Streszczenie decyzji Komisji z dnia 17 kwietnia 2018 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets).

Streszczenie decyzji Komisji
z dnia 17 kwietnia 2018 r.
ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428)

(Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets)

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 2104)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(2018/C 245/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lipca 2018 r.)

Dnia 17 kwietnia 2018 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania przewidzianego w art. 106 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Komisja podaje niniejszym do wiadomości nazwy Stron oraz zasadniczą treść decyzji, wraz z informacjami na temat wszelkich nałożonych kar, uwzględniając jednak uzasadnione prawo przedsiębiorstw do ochrony ich tajemnic handlowych.

1)
W decyzji z dnia 5 marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 106 ust. 1 w związku z art. 102 TFUE, w zakresie, w jakim przyznała lub utrzymała w mocy prawa przysługujące przedsiębiorstwu PPC do wydobywania węgla brunatnego w Grecji, stwarzając tym samym nierówne szanse dla konkurentów PPC pod względem dostępu do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego i umożliwiając PPC utrzymanie pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie wejścia na rynek nowym podmiotom.
2)
Decyzją z dnia 4 sierpnia 2009 r. Komisja nadała wiążący charakter szeregowi środków zaproponowanych przez Republikę Grecką w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC dostępu do wytwarzania energii z węgla brunatnego poprzez przyznanie w drodze procedury przetargowej praw do eksploatacji czterech złóż węgla brunatnego podmiotom innym niż PPC. Środki zatwierdzone przez Komisję w decyzji z 2009 r. nie zostały wdrożone przez Republikę Grecką, nie wprowadzono też żadnych środków alternatywnych.
3)
W wyrokach z dnia 15 grudnia 2016 r. Sąd podtrzymał decyzje Komisji z 2008 i 2009 r. W świetle obecnej sytuacji na rynku wdrożenie środków naprawczych nadal jest potrzebne. W celu zwiększenia konkurencji na rynku greckim konkurenci przedsiębiorstwa PPC muszą mieć dostęp do mocy pokrywających obciążenie podstawowe, które w Grecji nadal w znacznym stopniu zależne są od węgla brunatnego, w szczególności w okresie pozaszczytowym.
4)
W dniu 1 grudnia 2017 r. Republika Grecka przedstawiła Komisji propozycję nowych środków zaradczych, obejmujących m.in. dostęp stron trzecich do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego, które uwzględniają jednocześnie zmiany w greckiej krajowej polityce ochrony środowiska i przyjęte przez UE cele ograniczenia emisji CO2 do 2020 r. Komisja poddała środki zaradcze badaniu rynku między 14 grudnia 2017 r. a 5 stycznia 2018 r. Republika Grecka przedstawiła ostateczną wersję środków zaradczych w dniu 19 stycznia 2018 r.
5)
W ramach środków, którym na mocy niniejszej decyzji nadano wiążący charakter, Republika Grecka zobowiązuje się do zobligowania PPC do zbycia trzech istniejących jednostek zasilanych węglem brunatnym wraz z powiązanymi kopalniami i personelem. Środki te pozwolą na zwiększenie konkurencji na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji bowiem zapewnią sprawiedliwy i równy dostęp do istniejących mocy wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego. Równocześnie, poprzez zbycie istniejących zdolności i uniknięcie otwierania i eksploatacji nowych kopalni węgla brunatnego, środki uwzględniają cele środowiskowe Grecji i przyjęte przez UE cele ograniczenia emisji CO2 do 2020 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.245.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 17 kwietnia 2018 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets).
Data aktu: 13/07/2018
Data ogłoszenia: 13/07/2018