united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Francja Pomoc państwa SA.38644 (2014/C) (ex 2014/NN) - Francja - Wyjątkowe i przejściowe środki wspomagania restrukturyzacji - FagorBrandt - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA
Pomoc państwa SA.38644 (2014/C) (ex 2014/NN) - Francja
Wyjątkowe i przejściowe środki wspomagania restrukturyzacji - FagorBrandt
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 460/06)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2014 r.)

Pismem z dnia 16 września 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Francuską o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

B-1049 BRUXELLES

Faks: + 32.2.296.12.42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Republiki Francuskiej. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Przedsiębiorstwo FagorBrandt, objęte od dnia 7 listopada 2013 r. postępowaniem upadłościowym, a następnie przedsiębiorstwo przejmujące jego środki trwałe, spółka Electrom SAS, która przekształciła się z kolei w Groupe Brandt SAS, skorzystały z dwóch pożyczek z funduszu rozwoju gospodarczego i społecznego (zwanego dalej "FDES") w wysokości 10 i 47,5 mln EUR oraz z ewentualnego umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych w wysokości 3 mln EUR.

Jeśli chodzi o pożyczki z FDES, władze francuskie uważają, iż pierwszą pożyczkę z FDES udzielono na zasadach rynkowych, stosując odniesienie do pożyczki udzielonej przez prywatną instytucję kredytową. Jeśli chodzi o drugą pożyczkę, uważają, iż udzielono jej na zasadach rynkowych ze względu na wiarygodność biznesplanu przedsiębiorstwa Cevital, rozmiarów inwestycji zrealizowanych przez ogół prywatnych podmiotów rynkowych, zastosowane stopy i wartość zabezpieczeń wykorzystanych do gwarancji.

Jeśli chodzi o ewentualne umorzenie wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych w wysokości 3 mln EUR, władze francuskie uważają, iż dotyczy ono grupy FagorBrandt i jej spółek zależnych. Kwota ta stanowi dług powstały podczas procedury zbiorowej i jego uregulowanie będzie miało miejsce w ramach likwidacji wraz z pozostałymi długami grupy, bez związku z działalności podmiotów przejmujących.

Komisja ma na tym etapie wątpliwości co do rozważnego charakteru omawianych środków i zwraca się do władz francuskich i wszystkich zainteresowanych stron o przedstawienie uwag i wyjaśnień w odniesieniu do następujących punktów:

-
zgodności pożyczek FDES i umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek socjalnych z zasadami inwestora lub pożyczkodawcy działającego w warunkach gospodarki rynkowej (w szczególności pod względem poziomu wynagrodzenia i zabezpieczenia pożyczek FDES). Komisja życzy sobie także, aby władze francuskie przedstawiły pełny opis i pełną kalkulację kosztów umorzenia wierzytelności podatkowych i z tytułu składek pracowniczych;
-
zgodność środków z wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw z 2004 r.;
-
uzasadnienia braku ciągłości gospodarczej między FagorBrandt i Groupe Brandt SAS.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.460.66

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Francja Pomoc państwa SA.38644 (2014/C) (ex 2014/NN) - Francja - Wyjątkowe i przejściowe środki wspomagania restrukturyzacji - FagorBrandt - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 19/12/2014
Data ogłoszenia: 19/12/2014