Protokół posiedzenia w środę 20 czerwca 2018 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W ŚRODĘ 20 CZERWCA 2018 R.

(2018/C 443/04)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2018 r.)

SPIS TREŚCI

1. Sprawozdanie podsumowujące warsztaty

2. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

3. Sprawozdanie z Konferencji Młodzieży

4. Wystąpienie Carla B. Greenidge'a, wiceprzewodniczącego i ministra spraw zagranicznych Gujany

5. Wystąpienie Ekateriny Zaharievej, wicepremier ds. reformy sądownictwa i minister spraw zagranicznych Bułgarii oraz urzędującej przewodniczącej Rady UE

6. Tura pytań do Rady

7. Debata z udziałem Rady- procedura pytań z sali

8. Sprawozdanie z 15. posiedzenia regionalnego w Nairobi, Kenia (region Afryki Wschodniej), w dniach 11-13 kwietnia 2018 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

9. Zatwierdzenie protokołu popołudniowego posiedzenia z poniedziałku 18 czerwca 2018 r. oraz protokołu porannego i popołudniowego posiedzenia z wtorku 19 czerwca 2018 r.

10. Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych

11. Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym

12. Sprawy różne

13. Termin i miejsce 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

ZAŁĄCZNIK I ALFABETYCZNA LISTA CZŁONKÓW WSPÓLNEGO ZGROMADZENIA PARLAMENTARNEGO

ZAŁĄCZNIK II LISTA OBECNOŚCI NA SESJI W BRUKSELI (BELGIA) W DNIACH 18-20 CZERWCA 2018 R.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W ŚRODĘ 20 CZERWCA 2018 r. w godz. porannych

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.08)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Joseph OWONA KONO

Pełniący funkcję współprzewodniczącego

1.
Sprawozdanie podsumowujące warsztaty

Clifford Andre (Seszele) podsumował warsztaty poświęcone badaniom biotechnologicznym na rzecz zrównoważonego rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem krajów rozwijających się. W niedzielę 17 czerwca uczestnicy odwiedzili Vlaams Instituut voor Biotechnologie (VIB) w Gandawie (Belgia), zajmujący się głównie badaniami podstawowymi w zakresie molekularnych podstaw życia, ale który prowadzi specyficzne badania biotechnologiczne skupiające się na krajach rozwijających się. Uczestnicy wysłuchali trzech prezentacji i zwiedzili laboratoria z przewodnikiem.

Głos zabrali: Catherine Bearder, Halifa Sallah (Gambia).

2.
Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

Wystąpienie Brendy King, członkini Komitetu Monitorującego AKP-UE, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES).

Brenda King, członkini Komitetu Monitorującego AKP-UE, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (w zastępstwie Jarosława Mulewicza, przewodniczącego Komitetu Monitorującego AKP-UE), przedstawiła w zarysie ostatnie działania EKES od czasu jego uczestnictwa w ostatnim posiedzeniu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, a także przyszłe działania Komitetu Monitorującego AKP-UE.

Głos zabrali: Michel Kamano (Gwinea), Halifa Sallah (Gambia), Agnima Alain-Michel Lobognon (Wybrzeże Kości Słoniowej).

3.
Sprawozdanie z Konferencji Młodzieży

Za zgodą współprzewodniczących udzielono głosu młodemu przedstawicielowi uczestników Konferencji Młodzieży, aby przedstawił wnioski z konferencji, które koncentrowały się na potrzebie promowania i wspierania dialogu międzykulturowego i integracji we wszystkich formach. W dalszej debacie wyrażono duży entuzjazm dla roli, jaką mają do odegrania młodzi ludzie, a także dla kilku propozycji, jakie padły na temat zaangażowania młodzieży w prace Zgromadzenia. Louis Michel zaproponował utworzenie "Zgromadzenia młodzieży z krajów AKP i UE", które byłoby organizowane wspólnie z każdą sesją Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego. Podobnie inni członkowie zasugerowali, aby utworzyć fora dla młodzieży, zarówno w celu dostarczania informacji Wspólnemu Zgromadzeniu Parlamentarnemu, jak i otrzymywania od niego informacji, przy wykorzystaniu już istniejących modeli.

Głos zabrali: Nafie Ali Nafie Ahmed (Sudan), Halifa Sallah (Gambia), Cheryl Sandra V. Husbands (Barbados), Louis Michel, Ben Abdallah Banda (Ghana), Sir Louis Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Dexter Nduna (Zimbawe), Nafie Ali Nafie Ahmed (Sudan), Margaret Kamar (Kenia), Jacob Oulanyah (Uganda), Adjedoue Weidou (Czad), Heather Mwiza Sibungo (Namibia), Waven William (Seszele), Liuga Faumuina (Samoa), Agnima Alain-Michel Lobognon (Wybrzeże Kości Słoniowej) i Michèle Rivasi.

4.
Wystąpienie Carla B. Greenidge'a, wiceprzewodniczącego i ministra spraw zagranicznych Gujany

Carl B. Greenidge, wiceprzewodniczący i minister spraw zagranicznych Gujany (w imieniu urzędującego przewodniczącego Rady Ministrów AKP) opisał znaczenie forum Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE dla dialogu i rozwoju oraz podkreślił fakt, że jest to jedyne zorganizowane forum tego rodzaju obejmujące cztery globalne obszary geograficzne na świecie. 79 państw AKP i 28 państw członkowskich mogą odegrać decydującą rolę w kształtowaniu globalnego zarządzania i procesu decyzyjnego na forach międzynarodowych.

Carl B. Greenidge podkreślił, że w ramach przyszłego partnerstwa po roku 2020 należy zapewnić nowe ramy współpracy, które byłyby bardziej skuteczne, strategiczne, zrównoważone i zorientowane na wyniki. Ponadto ogłosił wyniki 107. sesji Rady Ministrów AKP, która odbyła się w Lomé (Togo) w dniu 30 maja 2018 r., na której grupa państw AKP przyjęła mandat negocjacyjny dotyczący umowy o partnerstwie po wygaśnięciu umowy z Kotonu, który to mandat uważany jest za wyraźny przejaw jedności i solidarności rządów i ludów państw AKP.

Na zakończenie wyraził uznanie dla faktu, że Zgromadzenie silnie poparło zachowanie jedności grupy AKP oraz podkreślił, że ważne jest, aby AKP i UE negocjowały jako pojedyncze i równe podmioty.

5.
Wystąpienie Ekateriny Zaharievej, wicepremier ds. reformy sądownictwa i minister spraw zagranicznych Bułgarii oraz urzędującej przewodniczącej Rady UE

Ekaterina Zaharieva, wicepremier ds. reformy sądownictwa i minister spraw zagranicznych Bułgarii oraz urzędująca przewodnicząca Rady UE opisała główne priorytety prezydencji bułgarskiej, a w szczególności podkreśliła przyszłość stosunków AKP-UE po wygaśnięciu umowy z Kotonu w 2020 r. Podkreśliła, że należy wykorzystać obecny impet, aby państwa AKP i UE połączyły siły na rzecz opracowania wspólnej wielostronnej agendy o bardziej globalnym wymiarze. Wyraziła uznanie z powodu przyjęcia przez grupę AKP mandatu negocjacyjnego i zapowiedziała, że UE przyjmie swój mandat negocjacyjny w następny poniedziałek.

Wzywając do intensywniejszego dialogu i zrozumienia między państwami AKP i UE, dodała, że konieczne jest dalsze dostosowanie stosunków AKP-UE do nowych realiów i do sytuacji na świecie. Podkreśliła, że aby zwiększyć skuteczność, konieczne jest pogłębienie partnerstwa AKP-UE na poziomie regionalnym oraz refleksja nad dynamiką regionalną w Afryce, na Karaibach i w regionie Pacyfiku i uwzględnienie tej dynamiki. Przyszła umowa powinna dążyć do osiągnięcia postępów w zakresie wspólnych i międzysektorowych interesów w różnych kluczowych obszarach.

Zauważyła, że działania w dziedzinie klimatu są ważnym obszarem współpracy i wezwała do zwiększenia liczby skoordynowanych działań AKP-UE i do nasilenia współpracy między nimi w celu walki z powtarzającymi się katastrofami spowodowanymi przez człowieka i klęskami żywiołowymi, które osłabiają rozwój i tak już niestabilnych państw, oraz w celu budowania odporności na te katastrofy i klęski. Ponadto podkreśliła, że aby przyczynić się do intensywniejszego dialogu i porozumienia między narodami, partnerstwo demokratyczne musi mieć wymiar parlamentarny.

6.
Tura pytań do Rady

Do Rady AKP skierowano 2 pytania, a do Rady UE - 7.

i)
Carl B. Greenidge odpowiedział w imieniu Rady AKP na następujące pytania wymagające odpowiedzi na piśmie, do których nie było pytań dodatkowych:

Pytanie nr 1, które zadała Sabine Lösing, w sprawie silniejszej roli Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego w nowej umowie o partnerstwie, wraz z pytaniem.

Pytanie nr 2, które zadała Nathalie Griesbeck (zastąpiona przez Thierry'ego Cornelileta), w sprawie nielegalnych połowów na Karaibach.

ii)
Ekaterina Zaharieva odpowiedziała w imieniu Rady UE na następujące pytania wymagające odpowiedzi na piśmie i pytania dodatkowe

Pytanie nr 3, które zadał Jo Leinen (zastąpiony przez Neenę Gill na początku pytania), w sprawie sytuacji w Gabonie.

Pytanie nr 4, które zadała Neena Gill, w sprawie braku stanowiska Rady dotyczącego brutalnych represji ze strony sił bezpieczeństwa w DRK w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r.

Pytanie nr 5, które zadała Nathalie Griesbeck (zastąpiona przez Thierry'ego Cornelileta), w sprawie nielegalnych połowów na Karaibach.

Pytanie nr 6, które zadała Cathrine Bearder, w sprawie nielegalnego handlu dziką fauną i florą oraz stosunków UE-AKP

Pytanie nr 7, które zadał Thierry Cornelilet, w sprawie konieczności poprawy komunikacji w zakresie finansowania ze środków UE oraz zapewnienia lokalnym zainteresowanym stronom szkoleń ze składania wniosków w sprawie projektów.

Pytanie nr 8, które zadała Laura Agea, w sprawie przyszłych programów i strategii politycznych UE i celów zrównoważonego rozwoju.

Pytanie nr 9, które zadała Sabine Lösing (zastąpiona przez Lidię Senrę Rodriguez), w sprawie silniejszej roli Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego w nowej umowie o partnerstwie.

7.
Debata z udziałem Rady - procedura pytań z sali

Głos zabrali: Michèle Rivasi, Lucie Milebou Aubsson Mboussou (Gabon), Halifa Sallah (Gambia), Michel Kamano (Gwinea), Jomo Mfanawemakhosi Dlamini (Królestwo eSwatini).

Posłowie skupili się się na takich kwestiach jak budżet UE i identyfikowalność EFR, sektor rolny i produkcja na dużą skalę, polityka w państwach AKP w zakresie stosowania pestycydów i tworzyw sztucznych; umowa o partnerstwie z Kotonu oraz integracja regionalna, górnictwo, gospodarka cyfrowa i łańcuchy wartości dodanej, przyszłe WRF, światowe konflikty handlowe oraz ich wpływ na gospodarki państw AKP.

Ekaterina Zaharieva odpowiedziała w imieniu Rady UE na pytania nr 1, 3 i 4.

Carl B. Greenidge odpowiedział w imieniu Rady AKP na pytania nr 2 i 3.

Głos zabrali: Clifford Andre (Seszele), Liuga Faumuina (Samoa), Spès-Caritas Njebarikanuye (Burundi), Ben Abdallah Banda (Ghana), Dexter Nduna (Zimbawe), Adjedoue Weidou (Czad) i Louis Michel.

Posłowie skupili się na takich zagadnieniach, jak rola parlamentarzystów w mandacie negocjacyjnym, małe państwa wyspiarskie i nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (połowy NNN), globalne ocieplenie, poziomy morza, odpady z tworzyw sztucznych i stada ryb w regionie Pacyfiku, zniesienie sankcji UE wobec Burundi, transfer technologii do państw AKP oraz rozwój infrastruktury, wnioski państw AKP mające na celu pobudzenie gospodarki i ograniczenie migracji oraz włączenie EFR do budżetu.

Carl B. Greenidge odpowiedział w imieniu Rady AKP na pytania nr 1, 5 i 6.

Ekaterina Zaharieva odpowiedziała w imieniu Rady UE na pytania nr 1, 2, 3, 4 i 5.

8.
Sprawozdanie z 15. posiedzenia regionalnego w Nairobi, Kenia (region Afryki Wschodniej), w dniach 11-13 kwietnia 2018 r. - sprawozdanie współprzewodniczących

Pełniąca funkcję współprzewodniczącej Michèle Rivasi przedstawiła ustne sprawozdanie z 15. posiedzenia regionalnego (region Afryki Wschodniej), w którym podkreśliła główne tematy dyskusji oraz w szczególności wspomniała o potrzebie promowania głębszej integracji regionalnej, która wzmocniłaby partnerstwa z sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim, jak również wzmocnienia mechanizmów kontrolnych dotyczących handlu w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i politycznego. Podkreśliła, że jedynym długoterminowym rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie przyczyn konfliktu jest wzmocnienie dialogu politycznego, zwiększenie współpracy i pomocy międzynarodowej.

W odniesieniu do przyszłej umowy AKP-UE po wygaśnięciu umowy z Kotonu podkreśliła, że należy oprzeć się na dorobku prawnym z Kotonu i uwzględnić nowe realia na świecie, w szczególności uwarunkowania regionalne; równie istotna jest konieczność informowania społeczeństwa obywatelskiego w państwach AKP o przebiegu negocjacji.

9.
Zatwierdzenie protokołu popołudniowego posiedzenia z poniedziałku 18 czerwca 2018 r. oraz protokołu porannego i popołudniowego posiedzenia z wtorku 19 czerwca 2018 r.

Protokoły zostały zatwierdzone.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.35 i wznowione o godz. 15.01)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

10.
Głosowania nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych Współprzewodniczący przypomniał Zgromadzeniu procedury dotyczące głosowania.
i)
Stosunki między AKP a UE po wygaśnięciu umowy z Kotonu: silny wymiar parlamentarny (ACP-EU/102.400/18/fin.) (Komisja Spraw Politycznych)

Sprawozdawcy: Jacob Oulanyah (Uganda) i Cristian Dan Preda

Poprawki przyjęte: 1, 6, 7 i 1 poprawka ustna do motywu I

Poprawki odrzucone: 2, 3, 4, 5.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad poprawką 2. Poprawka została odrzucona.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad poprawką 3. Poprawka została odrzucona. Na wniosek grupy S&D odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad motywem F. Część pierwsza została przyjęta.

Na wniosek grupy S&D odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 6 i głosowanie odrębne obu izb nad obiema częściami. Część pierwsza została przyjęta.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 11 i głosowanie odrębne obu izb nad drugą częścią. Część pierwsza została przyjęta.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 12 i głosowanie odrębne obu izb nad drugą częścią. Część pierwsza została przyjęta.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 16 i głosowanie odrębne obu izb nad drugą częścią. Część pierwsza została przyjęta.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 20 i głosowanie odrębne obu izb nad drugą częścią. Część pierwsza została przyjęta.

Zmieniona rezolucja została przyjęta 62 głosami za przy 0 głosach przeciw i 5 głosach wstrzymujących się.

ii)
Wpływ nielegalnego handlu środkami ochrony roślin, nasionami i innymi środkami produkcji rolnej na gospodarki państw AKP (ACP-EU/102.403/18/fin.)

(Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu)

Sprawodawczynie: Lucie Milebou Aubusson Mboussou (Gabon) i Maria Arena

Poprawki przyjęte: 2, 6, 7, 8

Poprawki odrzucone: 1, 4, 5

Poprawki bezprzedmiotowe: 3

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad motywem O. Motyw ten został przyjęty.

Na wniosek grupy PPE odbyło się głosowanie podzielone nad ustępem 18. Ustęp ten został przyjęty.

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

iii)
Społeczne i środowiskowe skutki urbanizacji, szczególnie należyte zarządzanie odpadami przemysłowymi i domowymi w państwach AKP (ACP-EU/102.408/18/fin.)

(Komisja Spraw Społecznych i Środowiska)

Sprawozdawczynie: Halifa Sallah (Gambia) i Eleni Theocharous

Poprawka przyjęta: 2

Poprawka odrzucona: 1

Na wniosek grupy PPE i ECR odbyło się głosowanie odrębne obu izb nad ustępem 6. Część pierwsza została przyjęta.

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

11.
Głosowanie nad projektami rezolucji w trybie pilnym
i)
Pilny charakter nowych środków walki z międzynarodowym terroryzmem (ACP-EU/102.582/18/fin.)

Poprawki przyjęte: 1

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

ii)
Kryzys humanitarny w Sudanie Południowym (ACP-EU/102.583/18/fin.)

Poprawki przyjęte: 1

Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie przy trzech głosach wstrzymujących się.

12.
Sprawy różne

Współprzewodniczący podziękował posłom, wspólnemu sekretariatowi, tłumaczom ustnym i Komisji za ich udział w pracach Zgromadzenia.

13.
Termin i miejsce 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego 36. sesja Zgromadzenia odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2018 r. w Beninie.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 15.32)

Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis MICHEL José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (pełniący obowiązki)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ALFABETYCZNA LISTA CZŁONKÓW WSPÓLNEGO ZGROMADZENIA PARLAMENTARNEGO

Przedstawiciele AKP Przedstawiciele PE
KONO (KAMERUN), współprzewodniczący MICHEL, współprzewodniczący
ANGOLA ADEMOV
ANTIGUA I BARBUDA ADINOLFI
BAHAMY AGEA
BARBADOS (wiceprzew.) ARENA
BELIZE BAREKOV
BENIN BAY
BOTSWANA BEARDER
BURKINA FASO BEŇOVÁ
BURUNDI CAMPBELL BANNERMAN
KAMERUN CASA
REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA CHRISTENSEN
REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA CIOCCA
CZAD (wiceprzew.) CORNILLET
KOMORY (wiceprzew.) CORRAO
KONGO (Demokratyczna Republika Konga) CZESAK (wiceprzew.)
KONGO (Republika) DANCE
WYSPY C00KA DELAHAYE
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ D'ORNANO
DŻIBUTI ENGSTRÖM
DOMINIKA ESTARÀS FERRAGUT
REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA FERRARA
GWINEA RÓWNIKOWA FERREIRA (wiceprzew.)
ERYTREA FLORENZ
ESWATINI (Królestwo) GAL
ETIOPIA (wiceprzew.) GARDIAZABAL RUBIAL
FIDŻI (wiceprzew.) GERICKE
GABON (wiceprzew.) GERINGER DE OEDENBERG
GAMBIA GIUFFRIDA
GHANA GOERENS
GRENADA GRIESBECK
GWINEA (wiceprzew.) GUERRERO SALOM
GWINEA BISSAU HANNAN (wiceprzew.)
GUJANA HETMAN
HAITI HEUBUCH
JAMAJKA ITURGAIZ
KENIA KARSKI
KIRIBATI KYENGE (wiceprzew.)
LESOTHO LANCINI
LIBERIA LÓPEZ AGUILAR (wiceprzew.)
MADAGASKAR LÖSING
MALAWI MCAVAN
MALI MANSCOUR (wiceprzew.)
WYSPY MARSHALLA (Republika) MARUSIK
MAURETANIA MICHEL
MAURITIUS MIZZI
MIKRONEZJA (Federacja) MUSELIER (wiceprzew.)
MOZAMBIK MUSSOLINI
NAMIBIA (wiceprzew.) NART (wiceprzew.)
NAURU NEUSER
NIGER NOICHL
NIGERIA (wiceprzew.) OMARJEE
NIUE PAPADIMOULIS
PALAU PEDICINI (wiceprzew.)
PAPUA-NOWA GWINEA POGLIESE
RWANDA POPA
SAINT KITTS I NEVIS PREUSS
SAINT LUCIA PUNSET
SAINT VINCENT I GRENADYNY RANGEL (wiceprzew.)
SAMOA (wiceprzew.) RIVASI (wiceprzew.)
WYSPY ŚW. TOMASZA I WYSPA KSIĄŻĘCA ROLIN
SENEGAL ROSATI
SESZELE SARGENTINI
SIERRA LEONE SCHAFFHAUSER
WYSPY SALOMONA SCHREIJER-PIERIK
SOMALIA SENRA RODRÍGUEZ
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI (wiceprzew.) STOLOJAN
SUDAN THOMAS
SURINAM (wiceprzew.) VAIDERE
TANZANIA VALERO
TIMOR WSCHODNI WENTA
TOGO WERNER
TONGA WIELAND
TRYNIDAD I TOBAGO WIŚNIEWSKA (wiceprzew.)
TUVALU ZÁBORSKÁ
UGANDA ZELLER
VANUATU ZORRINHO
ZAMBIA ZOVKO
ZIMBABWE ZWIEFKA
KOMISJA DS. POLITYCZNYCH
Członkowie z ramienia AKP Posłowie do PE
KATUMWA (KONGO (Demokratyczna Republika)), współprzew. GOERENS, współprzew.
MALI, 2. wiceprzew. ZELLER, 1. wiceprzew.
GUERRERO SALOM, 2. wiceprzew.
BENIN ADEMOV
BURKINA FASO ADINOLFI
BURUNDI BAREKOV
CZAD CASA
WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ CHAUPRADE
DŻIBUTI CORRAO
ETIOPIA CZESAK
FIDŻI DANCE
GUJANA ENGSTRÖM
HAITI GAL
JAMAJKA KARSKI
KENIA KYENGE
KIRIBATI LÖSING
LESOTHO LÓPEZ AGUILAR
LIBERIA MICHEL
WYSPY MARSHALLA POGLIESE
NAURU PREUSS
SAINT VINCENT I GRENADYNY RANGEL
WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA VALERO
TIMOR WSCHODNI WERNER
TOGO WIELAND
UGANDA ZORRINHO
ZAMBIA ZWIEFKA
ZIMBABWE

KOMISJA ROZWOJU GOSPODARCZEGO, FINANSÓW I HANDLU

Członkowie z ramienia AKP Posłowie do PE
PARKIES (REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI), współprzew. FERRARA, współprzewodniczący
REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA, 1. wiceprzew. ESTARÀS FERRAGUT, 1. wiceprzew.
KOMORY, 2. wiceprzew. MANSCOUR, 2. wiceprzew.
ANGOLA ARENA
BARBADOS BAY
GWINEA RÓWNIKOWA BEŇOVÁ
GABON CAMPBELL BANNERMAN
GWINEA CORNILLET
GWINEA BISSAU DELAHAYE
ESWATINI, Królestwo FLORENZ
MADAGASKAR GRIESBECK
MAURITIUS HANNAN
NAMIBIA MIZZI
NIGERIA MUSELIER
NIUE OMARJEE
PAPUA-NOWA GWINEA PAPADIMOULIS
REPUBLIKA KONGA PEDICINI
SENEGAL POPA
SESZELE PUNSET
WYSPY SALOMONA ROSATI
SAINT KITTS I NEVIS SARGENTINI
SAINT LUCIA SCHREIJER-PIERIK
SURINAM STOLOJAN
TANZANIA THOMAS
TONGA ZOVKO
TRYNIDAD I TOBAGO

KOMISJA DS. SPOŁECZNYCH I ŚRODOWISKA

Członkowie z ramienia AKP Posłowie do PE
(współprzew.) ERYTREA, 1. wiceprzew. RIVASI, współprzew.
AGEA, 1. wiceprzew.
MUSSOLINI, 2. wiceprzew.
ANTIGUA I BARBUDA BEARDER
BAHAMY CHRISTENSEN
BELIZE CIOCCA
BOTSWANA FERREIRA
KAMERUN GARDIAZÁBAL RUBIAL
REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA GERICKE
WYSPY COOKA GERINGER DE OEDENBERG
DOMINIKA GIUFFRIDA
REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA HERRANZ GARCÍA
GAMBIA HETMAN
GHANA HEUBUCH
GRENADA MARUSIK
MALAWI MCAVAN
MAURETANIA NART
SFEDEROWANE STANY MIKRONEZJI NEUSER
MOZAMBIK NOICHL
NIGER ROLIN
PALAU SENRA RODRÍGUEZ
RWANDA VAIDERE
SAMOA WENTA
SIERRA LEONE WIŚNIEWSKA
SOMALIA ZABORSKA
SUDAN
TUVALU
VANUATU
KUBA(*)

______________

(*) (status obserwatora)

ZAŁĄCZNIK  II

LISTA OBECNOŚCI NA SESJI W BRUKSELI (BELGIA) W DNIACH 18-20 CZERWCA 2018 R.

KONO (KAMERUN), współprzewodniczący MICHEL, współprzewodniczący
XIRIMBIMBI (ANGOLA) ARENA
HUSBANDS (BARBADOS) BAREKOV(1)(2)
GBIAN (BENIN) BAY(3)
MANGOLE (BOTSWANA) BEARDER
OUSMANE (BURKINA FASO) CLUNE(3)
NIEBARIKANUYE (BURUNDI) CORNILLET
GBERI (KAMERUN) DANCE(2)
YAMA (REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA) DIAZ DE MERA(3)
WEIDOU (CZAD) ENGEL
OPIMBAT (KONGO, Republika) ESTARAS(3)
KATUMWA, (KONGO, Demokratyczna Republika) FERREIRA(3)
LOBOGNON (WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ) GAHLER
ABDALLAH AHMED (DŻIBUTI) GAMBÚS(2)
PUJALS NOLASCO (REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA) GERICKE(2)(3)
NAIB (ERYTREA) GILL(2)(3)
WAKJIRA (ETIOPIA) GUERRERO SAOLOM(1)
DLAMINI (ESWATINI, Królestwo) HETMAN(2)(3)
OYONO BIBANG (GWINEA RÓWNIKOWA) HEUBUCH(2)(3)
SUDHAKAR (FIDŻI) HÖLVÉNYI
MILEBOU AUBUSSON MBOUSSOU (GABON) JIMENEZ BECERRIL BARRIO
SILLAH (GAMBIA) KYENGE(2)(3)
BANDA (GHANA) LEINEN
DIALLO (GWINEA) LÓPEZ AGUILAR(1)
GREENIDGE (GUJANA) LÖSING(2)
CYPRIEN (HAITI) MANSCOUR
MAYNE (JAMAJKA) MARTIN
CHEBOI (KENIA) NEUSER(2)(3)
RAPAPA (LESOTHO) RIVASI(2)(3)
GRAY (LIBERA) ROSATI(2)(3)
RAKOTONIRINA (MADAGASKAR) SCHAFFHAUSER(2)(3)
MHONE (MALAWI) SENRA RODRIGUEZ
FOWDAR (MAURITIUS) SERRÃO SANTOS(2)
WELLY (MIKRONEZJA (Federacja)) SYLIKIOTIS(2)(3)
SIBUNGO (NAMIBIA) THEOCHAROUS(2)(3)
DIOFFO (NIGER) VAIDERE(2)
IRIASE (NIGERIA) VALERO
RUGEMA (RWANDA) WARD
BYRON-NISBETT (SAINT KITTS I NEVIS) WENTA
STRAKER (SAINT VINCENT I GRENADYNY) WIŚNIEWSKA(2)(3)
FAUMUINA (SAMOA) ZÁBORSKÁ(2)
CASSANDRA CORREIA (WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻ- ZELLER
ĘCA) ZORRINHO(1)(2)
NDIAYE (SENEGAL) ZOVKO(2)(3)
ANDRE (SESZELE) ZWIEFKA(2)(3)
SAHR NYUMA (SIERRA LEONE)
PARKIES (REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI)
ALI NAFIE AHMED (SUDAN)
MISIEKABA (SURINAM)
KABAKAKI (TANZANIA)
IBRAHIMA (TOGO)
BROOKE (TRYNIDAD I TOBAGO)
PIE SIMATI (TUVALU)
WAMANGA (UGANDA)
LICHT (VANUATU)
ZINDI (ZIMBABWE)
______________

(1) Obecni dnia 18 czerwca 2018 r.

(2) Obecni dnia 19 czerwca 2018 r.

(3) Obecni dnia 20 czerwca 2018 r.

Ponadto obecni:

ANGOLA

JESUS

MUKINDA

SEMEDO

TYOVA

SIMBA

BENIN

AHONOUKOUN

AKPLOGAN

BOTSWANA

MORETI

MOSINKI

MATAMBO

BATSHU

NTONGANA

BURKINA FASO

SOME

KOMDITAMDE COMPAORE

KIEMDE

LANKOANDE

BURUNDI

BIGIRIMANA

NJEBARIKANUYE

KAMERUN

ETEKY MONGUE

CZAD

ADJI

REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

NZESSIOUE

KONGO (Republika)

NDOUA

OTSALA

ABONDO

KONGO (DRK)

BASIALA MAKA

NZUZI

MABAYA

MUKENDI KABAMBI

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

LOBOGNON

COULIBALY-TANOE

DŻIBUTI

MOHAMED HAMID

DAOUD AHMED

BOURHAN ALI

REPUBLIKA DOMINIKAŃSKA

PUIG

ERYTREA

HAGOS

ETIOPIA

BIRHANU

ESWATINI

HENWOOD-RONALD

GWINEA RÓWNIKOWA

BANG NVO

FIDŻI

SINGH

GABON

MANGOUALA

TSIABA

OWONO NGUEMA

JOUMAS dit SALAMBA

MBA ALLOUMBA

YALIS

MNGOMEZULU

GAMBIA

CEESAY

SOWE

CARDOS

MADI CEESAY

GHANA

ARMAH

GWINEA

SYLLA

GUJANA

HALES

HAITI

LUMERANT

KENIA

KAMAR

MBAYA

GOGO

KITERU

RASSO

NTHIWA

WAMALWA

LESOTHO

MATOBO

MOQOLO

RAMOTHELLO

BULANE

MOKOALELI

MADAGASKAR

RAKOTONIRINA RAZAFISON

MALAWI

MWANYULA MAKANDA

MIKRONEZJA (Federacja)

ALIK

MAURETANIA

SAMBA

MAURITIUS

MANDARY

NAMIBIA

VENAANI CALEY

NIGER

MAHAMANE

DILLE

ADAMOU

ABDOURAMANE

KORE

ABDOMAHA

NIGERIA

FRANK-USMAN

LIDANI

ABDULLAHI

OLATUNBOSUN

YUNUSA

AUDU

AMOS

UFOUMA

SAMOA

PENN

SENEGAL

SECK

BALLA LO

DIAW

SESZELE

WILLIAM

SIERRA LEONE

CONTEH

EMERSON LAMINA

ARUNA KOROMA

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

MOODLEY

SUDAN

OSMAN ALI OSMAN

ABAKER AHMED MOHAMED

FAD EHEESDA

SURINAM

SHARMAN SAMIDIN

TANZANIA

SOKOINE KABAKAKI

TOGO

TCHAYE

ABIGUIME

AZILAN

UGANDA

KAGORO

NOKRACH

EKITUI

OYET

KINYAMATAMA

ZAMBIA

NGALAZI NGULUBE MUBANGA

ZIMBABWE

JURU NDUNA

RADA AKP

CARL GREENIDGE, minister spraw zagranicznych Gujany oraz urzędujący przewodniczący Rady AKP

RADA UE

EKATERINA ZAHARIEVA, wicepremier ds. reformy sądownictwa i minister spraw zagranicznych Bułgarii oraz urzędująca przewodnicząca Rady UE

KOMISJA EUROPEJSKA

NEVEN MIMICA, komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju

EUROPEJSKA SŁUŻBA DZIAŁAŃ ZEWNĘTRZNYCH

VILLALONGA, zastępca kierownika działu, Afryka 5

EUROPEJSKI KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY

KING

SEKRETARIAT AKP

GOMES, współsekretarz generalny

SEKRETARIAT UE

FERNANDEZ FERNANDES, urzędujący współsekretarz generalny, p.o. Dyrektor

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024