytwarzana w Odivelas. Tylko niemalże biała marmolada z pigwy zasługuje na to pełne czci miano - i jest prawdziwym przysmakiem."

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/CE_marmelada_branca_odivelas.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024