Zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie środków ochronnych dotyczącego przywozu wyrobów stalowych.

Zawiadomienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie środków ochronnych dotyczącego przywozu wyrobów stalowych

(2018/C 111/10)

(Dz.U.UE C z dnia 26 marca 2018 r.)

Zgodnie z informacjami, którymi dysponuje Komisja Europejska ("Komisja"), pochodzącymi m.in. z monitorowania sytuacji 1 , w ostatnim czasie przywóz niektórych wyrobów ze stali gwałtownie wzrósł i istnieją wystarczające dowody na to, że tendencje w przywozie wymagają wprowadzenia środków ochronnych. Komisja podjęła zatem decyzję o wszczęciu z urzędu dochodzenia w sprawie środków ochronnych, zgodnie z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 2  oraz art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 3 .

1. 

PRODUKTY OBJĘTE DOCHODZENIEM

Niniejsze dochodzenie dotyczy niektórych wyrobów ze stali ("produkty objęte dochodzeniem"). Produkty te, wraz z kodami CN, w ramach których są one obecnie klasyfikowane, wymienione są w załączniku I do niniejszego zawiadomienia. Powyższe kody CN podano jedynie w celach informacyjnych.

2. 

ZWIĘKSZENIE PRZYWOZU I POWSTAŁA SZKODA

Informacje, jakimi dysponuje obecnie Komisja wskazują na to, że łączny przywóz produktów objętych dochodzeniem wzrósł w okresie 2013-2017 z 17,8 mln ton do 29,3 mln ton. Przywóz produktów objętych dochodzeniem między rokiem 2013 a 2016 zwiększył się o około 65 %. Największy wzrost miał miejsce w roku 2015 i szczególnie w roku 2016, kiedy przywóz wyniósł 28,6 mln ton. Przywóz produktów objętych dochodzeniem pozostawał później nadal na wysokim poziomie. Ponadto nastąpił niedawno gwałtowny wzrost przywozu w wartościach bezwzględnych każdego z produktów objętych dochodzeniem. Ponadto Komisja zauważa również, że całkowity przywóz produktów objętych dochodzeniem wzrósł również w ujęciu względnym, mianowicie z 7,3 % do 11,6 % pod względem produkcji i z 12,2 % do 17,6 % pod względem zużycia. W obu przypadkach wzrost nastąpił w okresie 2014-2016, a następnie przywóz pozostawał na stosunkowo wysokim poziomie. Wydaje się, że wzrost przywozu jest konsekwencją nieprzewidzianego rozwoju sytuacji, jak np. zaistnienie globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych w sektorze produkcji stali czy nałożenie w ostatnich latach przez państwa trzecie w kontekście globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych środków mających wpływ na handel.

Istnieją również wystarczające dowody wskazujące w oparciu o wskaźniki ekonomiczne określone w art. 9 rozporządzenia (UE) 2015/478 i w art. 6 rozporządzenia (UE) 2015/755, że wielkość i ceny tego przywozu spowodowały lub mogą spowodować poważne ogólne pogorszenie sytuacji przemysłu unijnego. W szczególności dowody te pokazują, że przywóz produktów objętych dochodzeniem ma dla niektórych kategorii, oprócz innych skutków, negatywny wpływ na udział producentów unijnych w rynku. Ponadto ceny przywozu były w całym okresie niższe niż ceny sprzedaży producentów unijnych. Wywarło to znaczącą presję na ceny sprzedaży producentów unijnych, co w efekcie doprowadziło do ujemnego lub niskiego poziomu zysku. Jeżeli chodzi o niektóre produkty objęte dochodzeniem, nawet jeśli wydaje się, że sytuacja finansowa w 2017 r. uległa poprawie, to znajdują się one nadal w niestabilnej sytuacji i są narażone na dalszy wzrost przywozu, który w najbliższej przyszłości wydaje się bardzo prawdopodobny ze względu na kontekst ogólnej nadwyżki mocy produkcyjnych w sektorze stalowym, coraz większą liczbę nakładanych przez państwa trzecie środków ochrony handlu w odniesieniu do wyrobów stalowych oraz podjęte ostatnio przez Stany Zjednoczone tzw. "środki z sekcji 232". W toku dochodzenia zbadana zostanie sytuacja produktów objętych dochodzeniem, w tym sytuacja każdej kategorii z osobna, również w oparciu o najnowsze wydarzenia, takie jak wszelkie zmiany kierunku handlu wynikające z nałożenia amerykańskich środków.

3. 

PROCEDURA

Ustaliwszy, po poinformowaniu państw członkowskich, że istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie postępowania, Komisja niniejszym wszczyna dochodzenie zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/478 oraz art. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755.

W dochodzeniu zostanie ustalone, czy w wyniku nieprzewidzianego rozwoju sytuacji produkty objęte dochodzeniem są przedmiotem przywozu do Unii w tak znacznie zwiększonych ilościach lub na takich warunkach, że powoduje to lub może spowodować poważną szkodę dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących.

3.1.
Oświadczenia pisemne, odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i korespondencja

W celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne dla dochodzenia Komisja prześle kwestionariusze do znanych producentów podobnych lub bezpośrednio konkurujących produktów oraz do wszelkich znanych zrzeszeń producentów unijnych. Wypełnione kwestionariusze muszą wpłynąć do Komisji w terminie 21 dni od daty ich wysłania.

Wszystkie zainteresowane strony, w tym producenci eksportujący, importerzy i użytkownicy produktów objętych dochodzeniem oraz ich zrzeszenia wzywa się do przedstawienia swoich opinii na piśmie, przedłożenia informacji oraz do dostarczenia dowodów potwierdzających zgłaszane fakty. Oświadczenia te (w dowolnym formacie) powinny wpłynąć do Komisji w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zainteresowane strony mogą również nawiązać kontakt z Komisją, w celu zwrócenia się z prośbą o przesłanie kwestionariusza, najlepiej za pośrednictwem poczty elektronicznej, w jak najkrótszym terminie, lecz nie później niż 15 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wypełniony kwestionariusz musi wpłynąć do Komisji w terminie 21 dni od daty jego wysłania.

Opinie i informacje przekazane po wskazanych wyżej terminach mogą nie zostać uwzględnione.

3.2.
Instrukcje dotyczące składania oświadczeń pisemnych i przesyłania wypełnionych kwestionariuszy oraz korespondencji

Informacje przekazywane Komisji muszą być wolne od praw autorskich. Przed przekazaniem Komisji informacji lub danych, które są objęte prawami autorskimi osób trzecich, zainteresowane strony muszą zwrócić się do właściciela praw autorskich o udzielenie specjalnego zezwolenia wyraźnie umożliwiającego: a) wykorzystanie przez Komisję tych informacji i danych dla celów niniejszego postępowania dotyczącego ochrony handlu; oraz b) udostępnienie tych informacji i danych zainteresowanym stronom niniejszego dochodzenia w formie umożliwiającej im wykonywanie ich prawa do obrony.

Wszystkie pisemne zgłoszenia, łącznie z informacjami wymaganymi w niniejszym zawiadomieniu, wypełnione kwestionariusze i korespondencję dostarczone przez zainteresowane strony, w odniesieniu do których wnioskuje się o ich traktowanie na zasadzie poufności, należy oznakować "Limited" 4 . Strony przesyłające informacje w toku niniejszego dochodzenia są proszone o uzasadnienie wniosku o traktowanie na zasadzie poufności.

Aby zapewnić wszystkim zainteresowanym stronom odpowiednie prawo do obrony w toku dochodzenia, przedkładając poufne informacje strony zobowiązane są do przedstawienia niemającego poufnego charakteru ich podsumowania, oznakowanego "For inspection by interested parties". Streszczenia powinny być wystarczająco szczegółowe, żeby umożliwić prawidłowe zrozumienie istoty informacji przekazanych z klauzulą poufności. Jeżeli strona przekazująca poufne informacje nie wskaże odpowiedniego powodu wniosku o traktowanie na zasadzie poufności lub nie dostarczy streszczenia informacji bez klauzuli poufności w wymaganym formacie i o wymaganej jakości, informacje te mogą zostać nieuwzględnione.

Zainteresowane strony proszone są o przesłanie wszystkich oświadczeń i wniosków, w tym zeskanowanych pełnomocnictw i poświadczeń, pocztą elektroniczną, z wyjątkiem obszernych odpowiedzi, które należy przekazać na płycie CD-ROM lub DVD osobiście lub listem poleconym.

Komunikując się za pośrednictwem poczty elektronicznej, zainteresowane strony akceptują lub wyrażają zgodę na zasady dotyczące oświadczeń w formie elektronicznej, które zostały zawarte w dokumencie zatytułowanym "CORRESPONDENCE WITH THE EUROPEAN COMMISSION IN TRADE DEFENCE CASES" ("Korespondencja z Komisją Europejską w sprawach dotyczących ochrony handlu"), opublikowanym na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu pod adresem:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2011/june/tradoc_148003.pdf

Zainteresowane strony muszą podać swoją nazwę, adres, numer telefonu i aktualny adres poczty elektronicznej, a także upewnić się, że podany adres poczty elektronicznej funkcjonuje jako oficjalny adres przedsiębiorstwa, a pocztę elektroniczną sprawdza się codziennie. Po otrzymaniu danych kontaktowych Komisja będzie kontaktowała się z zainteresowanymi stronami wyłącznie za pomocą poczty elektronicznej, chyba że strony te wyraźnie zwrócą się o przesyłanie im przez Komisję wszystkich dokumentów za pomocą innego środka komunikacji, a także z wyjątkiem sytuacji, w której charakter przesyłanego dokumentu wymagać będzie zastosowania listu poleconego. Dodatkowe zasady i informacje dotyczące korespondencji z Komisją, w tym zasady składania oświadczeń za pomocą poczty elektronicznej, zawarto w wyżej wspomnianych instrukcjach dotyczących komunikacji z zainteresowanymi stronami.

Adres Komisji do celów korespondencji:

European Commission

Directorate-General for Trade

Directorate H, Unit H5

Office: CHAR 03/66

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

E-mail: TRADE-SAFEGUARD-STEEL@ec.europa.eu

3.3.
Przesłuchania

Zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755 wszystkie zainteresowane strony mogą również składać wnioski o przesłuchanie przez Komisję w terminie 21 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

4. 

KONSULTACJE DOSTARCZONYCH INFORMACJI

Zainteresowane strony, które przedstawiły swoje opinie lub dostarczyły informacje albo zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755 wystąpiły z wnioskiem o przesłuchanie, a także przedstawiciele państw wywozu, mogą, na pisemny wniosek, zbadać wszystkie informacje udostępniane Komisji w związku z dochodzeniem, inne niż dokumenty wewnętrzne przygotowane przez organy UE lub jej państwa członkowskie, pod warunkiem że informacje te są istotne dla przedstawienia ich sprawy i nie są poufne w rozumieniu art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/478 lub art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/755 oraz że są wykorzystywane przez Komisję w ramach dochodzenia. Zainteresowane strony, które zgłosiły się, mogą przedstawić swoje opinie Komisji w sprawie wymienionych informacji, a opinie te mogą zostać uwzględnione w przypadku gdy są one poparte wystarczającymi dowodami.

5. 

BRAK WSPÓŁPRACY

W przypadkach, w których zainteresowana strona odmawia dostępu do niezbędnych informacji, nie dostarcza ich w określonych terminach albo znacznie utrudnia dochodzenie, istnieje możliwość dokonania ustaleń na podstawie dostępnych faktów, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755. W przypadku ustalenia, że zainteresowana strona dostarczyła nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, informacje te mogą zostać pominięte, a ustalenia mogą być dokonywane na podstawie dostępnych faktów.

6. 

RZECZNIK PRAW STRON

Zainteresowane strony mogą wystąpić o interwencję rzecznika praw stron w postępowaniach w sprawie handlu. Rzecznik praw stron pośredniczy w kontaktach między zainteresowanymi stronami i służbami Komisji prowadzącymi dochodzenie. Rzecznik praw stron rozpatruje wnioski o dostęp do akt, spory dotyczące poufności dokumentów, wnioski o przedłużenie terminów i wnioski stron trzecich o przesłuchanie. Rzecznik praw stron może zorganizować przesłuchanie indywidualnej zainteresowanej strony i podjąć się mediacji, aby zapewnić pełne wykonanie prawa zainteresowanych stron do obrony.

Wniosek o przesłuchanie z udziałem rzecznika praw stron należy sporządzić na piśmie, podając uzasadnienie. Wnioski o przesłuchanie w sprawach dotyczących wstępnego etapu dochodzenia muszą wpłynąć w terminie 15 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Rzecznik praw stron umożliwi także zorganizowanie przesłuchania z udziałem stron, pozwalającego na przedstawienie różnych stanowisk i odpierających je argumentów w kwestiach dotyczących między innymi zwiększonego przywozu, szkody, związku przyczynowego oraz interesu Unii.

Dodatkowe informacje i dane kontaktowe zainteresowane strony mogą uzyskać na stronach internetowych DG ds. Handlu dotyczących rzecznika praw stron: http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

7. 

HARMONOGRAM DOCHODZENIA

Jeżeli Komisja ustali, że środki są konieczne, podejmuje ona niezbędne decyzje zgodnie z przepisami, odpowiednio, rozdziału V rozporządzenia (UE) 2015/478 i (UE) 2015/755, nie później niż w terminie dziewięciu miesięcy od daty wszczęcia dochodzenia, o ile nie zaistnieją wyjątkowe okoliczności, w których to przypadkach termin ten może być przedłużony o maksymalnie dwa miesiące. Jeśli termin zostaje przedłużony, Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomienie, podając nowy przedłużony termin oraz określając streszczenie powodów jego przedłużenia.

8. 

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Wszelkie dane osobowe zgromadzone podczas niniejszego dochodzenia będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 5 .

ZAŁĄCZNIK

Produkty objęte postępowaniem

Numer produktu Kategoria produktu Kody CN
1 Walcowane na gorąco arkusze i taśmy ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7208 10 00, 7208 25 00, 7208 26 00, 7208 27 00, 7208 36 00, 7208 37 00, 7208 38 00, 7208 39 00, 7208 40 00, 7208 52 99, 7208 53 90, 7208 54 00, 7211 14 00, 7211 19 00, 7212 60 00, 7225 19 10, 7225 30 10, 7225 30 30, 7225 30 90, 7225 40 15,

7225 40 90, 7226 19 10, 7226 91 20, 7226 91 91,

7226 91 99

2 Walcowane na zimno arkusze ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7209 15 00, 7209 16 90, 7209 17 90, 7209 18 91, 7209 25 00, 7209 26 90, 7209 27 90, 7209 28 90, 7209 90 20, 7209 90 80, 7211 23 20, 7211 23 30, 7211 23 80, 7211 29 00, 7211 90 20, 7211 90 80, 7225 50 20, 7225 50 80, 7226 20 00, 7226 92 00
3 Blachy elektrotechniczne (inne niż blachy elektrotechniczne teksturowane) 7209 16 10, 7209 17 10, 7209 18 10, 7209 26 10, 7209 27 10, 7209 28 10, 7225 19 90, 7226 19 80
4 Produkty walcowane płaskie z powłokami metalowymi 7210 20 00, 7210 30 00, 7210 41 00, 7210 49 00, 7210 61 00, 7210 69 00, 7210 90 80, 7212 20 00, 7212 30 00, 7212 50 20, 7212 50 30, 7212 50 40, 7212 50 61, 7212 50 69, 7212 50 90, 7225 91 00, 7225 92 00, 7226 99 10, 7226 99 30, 7226 99 70
5 Produkty walcowane płaskie z powłokami organicznymi 7210 70 80, 7212 40 80
6 Wyroby cynowane 7209 18 99, 7210 11 00, 7210 12 20, 7210 12 80,

7210 50 00, 7210 70 10, 7210 90 40, 7212 10 10, 7212 10 90, 7212 40 20

7 Blacha quarto ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7208 51 20, 7208 51 91, 7208 51 98, 7208 52 91, 7208 90 20, 7208 90 80, 7210 90 30, 7225 40 12, 7225 40 40, 7225 40 60, 7225 99 00
8 Walcowane na gorąco arkusze i taśmy ze stali nierdzewnej 7219 11 00, 7219 12 10, 7219 12 90, 7219 13 10, 7219 13 90, 7219 14 10, 7219 14 90, 7219 22 10,

7219 22 90, 7219 23 00, 7219 24 00, 7220 11 00,

7220 12 00

9 Walcowane na zimno arkusze i taśmy ze stali nierdzewnej 7219 31 00, 7219 32 10, 7219 32 90, 7219 33 10, 7219 33 90, 7219 34 10, 7219 34 90, 7219 35 10,

7219 35 90, 7219 90 20, 7219 90 80, 7220 20 21,

7220 20 29, 7220 20 41, 7220 20 49, 7220 20 81, 7220 20 89, 7220 90 20, 7220 90 80

10 Walcowana na gorąco nierdzewna blacha quarto 7219 21 10, 7219 21 90
11 Blacha elektrotechniczna teksturowana 7225 11 00, 7226 11 00
12 Pręty zwykłej jakości i kształtowniki lekkie ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7214 30 00, 7214 91 10, 7214 91 90, 7214 99 31, 7214 99 39, 7214 99 50, 7214 99 71, 7214 99 79, 7214 99 95, 7215 90 00, 7216 10 00, 7216 21 00, 7216 22 00, 7216 40 10, 7216 40 90, 7216 50 10, 7216 50 91, 7216 50 99, 7216 99 00, 7228 10 20, 7228 20 10, 7228 20 91, 7228 30 20, 7228 30 41, 7228 30 49, 7228 30 61, 7228 30 69, 7228 30 70, 7228 30 89, 7228 60 20, 7228 60 80, 7228 70 10, 7228 70 90, 7228 80 00
13 Pręty zbrojeniowe 7214 20 00, 7214 99 10
14 Pręty i kształtowniki lekkie ze stali nierdzewnej 7222 11 11, 7222 11 19, 7222 11 81, 7222 11 89, 7222 19 10, 7222 19 90, 7222 20 11, 7222 20 19, 7222 20 21, 7222 20 29, 7222 20 31, 7222 20 39, 7222 20 81, 7222 20 89, 7222 30 51, 7222 30 91, 7222 30 97, 7222 40 10, 7222 40 50, 7222 40 90
15 Walcówka ze stali nierdzewnej 7221 00 10, 7221 00 90
16 Walcówka ze stali niestopowej i pozostałej stali stopowej 7213 10 00, 7213 20 00, 7213 91 10, 7213 91 20, 7213 91 41, 7213 91 49, 7213 91 70, 7213 91 90, 7213 99 10, 7213 99 90, 7227 10 00, 7227 20 00, 7227 90 10, 7227 90 50, 7227 90 95
17 Kątowniki, kształtowniki i profile, z żeliwa lub stali niestopowej 7216 31 10, 7216 31 90, 7216 32 11, 7216 32 19, 7216 32 91, 7216 32 99, 7216 33 10, 7216 33 90
18 Ścianka szczelna 7301 10 00
19 Elementy konstrukcyjne torów kolejowych lub tramwajowych 7302 10 22, 7302 10 28, 7302 10 40, 7302 10 50, 7302 40 00
20 Rury gazowe 7306 30 41, 7306 30 49, 7306 30 72, 7306 30 77
21 Profile zamknięte 7306 61 10, 7306 61 92, 7306 61 99
22 Nierdzewne przewody rurowe i rury, bez szwu 7304 11 00, 7304 22 00, 7304 24 00, 7304 41 00, 7304 49 10, 7304 49 93, 7304 49 95, 7304 49 99
23 Przewody rurowe i rury z łożyskami 7304 51 12, 7304 51 18, 7304 59 32, 7304 59 38
24 Inne rury bez szwu 7304 19 10, 7304 19 30, 7304 19 90, 7304 23 00, 7304 29 10, 7304 29 30, 7304 29 90, 7304 31 20, 7304 31 80, 7304 39 10, 7304 39 52, 7304 39 58, 7304 39 92, 7304 39 93, 7304 39 98, 7304 51 81, 7304 51 89, 7304 59 10, 7304 59 92, 7304 59 93, 7304 59 99, 7304 90 00,
25 Duże rury spawane 7305 11 00, 7305 12 00, 7305 19 00, 7305 20 00, 7305 31 00, 7305 39 00, 7305 90 00
26 Inne rury spawane 7306 11 10, 7306 11 90, 7306 19 10, 7306 19 90, 7306 21 00, 7306 29 00, 7306 30 11, 7306 30 19, 7306 30 80, 7306 40 20, 7306 40 80, 7306 50 20, 7306 50 80, 7306 69 10, 7306 69 90, 7306 90 00
1 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/670 z 28 kwietnia 2016 r. wprowadzające uprzedni nadzór unijny nad przywozem niektórych wyrobów z żelaza i stali pochodzących z niektórych państw trzecich (Dz.U. L 115 z 29.4.2016, s. 37).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 16).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu z niektórych państw trzecich (Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 33).
4 Dokument oznakowany "Limited" jest uważany za dokument poufny zgodnie z art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/478, art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/755 oraz art. 3.2 Porozumienia WTO w sprawie środków ochronnych. Jest on także dokumentem chronionym zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).
5 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024