Zawiadomienie dla importerów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów w ramach ogólnego systemu preferencji taryfowych Unii Europejskiej.

Zawiadomienie dla importerów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów w ramach ogólnego systemu preferencji taryfowych Unii Europejskiej

(2018/C 222/08)

(Dz.U.UE C z dnia 26 czerwca 2018 r.)

Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 z dnia 25 października 2012 r. wprowadzającego ogólny system preferencji taryfowych i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 732/2008 1  Unia Europejska przyznaje w ramach swojego ogólnego systemu preferencji taryfowych preferencje handlowe krajom rozwijającym się. Zgodnie z art. 33 ust. 2 tego rozporządzenia reguły pochodzenia dotyczące definiowania pojęcia produktów pochodzących, procedury oraz związane z nimi metody współpracy administracyjnej zostały ustanowione w przepisach prawa celnego, a mianowicie w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego 2  oraz w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny 3 .

W związku z reformą reguł pochodzenia systemu ogólnych preferencji (GSP) w 2010 r. podjęto decyzję o zastąpieniu, począwszy od 2017 r., systemu poświadczania pochodzenia towarów na formularzu A przez wprowadzenie systemu samodzielnego poświadczania pochodzenia towarów przez eksporterów zarejestrowanych ("oświadczenia o pochodzeniu"). Nowy system nazwano "systemem zarejestrowanych eksporterów" ("system REX"). W ramach nowego prawodawstwa, deklaracje na fakturze, dla przesyłek zawierających produkty pochodzące, których całkowita wartość nie przekracza 6 000 EUR, zastępuje się oświadczeniami o pochodzeniu, które mogą być wydane przez każdego eksportera.

System REX stosowany jest od dnia 1 stycznia 2017 r. w stosunku do korzystających z systemu ogólnych preferencji krajów i terytoriów. Jednakże zgodnie z art. 79 rozporządzenia (UE) 2015/2447, możliwość taka zaproponowana została wszystkim krajom i terytoriom będącym beneficjentami GSP, które mogą same zdecydować, czy wolą rozpocząć stosowanie REX w roku 2017, 2018, czy 2019. W każdym przypadku przyznano okres przejściowy jednego roku, a może on zostać przedłużony o dodatkowe sześć miesięcy po otrzymaniu przez Komisję Europejską od kraju lub terytorium będącego beneficjentem odpowiedniego zgłoszenia.

W okresie przejściowym właściwe organy krajów lub terytoriów korzystających z GSP mogą w dalszym ciągu wystawiać świadectwa pochodzenia na formularzu A dla eksporterów, którzy nie zostali jeszcze zarejestrowani. Dla tych, którzy zostali zarejestrowani, stosowany jest jedynie system REX.

System REX zaczęły stosować od dnia 1 stycznia 2017 r. następujące korzystające z systemu ogólnych preferencji kraje i terytoria: Angola, Burundi, Bhutan, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Komory, Kongo, Wyspy Cooka, Dżibuti, Etiopia, Mikronezja, Gwinea Równikowa, Gwinea Bissau, Indie, Kenia, Kiribati, Laos, Liberia, Mali, Nauru, Nepal, Niue, Pakistan, Wyspy Salomona, Sierra Leone, Somalia, Sudan Południowy, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Czad, Togo, Tonga, Timor Wschodni, Tuvalu, Jemen, Zambia.

Biorąc pod uwagę roczny okres przejściowy i możliwość jego przedłużeniu o sześć dodatkowych miesięcy, oczekuje się, że wszystkie z wyżej wymienionych korzystających krajów lub terytoriów będą w pełni stosować system REX od dnia 1 lipca 2018 r. Należy jednak przypomnieć, że kraje lub terytoria korzystające z GSP mają prawo do stosowania systemu REX jedynie po spełnieniu przesłanek określonych w art. 70 i 72 rozporządzenia (UE) 2015/2447. Korzystające z GPS kraje lub terytoria, które nie spełnią do tej daty warunków wstępnych, nie będą mogły rozpocząć stosowania systemu REX. W związku z tym nie będą one mogły korzystać z preferencji w ramach systemu GSP od dnia 1 lipca 2018 r. aż do momentu, kiedy w pełni spełnią warunki wstępne. Szczegółowe informacje na temat daty rozpoczęcia stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów przez wszystkie kraje lub terytoria korzystające z systemu GSP można znaleźć na stronie internetowej "Europa" 4 . Operatorów zachęca się do regularnego odwiedzania tej strony internetowej w celu sprawdzania, czy i kiedy wyżej wymienione kraje lub terytoria korzystające z systemu GSP będą uprawnione do stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX).

Komisja Europejska informuje unijnych przedsiębiorców, że począwszy od dnia 1 lipca 2018 r. 5  tylko "oświadczenia o pochodzeniu" sporządzone przez eksporterów zarejestrowanych z krajów lub terytoriów eksportujących korzystających z systemu GSP lub sporządzone przez dowolnego eksportera z tych krajów lub terytoriów, w przypadku gdy całkowita wartość wchodzących w skład przesyłki produktów pochodzących nie przekracza 6 000 EUR, mogą zostać użyte do certyfikowania preferencyjnego pochodzenia towaru.

W związku z powyższym, w przypadku gdy po dniu 1 lipca 2018 r. jako dowód preferencyjnego pochodzenia w ramach GSP użyte będzie świadectwo wydane na formularzu A, preferencje w ramach GSP nie będą przyznane. Preferencje GSP nie będą również przyznane w przypadku, gdy jako dowód na preferencyjne pochodzenie w ramach GSP dla przesyłek zawierających produkty pochodzące, których całkowita wartość nie przekracza 6 000 EUR, użyte zostaną deklaracje na fakturze sporządzone po dniu 1 lipca 2018 r.

Operatorom przedstawiającym w Unii Europejskiej udokumentowane dowody pochodzenia w ramach Ogólnego Systemu Preferencji Taryfowych zaleca się zatem, by podjęli wszelkie niezbędne działania i środki ostrożności, by upewnić się, że ich dostawcy z krajów lub terytoriów korzystających z GSP, o których mowa powyżej, zostali powiadomieni o zmianie procedury w odniesieniu do dowodów preferencyjnego pochodzenia oraz o konsekwencjach w przypadku przedstawienia nieprawidłowych dowodów pochodzenia (świadectwo pochodzenia na formularzu A lub deklaracja na fakturze).

Strona internetowa "Europa" zawiera również wykaz krajów korzystających z systemu GSP, które zgodnie z art. 79 rozporządzenia (UE) 2015/2447 powiadomiły Komisję Europejską o stosowaniu systemu REX począwszy od dnia 1 stycznia 2018 r. 6  lub od dnia 1 stycznia 2019 r. 7 .

1 Dz.U. L 303 z 31.10.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 1.
3 Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558.
5 Art. 92 i 93 oraz załącznik 22-07 rozporządzenia (UE) 2015/2447.
6 Te korzystające z systemu GSP kraje będą w pełni stosować system REX najpóźniej od dnia 1.7.2019.
7 Te korzystające z systemu GSP kraje będą w pełni stosować system REX najpóźniej od dnia 1.7.2020.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024