Informacja o zamknięciu akt skargi zbiorowej CHAP(2014) 1984.

Informacja o zamknięciu akt skargi zbiorowej CHAP(2014) 1984

(2017/C 94/10)

(Dz.U.UE C z dnia 25 marca 2017 r.)

W 2014 r. do Komisji wpłynęła skarga zbiorowa, zarejestrowana pod numerem referencyjnym CHAP(2014) 1984, dotycząca możliwego niewłaściwego stosowania art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 1  w odniesieniu do przyjęcia środków nadzwyczajnych w przypadku poważnego zagrożenia dla ochrony morskich zasobów biologicznych. Skarga dotyczyła projektu pozyskiwania danych sejsmicznych w formacie 3D w wodach Zatoki Walenckiej służących poszukiwaniom ewentualnych zasobów węglowodorów. Po zbadaniu przedmiotowej skargi i podniesionych w niej zarzutów Komisja nie zdołała wykryć żadnych dowodów złamania unijnego prawa.

Zgodnie z dostępnymi informacjami procedura oceny oddziaływania na środowisko kwestionowanego projektu w momencie składania skargi nie była jeszcze nawet zakończona. W związku z tym nie można było określić poważnego zagrożenia, na które należałoby zareagować zastosowaniem środków nadzwyczajnych, o których mowa w art. 12 przywołanego rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, gdyż oznaczałoby to antycypację wyników wspomnianej oceny. Z drugiej strony Komisja nie otrzymała żadnych dowodów naukowych, które wykazałyby, że konkretna technologia poszukiwań mogłaby - w przypadku dopuszczenia jej stosowania - spowodować poważne lub nieodwracalne szkody w morskich zasobach Zatoki Walenckiej. Z powyższych powodów służby Komisji uznały, że zastosowanie środków nadzwyczajnych zgodnie z art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie ma uzasadnienia.

Ponadto rozporządzeniem ministerialnym IET/2204/2015 Ministerstwa Przemysłu, Energii i Turystyki z dnia 13 października 2015 r. ogłoszono wygaśnięcie pozwoleń na poszukiwania zasobów węglowodorów pod nazwami "Benifayó", "Gandía", "Alta Mar 1" i "Alta Mar 2" z mocą od dnia następującego po publikacji przedmiotowego rozporządzenia we właściwym promulgatorze: Boletín Oficial del Estado 2 . Wspomniane rozporządzenie ministerialne zostało wydane w wyniku rezygnacji z pozwoleń na poszukiwania przez podmiot, któremu zostały wydane. Powodem rezygnacji z pozwoleń była przeciągająca się procedura środowiskowa związana z projektem, która uniemożliwiła zainteresowanemu podmiotowi realizację planowanego projektu dotyczącego danych sejsmicznych w okresie, na który został on zaplanowany. Wspomniane wyżej zezwolenia zostały więc wycofane z powodów, za które ich posiadacz nie był odpowiedzialny.

W tych okolicznościach służby Komisji stwierdziły, że należy zamknąć przedmiotowe postępowanie.

Jeżeli ktokolwiek ze zgłaszających naruszenie będzie dysponował nowymi informacjami, które mogłyby wykazać istnienie lub utrzymywanie się przypadku naruszenia prawa Unii Europejskiej, powinien on przekazać te informacje Komisji w terminie czterech tygodni od daty niniejszego komunikatu. Po upływie tego terminu Komisja przystąpi do zamknięcia przedmiotowego postępowania.

1 Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22.
2 Boletín Oficial del Estado, nr 253, czwartek, 22 października 2015 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024