Program Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. - Szkolenia i analizy prawne.

PROGRAM HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. Szkolenia i analizy prawne

(2014/C 227/10)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lipca 2014 r.)

1.
Wprowadzenie i cele

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III 1 , w szczególności jego art. 8 lit. b) ("działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2014 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2 w celu wdrożenia programu Herkules III w 2014 r., w szczególności sekcja 7.2 programu prac ("szkolenia i analizy prawne").

Zgodnie z art. 3 rozporządzenia ustanawiającego program Herkules III celem ogólnym programu jest ochrona interesów finansowych Unii, a tym samym zwiększanie konkurencyjności unijnej gospodarki i zapewnianie ochrony pieniędzy podatników.

Celem niniejszego zaproszenia jest przyznanie dotacji w szczególności w celu zwiększenia stopnia szczegółowej ochrony prawnej i sądowej interesów finansowych Unii przed nadużyciami finansowymi przez wspieranie analiz z zakresu prawa porównawczego.

Komisja (OLAF) przyzna dotacje działaniom, których celem jest:

-
prowadzenie zaawansowanych badań naukowych, w tym analiz z zakresu prawa porównawczego,
-
zacieśnienie współpracy między prawnikami praktykami a pracownikami naukowymi (przez działania takie, jak konferencje, seminaria i warsztaty), w tym organizacja dorocznego spotkania przewodniczących stowarzyszeń zajmujących się europejskim prawem karnym i ochroną interesów finansowych UE,
-
podnoszenie świadomości pracowników sądownictwa i innych środowisk prawniczych z myślą o ochronie interesów finansowych Unii, w tym rozpowszechnianie wiedzy naukowej w tej dziedzinie.

Realizacja powyższych działań może przyjąć formę analiz z zakresu prawa porównawczego, konferencji, seminariów, warsztatów, publikacji w czasopismach itp.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia ustanawiającego program do otrzymania finansowania kwalifikują się:

-
krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego i kraju uczestniczącego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,

lub

-
instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim lub kraju uczestniczącym oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.

Kraje uczestniczące inne niż państwa członkowskie określono w art. 7 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego program.

3.
Budżet i czas trwania projektów

Szacuje się, że całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków wynosi 550.000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych. W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach wsparcie finansowe może zostać zwiększone do maksymalnego poziomu 90 % kosztów kwalifikowalnych. W niniejszym zaproszeniu wymieniono kryteria, które zostaną zastosowane, aby ustalić, że dany przypadek jest wyjątkowy i należycie uzasadniony.

Wniosek musi dotyczyć projektu rozpoczynającego się najwcześniej w dniu 1 grudnia 2014 r., a kończącego się najpóźniej w dniu 1 grudnia 2015 r.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

4.
Termin

Termin składania wniosków do Komisji upływa w poniedziałek 8 września 2014 r.

5.
Dodatkowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków, formularz zgłoszenia oraz powiązane dokumenty dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w wyżej wymienionych tekstach i zostać złożone na formularzach przeznaczonych do tego celu.

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FMB-HERCULE-LEGAL@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia programu prac na 2014 r. oraz finansowania wdrażania programu Herkules III, C(2014) 3391 z dnia 26 maja 2014 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024