Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2018/C 41/07)

(Dz.U.UE C z dnia 3 lutego 2018 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/ CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA

Wniosek o zatwierdzenie zmian zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

"LENTILLE VERTE DU PUY"

Nr UE: PDO-FR-0202-AM02 - 18.5.2017

ChNP (X) ChOG ( )

1.
Grupa składająca wniosek i mająca uzasadniony interes

Comité de Défense et de Gestion de la Lentille verte du Puy AOC - Immeuble Interconsulaire

16 boulevard Président Bertrand

43000 Le Puy-en-Velay

FRANCE

Tel. +33 471072133

E-mail: contact@lalentillevertedupuy.com

Le Comité de Défense et de Gestion de la Lentille verte du Puy AOC (Komitet ds. ochrony i zarządzania ChNP "Lentille verte du Puy") składa się z podmiotów gospodarczych, których działalność związana jest z ChNP "Lentille verte du Puy" (producentów, podmiotów skupujących i pakujących) i które mają uzasadniony interes w złożeniu wniosku.

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3.
Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany
-
Nazwa produktu
-
Opis produktu
-
Obszar geograficzny
-
Dowód pochodzenia
-
Metoda produkcji
-
Związek
-
Etykietowanie
-
Inne: obszar geograficzny, związek, dane kontaktowe organów kontroli, wymogi krajowe
4.
Rodzaj zmian
-
Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
-
Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, dla których jednolity dokument (lub dokument mu równoważny) nie został opublikowany, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
5.
Zmiany

Punkt "Opis produktu"

Wprowadzono maksymalny poziom wilgotności nasion soczewicy (16 %), a także postanowienie, zgodnie z którym "nazwą pochodzenia »Lentille verte du Puy« nie można objąć nasion pomarszczonych i kiełkujących". Elementy te umożliwiają lepsze określenie produktu zgodnie z cechami, które stanowią podstawę jego renomy.

W punkcie tym skreśla się słowa "co zapewnia ich szybkie gotowanie" i przenosi się je do rozdziału "Elementy uzasadniające związek z obszarem geograficznym".

Ponadto następujący "opis" zamieszczony w obowiązującej specyfikacji produktu: "Nazwę »Lentille verte du Puy« zastrzeżono dla nasion soczewicy, które charakteryzują się średnicą wynoszącą 3,25-5,75 mm, bladozieloną barwą z ciemnymi zielononiebieskimi żyłkowatymi przebarwieniami, cienką skórką i niemączystą konsystencją, co zapewnia ich szybkie gotowanie." zastępuje się zdaniami opisem: "Nazwę pochodzenia »Lentille verte du Puy« zastrzeżono dla nasion soczewicy, które charakteryzują się średnicą wynoszącą 3,25-5,75 mm, poziomem wilgotności wynoszącym maksymalnie 16 %, bladozieloną barwą z ciemnymi zielononiebieskimi żyłkowatymi przebarwieniami, cienką skórką i niemączystą konsystencją. Nazwą pochodzenia »Lentille verte du Puy« nie można objąć nasion pomarszczonych i kiełkujących".

Punkt "Dowód pochodzenia"

Ujednolicono punkt "Elementy świadczące o pochodzeniu produktu z określonego obszaru geograficznego"; obejmuje on postanowienia odnoszące się do obowiązków w zakresie oświadczeń, do prowadzenia rejestrów dotyczących identyfikowalności produktu i monitorowania warunków produkcji, a także postanowienia odnoszące się do kontroli produktu:

-
określono w nim treść i zasady składania oświadczeń identyfikacyjnych sporządzanych przez podmioty gospodarcze, oświadczeń dotyczących siewu, zbioru i przechowywania soczewicy, a także oświadczeń niezbędnych do zapewnienia identyfikowalności soczewicy przeznaczonej do wprowadzenia do obrotu jako produkt objęty nazwą pochodzenia,
-
określono wykaz informacji, które zainteresowane podmioty gospodarcze muszą rejestrować w odniesieniu do uprawy i suszenia soczewicy oraz ewidencji zapasów, zgodnie z warunkami produkcji określonymi w punkcie "metoda produkcji",
-
określono następujące metody przeprowadzania kontroli produktów: badanie analityczne i organoleptyczne przeprowadzane w sposób wyrywkowy na partiach soczewicy zapakowanych lub gotowych do zapakowania, przy czym badanie analityczne obejmuje co najmniej sprawdzenie poziomu wilgotności, a badanie organoleptyczne dotyczy wyglądu i zapachu produktu.

Postanowienia te mają na celu zapewnienie identyfikowalności oraz umożliwienie kontroli przestrzegania przez podmioty gospodarcze postanowień zawartych w specyfikacji produktu i kontroli zgodności produktu z wymogami określonymi w specyfikacji produktu.

Punkt "Metoda produkcji"

Odmiana - Słowa "linii »Anicia« pochodzącej od odmiany Lens esculenta puyensis" zastępuje się słowami "odmiany »Anicia« należącej do gatunku Lens culinaris Med." w celu zastosowania prawidłowych nazw gatunku i odmiany, które zamieszczono w urzędowym wykazie gatunków i odmian, przy czym sama odmiana stosowana do produkcji "Lentille verte du Puy" nie zmienia się. Dodaje się również postanowienie, że soczewicę produkuje się z certyfikowanego materiału siewnego lub z materiału siewnego pochodzącego ze zbioru dokonanego w gospodarstwie producenta. Uzupełnienie to stanowi odzwierciedlenie praktyk uprawy stosowanych przez podmioty gospodarcze i pozwala na zapewnienie stosowania właściwej odmiany.

W związku z tym zdanie "Soczewica, do której można stosować nazwę, musi pochodzić z materiału siewnego należącego do linii »Anicia« pochodzącej od odmiany Lens esculenta puyensis." zawarte w obowiązującej specyfikacji produktu zastępuje się zdaniami "Soczewica, do której można stosować nazwę pochodzenia »Lentille verte du Puy« należy do odmiany »Anicia« pochodzącej od gatunku Lens culinaris Med. Soczewicę produkuje się z certyfikowanego materiału siewnego. Producent może jednak stosować materiał siewny pochodzących ze zbioru dokonanego w jego gospodarstwie.".

Płodozmian: Zdanie "Stosowanie płodozmianu jest obowiązkowe", w którym zawarto wymóg nałożony ze względów technicznych i sanitarnych, zastępuje się bardziej precyzyjnym postanowieniem, które przewiduje, że "miedzy dwoma siewami soczewicy na tej samej działce przez co najmniej jeden rok uprawia się roślinę międzyplonową".

Siew: Wprowadzono postanowienie dotyczące okresu dokonywania siewu. Okres ten trwa od 15 lutego do 31 maja, ponieważ jest to optymalny czas siewu w przypadku tej uprawy wiosennej.

Nawożenie: Wyjaśniono, że zakasz stosowania silnych nawozów (azotowych, fosforowych, potasowych) w ciągu roku uprawy ma na celu stosowanie nawozów "pochodzenia mineralnego". W ten sposób unika się wszelkich wątpliwości i uwzględnia się możliwość stosowani nawozów organicznych lub wapniowych.

Usuwanie łodyg i liści: Wyjaśniono, że zakaz stosowania środków do usuwania łodyg i liści lub środków chwastobójczych nie dotyczy produktów, które zatwierdzono w odniesieniu do uprawy soczewicy, oraz że zakaz obowiązuje w całym okresie trwania cyklu wegetacyjnego soczewicy, a w przypadku środków chwastobójczych dotyczy on środków chwastobójczych ogólnych. Wyjaśnienia te są przydatne przy przeprowadzaniu kontroli, a także mają na celu zapewnienie lepszego zrozumienia pierwotnego postanowienia.

W związku z tym zdanie zawarte w obowiązującej specyfikacji produktu: "W ciągu roku uprawy soczewicy stosowanie wszelkich silnych składników nawozowych oraz środków do usuwania łodyg i liści lub środków chwastobójczych nie jest dozwolone." zastępuje się zatem zdaniami: "W ciągu roku uprawy soczewicy nie stosuje się silnych składników nawozowych pochodzenia mineralnego (azotowych, fosforowych, potasowych). Z wyjątkiem produktów zatwierdzonych w odniesieniu do uprawy soczewicy stosowanie wszelkich środków do usuwania łodyg i liści lub środków chwastobójczych jest surowo zabronione w całym okresie trwania cyklu wegetacyjnego soczewicy".

Zbiór, oczyszczanie wstępne i przechowywanie: W specyfikacji produktu określa się minimalne wyposażenie potrzebne w punkcie skupu i przechowywania. Każdy punkt skupu i przechowywania posiada co najmniej następujące wyposażenie:

-
urządzenie do oczyszczania wstępnego (służące do czyszczenia i młócenia),
-
wilgotnościomierz,
-
wagę pomostową lub wagoprzenośnik,
-
system wentylacyjny lub system silosowania,
-
różne pojemniki do przechowywania zewidencjonowane i opisane pod względem objętości.

Urządzenia te są bowiem niezbędne do przeprowadzania czynności związanych ze skupem i przechowywaniem, które opisano w specyfikacji produktu.

Ponadto wprowadza się postanowienie, zgodnie z którym "wielkość otworów w kratach urządzeń do czyszczenia i młócenia wynosi co najwyżej 5,75 mm". Zapewnia ono przestrzeganie wymogu dotyczącego maksymalnej średnicy "Lentille verte du Puy".

Suszenie: Wprowadzono poprawki dotyczące etapu kontroli maksymalnego poziomu wilgotności nasion soczewicy: poziom wilgotności ustala się po zbiorze, a nie w chwili zbioru; jego pomiaru dokonuje się w nasionach soczewicy już zebranych, po ich przepuszczeniu przez urządzenie do czyszczenia i młócenia, które umożliwia usunięcie największych ciał obcych. Podano również szczegółowe informacje dotyczące warunków suszenia.

W związku z tym zdanie "Poziom wilgotności nie może przekraczać 23 % w chwili zbioru" zastępuje się i uzupełnia następującymi postanowieniami:

"Poziom wilgotności nasion soczewicy, który ustala się po zbiorze i uprzednim przepuszczeniu ich przez urządzenie do czyszczenia i młócenia, nie może przekraczać 23 %.

Jeżeli poziom wilgotności wynosi 16-23 %, nasiona soczewicy suszy się, aby obniżyć maksymalny poziom wilgotności do 16 % w maksymalnym czasie wynoszącym:

-
48 godzin w przypadku nasion soczewicy o poziomie wilgotności wynoszącym 20-23 %,
-
4 dni w przypadku nasion soczewicy o poziomie wilgotności wynoszącym 19-20 %,
-
10 dni w przypadku nasion soczewicy o poziomie wilgotności wynoszącym 17-19 %,
-
30 dni w przypadku nasion soczewicy o poziomie wilgotności wynoszącym 16-17 %.

Począwszy od dnia 27 września 1999 r., tj. daty poprzedniej zmiany specyfikacji produktu, każdorazowo w przypadku urządzania nowej suszarni obowiązkowe jest umieszczenie w niej wymiennika powietrza. W przypadku suszarni już istniejących na ten dzień, które nie były wyposażone w wymiennik powietrza, obowiązkowe jest dostosowanie komory wstępnej. Maksymalna temperatura suszenia wynosi 100 °C, przy czym dopuszczalne odchylenie powyżej tej temperatury wynosi 5 %.".

Wszystkie powyższe postanowienia są niezbędne w celu zachowania cech charakterystycznych zebranych nasion soczewicy.

Przechowywanie, sortowanie i pakowanie: Dodaje się następujące nowe postanowienia:

-
"Okres przechowywania soczewicy objętej nazwą pochodzenia przed jej zapakowaniem nie może przekroczyć dwóch lat.",
-
"Zabrania się mieszania zbiorów z dwóch różnych lat.",
-
"Soczewicę objętą chronioną nazwą pochodzenia wprowadza się do obrotu w opakowaniu, w które zapakowano ją pierwotnie, przy czym nie dochodzi do otwarcia lub zmiany tego opakowania.",
-
"Zabrania się sprzedaży soczewicy luzem.",
-
"Zawartość ciał obcych, pyłów, zanieczyszczeń mineralnych nie przekracza 0,5 % masy całkowitej.".

Celem tych postanowień jest zapewnienie jakości i określonego pochodzenia produktu, a także ułatwienie identyfikowalności soczewicy.

W punkcie "metoda produkcji" skreśla się zdanie "Rejestr czynności związanych z suszeniem umożliwia kontrolę tych czynności", ponieważ postanowienie to występuje również w punkcie "dowód pochodzenia", w którym jest ono uszczegółowione.

Przedstawia się odpowiednie argumenty w celu uzasadnienia obowiązku pakowania na obszarze geograficznym przewidzianego w krajowym akcie prawnym dotyczącym poprzedniej zarejestrowanej specyfikacji produktu (zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1509/2000 z dnia 12 lipca 2000 r.). W związku z tym dodaje się następujące akapity:

"Pakowanie na obszarze geograficznym na zasadnicze znaczenie dla zachowania szczególnych cech charakterystycznych produktu, ochrony jego jakości i zagwarantowania jego pochodzenia. Ułatwia ono również przeprowadzanie kontroli.

Podmioty gospodarcze zajmujące się soczewicą na określonym obszarze geograficznym posiadają opartą na doświadczeniu wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne, aby unikać czynności, które mogą spowodować pogorszenie jakości soczewicy »Lentille verte du Puy«, a w szczególności nie dopuszczać do obecności ciał obcych, pyłów i zanieczyszczeń mineralnych w produkcie końcowym lub też unikać uderzeń mogących spowodować pękanie nasion soczewicy.

Ponadto soczewicę »Lentille verte du Puy« należy odizolować od wpływu otoczenia poprzez stosowanie pojemników umożliwiających jej ochronę przed wilgocią, która spowodowałaby pogorszenie jej właściwości organoleptycznych (zmianę poziomu wilgotności, nasiona soczewicy marszczą się i kiełkują). Pakowanie na określonym obszarze geograficznym, które umożliwia uniknięcie transportowania soczewicy »Lentille verte du Puy« na długich odległościach luzem, w trakcie którego soczewica mogłaby zostać narażona na warunki powodujące pogorszenie jej jakości (wilgoć, uderzenia), ma również na celu zachowanie właściwości organoleptycznych produktu.

Dodatkowo pakowanie na obszarze geograficznym ogranicza ryzyko zmieszania soczewicy »Lentille verte du Puy« z soczewicą innego pochodzenia. System kontroli może zapewnić określone pochodzenie i identyfikowalność soczewicy zebranej, przygotowanej i zapakowanej na obszarze geograficznym poprzez ustanowienie powiązań między ilościami soczewicy na różnych etapach procesu produkcji, aż do etapu zapakowanego produktu.

Ponadto dzięki pakowaniu na obszarze geograficznym kontrolę produktu przeprowadza się najbliżej konsumenta, obejmując nią partie zapakowane lub gotowe do pakowania, co umożliwia zagwarantowanie jakości.".

Punkt "Etykietowanie"

Szczegółowe wymagania w zakresie etykietowania dotyczące nazwy dostosowano do przepisów rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 poprzez skreślenie odniesienia do skrótowca "AOC" oraz określenia "appellation d'origine contrôlée" (kontrolowana nazwa pochodzenia). Zastąpiono je obowiązkiem umieszczenia symbolu "ChNP" Unii Europejskiej.

Inne

W punkcie "Określenie obszaru geograficznego" zdanie "Obszar produkcji obejmuje dwa regiony naturalne położone w departamencie Haute-Loire: obszar Puy i płaskowyż wulkaniczny Velay." zastępuje się zdaniem "Obszar geograficzny produkcji obejmuje głównie dwa regiony naturalne położone w departamencie Haute-Loire: obszar Puy i płaskowyż wulkaniczny Velay.". Po tym zdaniu umieszcza się wykaz gmin wchodzących w skład obszaru geograficznego. Dzięki tej zmianie redakcyjnej określenie obszaru geograficznego jest dokładniejsze, a jednocześnie jego obrys pozostaje bez zmian.

Punkt "Elementy uzasadniające związek z obszarem geograficznym" przeredagowano w celu lepszego podkreślenia specyfiki obszaru geograficznego, specyfiki produktu i związku z obszarem geograficznym.

W punktach "Właściwe służby państwa członkowskiego", "Grupa składająca wniosek" i "Odniesienie do organu kontroli" zaktualizowano dane kontaktowe instytutu, nazwę i dane kontaktowe grupy oraz dane kontaktowe organów kontrolnych.

Punkt "Wymogi krajowe" - ze względu na zmiany w krajowych przepisach ustawowych i wykonawczych punkt "Wymogi krajowe" przedstawiono w formie tabeli zawierającej główne punkty kontroli oraz odnoszące się do nich wartości referencyjne i metody oceny.

JEDNOLITY DOKUMENT

"LENTILLE VERTE DU PUY"

Nr UE: PDO-FR-0202-AM02 - 18.5.2017

ChNP (X) ChOG ( )

1.
Nazwa lub nazwy

"Lentille verte du Puy"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwę pochodzenia "Lentille verte du Puy" zastrzeżono dla nasion soczewicy, które charakteryzują się średnicą wynoszącą 3,25-5,75 mm, poziomem wilgotności wynoszącym maksymalnie 16 %, bladozieloną barwą z ciemnymi zielononiebieskimi żyłkowatymi przebarwieniami, cienką skórką i niemączystą konsystencją.

Zawartość ciał obcych, pyłów, zanieczyszczeń mineralnych nie przekracza 0,5 % masy całkowitej.

Chronią nazwą pochodzenia "Lentille verte du Puy" nie można objąć nasion pomarszczonych i kiełkujących.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Wszystkie etapy, od produkcji soczewicy po jej sortowanie, odbywają się na obszarze geograficznym.
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Okres przechowywania soczewicy objętej nazwą pochodzenia przed jej zapakowaniem nie może przekroczyć dwóch lat. Zabrania się mieszania zbiorów z dwóch różnych lat.

Soczewicę wprowadza się do obrotu w opakowaniu, w które zapakowano ją pierwotnie, przy czym nie dochodzi do otwarcia lub zmiany tego opakowania. Zabrania się sprzedaży soczewicy luzem.

Pakowanie soczewicy odbywa się na obszarze geograficznym.

Pakowanie na obszarze geograficznym na zasadnicze znaczenie dla zachowania szczególnych cech charakterystycznych produktu, ochrony jego jakości i zagwarantowania jego pochodzenia. Ułatwia ono również przeprowadzanie kontroli.

Podmioty gospodarcze zajmujące się soczewicą na wyznaczonym obszarze geograficznym posiadają opartą na doświadczeniu wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne, aby unikać czynności, które mogą spowodować pogorszenie jakości soczewicy "Lentille verte du Puy", a w szczególności nie dopuszczać do obecności ciał obcych, pyłów i zanieczyszczeń mineralnych w produkcie końcowym lub też unikać uderzeń mogących spowodować pękanie nasion soczewicy.

Ponadto soczewicę "Lentille verte du Puy" należy odizolować od wpływu otoczenia poprzez stosowanie pojemników umożliwiających jej ochronę przed wilgocią, która spowodowałaby pogorszenie jej właściwości organoleptycznych (zmianę poziomu wilgotności, nasiona soczewicy marszczą się i kiełkują). Pakowanie na określonym obszarze geograficznym, które umożliwia uniknięcie transportowania soczewicy "Lentille verte du Puy" na długich odległościach luzem, w trakcie którego soczewica mogłaby zostać narażona na warunki powodujące pogorszenie jej jakości (wilgoć, uderzenia), ma również na celu zachowanie właściwości organoleptycznych produktu.

Dodatkowo pakowanie na obszarze geograficznym ogranicza ryzyko zmieszania soczewicy "Lentille verte du Puy" z soczewicą innego pochodzenia. System kontroli może zapewnić określone pochodzenie i identyfikowalność soczewicy zebranej, przygotowanej i zapakowanej na obszarze geograficznym poprzez ustanowienie powiązań między ilościami soczewicy na różnych etapach procesu produkcji, aż do etapu zapakowanego produktu.

Ponadto dzięki pakowaniu na obszarze geograficznym kontrolę produktu przeprowadza się najbliżej konsumenta, obejmując nią partie zapakowane lub gotowe do pakowania, co umożliwia zagwarantowanie jakości.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje niżej wymienione kantony i gminy departamentu Haute-Loire.

Kantony: Puy-en-Velay-1, Le Puy-en-Velay-2, Le Puy-en-Velay-3, Le Puy-en-Velay-4, Saint-Paulien.

Gminy: Allègre, Alleyrac, Arlempdes, Bains, Barges, Beaulieu, Le Bouchet-Saint-Nicolas, Le Brignon, Cayres, Cerzat, Chadron, Chamalières-sur-Loire, Chavaniac-Lafayette, Costaros, Couteuges, Cussac-sur-Loire, Jax, Landos, Lantriac, Laussonne, Lavoûte-sur-Loire, Malrevers, Mazerat-Aurouze, Mazeyrat-d'Allier, Le Monastier-sur-Gazeille, Monlet, Ouides, Le Pertuis, Pradelles, Le Puy-en-Velay, Rauret, Retournac, Rosières, Saint-Arcons-d'Allier, Saint-Arcons-de-Barges, Saint-Bérain, Saint-Christophe-sur-Dolaison, Saint-Étienne-du-Vigan, Saint-Étienne-Lardeyrol, Saint-Georges-d'Aurac, Saint-Haon, Saint-Hostien, Saint-Jean-Lachalm, Saint-Martin-de-Fugères, Saint-Paul-de-Tartas, Saint-Pierre-Eynac, Saint-Vincent, Sainte-Eugénie-de-Villeneuve, Salettes, Séneujols, Siaugues-Sainte-Marie, Solignac-sur-Loire, Vielprat, Vissac-Auteyrac, Vorey.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne

Granicę obszaru geograficznego objętego nazwą pochodzenia "Lentille verte du Puy", położonego w sercu Haute-Loire, wyznacza na zachodzie dolina rzeki Allier, na wschodzie zbudowane z fonolitu pasmo górskie masywu Mey-gal, na północy szereg odosobnionych szczytów (Mont Bar, Fix), a na południu góry Vivarais. Obejmuje on głównie dwa regiony naturalne rozciągające się na terenach średniogórskich - utworzony z bazaltu płaskowyż Velay i obszar Puy. Na obszarze geograficznym dominują gleby pochodzenia wulkanicznego, które szybko tracą wodę.

Region ten posiada szczególne cechy klimatyczne. Po długiej i surowej zimie oraz przedłużającej się, chłodnej wiośnie, następuje suche i słoneczne lato. Środkowy obszar Haute-Loire od wiatru i deszczu chronią bowiem góry Cantal i Margeride na południowym zachodzie i góry Vivarais na południowym wschodzie. Fronty deszczowe lub burzowe, popychane przez wiatry południowozachodnie, mają do pokonania te bariery górskie. Po zachodniej stronie wzniesienia na zboczach występują wzmożone wiatrem deszcze, a po wschodniej stronie, na obszarze geograficznym obserwuje się zjawisko Foehna, którego przejawem są mniejsze opady, przerzedzenie chmur, większe nasłonecznienie i występowanie silniejszych, bardziej suchych i cieplejszych wiatrów. W związku z tym w lipcu i sierpniu w wyniku łącznego występowania czynników takich jak brak deszczu, silne nasłonecznienie, upały i wiatr dochodzi do znacznego niedoboru wody.

Czynniki ludzkie

Historia uprawy soczewicy w Velay sięga prawdopodobnie XI lub XIII wieku, a nawet czasów rzymskich, o czym świadczy odkrycie pochodzącego z tamtych czasów dzbana wypełnionego nasionami soczewicy.

Renoma soczewicy "Lentille verte du Puy" szybko przyciągnęła nieuczciwą konkurencję, która polegała na przywozie, przed pierwszą wojną światową, zielonej soczewicy pochodzącej z Rosji i Niemiec w celu jej sprzedaży pod nazwą soczewicy z Puy lub na rozwijaniu produkcji zielonej soczewicy, rzekomo soczewicy z Puy, w Algierii i Maroku w latach 20. XX wieku. Chociaż materiał siewny pochodziłby z Puy, jakość produktu importowanego nigdy nie dorównywała jakości produktu oryginalnego.

Działania miejscowych producentów i sprzedawców mające na celu uznanie oryginalności produktu i zapobieganie oszustwom doprowadziły wyroku sądu cywilnego pierwszej instancji z dnia 17 stycznia 1935 r., w którym sąd uznał określenie "Lentille verte du Puy" za nazwę pochodzenia. Dekret określający kontrolowaną nazwę pochodzenia przyjęto w dniu 7 sierpnia 1996 r.

Z biegiem czasu producenci soczewicy "Lentille verte du Puy" zdobyli szereg umiejętności, przykładowo w zakresie wyboru działek pod uprawę lub określania optymalnego czasu siewu i zbioru. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się skupem, przechowywaniem i sortowaniem soczewicy "Lentille verte du Puy". Dzięki zgromadzonemu przez wiele dziesięcioleci doświadczeniu doskonale opanowały one proces przechowywania i sortowania nasion soczewicy (zarządzanie poziomem wilgotności i właściwościami danej partii, suszenie w razie potrzeby).

Specyfika produktu

Nasiona soczewicy "Lentille verte du Puy" mają cienką skórkę i są niemączyste, co zapewnia ich szybkie gotowanie.

Związek przyczynowy

Warunki klimatyczne mają decydujący wpływ na przebieg cyklu wegetacyjnego soczewicy i na specyfikę produktu objętego tą nazwą.

Uprawę soczewicy "Lentille verte du Puy" prowadzi się bowiem w strefie klimatycznej charakteryzującej się stosunkowo niskimi temperaturami ze względu na wysokie usytuowanie terenu, które powoduje skrócenie cyklu wegetacyjnego. W okresie dojrzewania sadzonki w strefie tej występują duże nasłonecznienie, niewielkie opady oraz suche i ciepłe wiatry, co skutkuje znacznym deficytem wody prowadzącym do przedwczesnego osuszania.

Skutkiem tych uwarunkowań klimatycznych oraz przedwczesnego wejścia w fazę osuszania jest niepełna dojrzałość soczewicy "Lentille verte du Puy" pod względem chemicznym i fizycznym. Dojrzewanie łuski i gromadzenie się zapasów w nasionie (zwłaszcza skrobi) przerywa się zanim dobiegnie do końca, co sprawia, że nasiona soczewicy mają cienką skórkę i są niemączyste.

Podczas gotowania skład nasion i przepuszczalność łuski, związane z przerwaniem rozwoju soczewicy, sprzyjają wniknięciu wody do nasiona i jego zmiękczeniu, co umożliwia szybsze gotowanie.

Wpływ klimatu uzupełniają właściwości geologiczne gleb, przeważnie wulkanicznych, które sprzyjają rozwojowi systemu korzeniowego, zaś ich właściwości hydrologiczne sprawiają, że są one szczególnie dostosowane do tego rodzaju uprawy.

Umiejętności producentów w zakresie prowadzenia uprawy "Lentille verte du Puy" przyczyniają się do uzyskania specyficznego charakteru tej soczewicy. Te specyficzny charakter zachowuje się dzięki umiejętnościom i kompetencjom technicznym rozwijanym przez podmioty gospodarcze działające na niższym szczeblu łańcucha produkcji, zajmujące się przechowywaniem i sortowaniem "Lentille verte du Puy".

Specyficzny charakter soczewicy "Lentille verte du Puy" potwierdza duża renoma tego produktu. Badanie przeprowadzone w 1934 r., przed procesem, który przyniósł uznanie "Lentille verte du Puy" jako nazwy pochodzenia, pozwoliło na ustalenie, że konsumenci zawsze preferowali soczewicę uprawianą w regionie Puy, ze względu na jej nieodłączne właściwości: cieńszą skórkę, mniej mączyste i mniejsze od innych nasiono oraz krótszy czas gotowania. Obecnie soczewicę "Lentille verte du Puy" cenią wysoko najwybitniejsi szefowie kuchni.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-76a73f6a-84af-4d8c-a107-b511c0f82488/telechargement

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.41.13

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 03/02/2018
Data ogłoszenia: 03/02/2018