Powołanie stałego niezależnego przewodniczącego wysokiego szczebla i wiceprzewodniczącego zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 ("rozporządzenie finansowe"), na pozostały okres ich obecnego mandatu.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 września 2018 r.
powołująca stałego niezależnego przewodniczącego wysokiego szczebla i wiceprzewodniczącego zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 ("rozporządzenie finansowe"), na pozostały okres ich obecnego mandatu

(2018/C 315/04)

(Dz.U.UE C z dnia 7 września 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 1 , w szczególności jego art. 143 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zespół jest kamieniem węgielnym systemu wczesnego wykrywania i wykluczania EDES (dalej "zespół EDES"). Ustanowiony w 2016 r., ten międzyinstytucjonalny zespół realizuje przede wszystkim (lub między innymi) zadanie wydawania zaleceń na wniosek urzędników zatwierdzających wszystkich instytucji i organów w sprawie nakładania sankcji administracyjnych (wykluczenie z przyznawania środków finansowych Unii lub nakładanie kar finansowych) na nierzetelne podmioty gospodarcze.

(2) W następstwie publicznego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania i wyboru przez panel trzech dyrektorów generalnych Komisji, w dniu 5 lipca 2016 r. (PV (2016) 2176) kolegium podjęło decyzję o mianowaniu Christiana PENNERY, byłego Dyrektora Generalnego Wydziału Prawnego Parlamentu Europejskiego, oraz Marii Isabel ROFES i PUJOL, byłą sędzię Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej, odpowiednio na przewodniczącego i wiceprzewodniczącą zespołu EDES, na okres pięciu lat upływający w dniu 4 lipca 2021 r.

(3) W dniu 20 czerwca 2018 r. Kolegium postanowiło również mianować pana PENNERĘ i panią ROFES i PUJOL na przewodniczącego i wiceprzewodniczącą wyspecjalizowanego zespołu Komisji do spraw nieprawidłowości finansowych, o którym mowa w art. 73 ust. 6 uchylonego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 2  (zwanego dalej "zespołem ISIF"), na okres dwóch lat. Zespół ISIF Komisji pełni funkcję doradczą przy ustalaniu zaistnienia oraz skutków nieprawidłowości finansowych popełnionych przez pracowników. W innych instytucjach unijnych utworzono również wyspecjalizowane zespoły ds. nieprawidłowości finansowych.

(4) Nowe rozporządzenie finansowe, które weszło w życie w dniu 2 sierpnia 2018 r., uchyla wszystkie zespoły ISIF i przekazuje ich kompetencje zespołowi EDES. Przeniesienie uprawnień zespołów ISIF do zespołu EDES będzie jednak miało zastosowanie wyłącznie do wdrażania środków administracyjnych począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r.

(5) Konieczne jest zapewnienie, aby powołanie i mandat przewodniczącego, w zakresie, w jakim dotyczą one traktowania nieprawidłowości finansowych popełnianych przez członków personelu, były w pełni zgodne z wymogami rozporządzenia finansowego w odniesieniu do jego niezależności oraz z warunkami ustalonymi na okres trwania jego mandatu oraz z procedurą wyboru. Powinno to również dotyczyć wiceprzewodniczącego.

(6) W szczególności, w celu zapewnienia poszanowania ich niezależności i integralności podczas pięcioletniego mandatu przewodniczącego i odpowiednio wiceprzewodniczącej zespołu EDES, należy również mianować Christiana PENNERĘ i Marię Isabel ROFES i PUJOL na pozostały okres ich obecnego mandatu jako odpowiednio przewodniczącego i wiceprzewodniczącą połączonego zespołu. Jest to również konieczne ze względu na nieodnawialny charakter mandatu przewodniczącego zespołu EDES. W tym względzie należy podkreślić, że procedura zastosowana w 2016 r. w celu mianowania pana PENNERY i pani ROFES i PUJOL na przewodniczącego i wiceprzewodniczącą zespołu EDES spełnia wszystkie wymogi nowego rozporządzenia finansowego dotyczące mianowania przewodniczącego i wiceprzewodniczącego połączonego zespołu.

(7) Aby zapewnić przejrzystość i właściwe informowanie podmiotów gospodarczych, a także pracowników instytucji, organów, urzędów i agencji europejskich, nominacje te powinny być publikowane i zgłaszane innym instytucjom unijnym, organom Unii, urzędom i agencjom europejskim,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Nominacja

Christian PENNERA i Maria Isabel ROFES i PUJOL mianowani zostają odpowiednio na stanowisko przewodniczącego i wiceprzewodniczącej zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia finansowego, na pozostałą część mandatu wynoszącego pięć lat, zgodnie z decyzją kolegium z dnia 5 lipca 2016 r. (PV (2016) 2176).

Artykuł  2

Umowy o pracę jako doradcy specjalni

Jak przewidziano w art. 143 ust. 3 rozporządzenia finansowego, pan Christian PENNERA i Maria Isabel ROFES i PUJOL podlegają administracyjnie w charakterze specjalnych doradców komisarzowi OETTINGEROWI, zgodnie z zasadami dotyczącymi specjalnych doradców C(2007) 6655 z dnia 19 grudnia 2007 r., zmienionymi decyzją Komisji C(2014) 541 z dnia 6 lutego 2014 r.

1.
W celu zachowania niezależności pana PENNERY i pani ROFES i PUJOL, a także czasu trwania ich mandatu, ich umowy jako doradców specjalnych zostaną przedłużone do zakończenia ich mandatu. Umowa pana PENNERY obejmuje 70 dni roboczych i 35 dni delegacji, a umowa pani ROFES i PUJOL obejmuje 60 dni roboczych i 35 dni delegacji. Liczba dni roboczych może zostać zmieniona w drodze decyzji administracyjnych i budżetowych. Pan PENNERA i pani ROFES i PUJOL otrzymają wynagrodzenie za każdy dzień pracy, obliczone na podstawie wynagrodzenia podstawowego urzędnika Unii Europejskiej w grupie zaszeregowania AD 16 stopień 1.
2.
Umowy pana PENNERY i pani ROFES i PUJOL o pracę na stanowisku przewodniczącego i wiceprzewodniczącej wyspecjalizowanego zespołu Komisji do spraw nieprawidłowości finansowych, o którym mowa w art. 73 ust. 6 uchylonego rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, wygasają w dniu 31 grudnia 2018 r.
3.
Komisarz OETTINGER jest upoważniony, z zastrzeżeniem dostępności wystarczających środków, do zmiany umów o pracę w charakterze specjalnych doradców w przypadku należycie uzasadnionych potrzeb.
4.
Dyrektor Generalny ds. Zasobów Ludzkich (DG HR) upoważniony jest do wykonania niniejszej decyzji poprzez podpisanie umów w imieniu organu odpowiedzialnego za zawieranie umów o pracę.
Artykuł  3

Opublikowanie i powiadomienie

Dyrekcji Generalnej ds. Zasobów Ludzkich polecono opublikowanie informacji o niniejszych nominacjach w Dzienniku Urzędowym - seria C oraz powiadomienie o nich innych instytucji unijnych, organów Unii, urzędów i agencji europejskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 września 2018 r.
W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji
1 Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.315.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Powołanie stałego niezależnego przewodniczącego wysokiego szczebla i wiceprzewodniczącego zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 ("rozporządzenie finansowe"), na pozostały okres ich obecnego mandatu.
Data aktu: 06/09/2018
Data ogłoszenia: 07/09/2018