Sprawa T-468/12: Skarga wniesiona w dniu 16 października 2012 r. - Wojciech Gęsina Firma Handlowa Faktor B. i W. Gęsina przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 16 października 2012 r. - Wojciech Gęsina Firma Handlowa Faktor B. i W. Gęsina przeciwko Komisji

(Sprawa T-468/12)

(2013/C 71/35)

Język postępowania: polski

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2013 r.)

Strony

Strona skarżąca: Wojciech Gęsina Firma Handlowa Faktor B. i W. Gęsina (Warszawa, Polska) (przedstawiciel: H. Mackiewicz, radca prawny)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania strony skarżącej

Stwierdzenie nieważności rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 554/2012 z dnia 19 czerwca 2012 r. dotyczącego klasyfikacji niektórych towarów według nomenklatury scalonej.
Obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Strona skarżąca podnosi na poparcie skargi trzy zarzuty:

1)
Zarzut pierwszy dotyczący wydania przez Komisję zaskarżonego rozporządzenia w sposób naruszający rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w tym w szczególności poprzez wadliwą interpretację uwag wyjaśniających do pozycji CN 9505 wyrażającą się w uznaniu, że skoro artykuł ozdobny nie zawiera żadnych odcisków, ornamentów, symboli lub napisów świątecznych, to tym samym nie został wyłącznie zaprojektowany, wyprodukowany jako artykuł świąteczny i nie jest jako taki rozpoznawalny.

Zdaniem skarżącego treść pozycji CN 9505 oraz uwag wyjaśniających do niej wskazuje, że aby uznać dany artykuł za artykuł świąteczny nie musi on posiadać konkretnych odcisków, ornamentów, symboli lub napisów bezpośredni wskazujących na dane święto.

Kwestia wyłączności zaprojektowania, wyprodukowania i rozpoznawalności artykułów świątecznych musi odnosić się do symboliki świątecznej danego artykułu w obrębie państwa członkowskiego, jego powiązania ze świąteczną tradycją i kulturą w tym państwie. Artykuł taki, będąc rozpoznawalny w danym kręgu kulturowym, jako artykuł świąteczny, nie musi (chociaż może) mieć dodatkowe symbole, ornamenty lub napisy podkreślające jego związek z danym świętem.

2)
Zarzut drugi dotyczący wydania przez Komisję zaskarżonego rozporządzenia w sposób naruszający noty wyjaśniające do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich(2) do pozycji CN 9505, poprzez ich wadliwą interpretację polegającą na uznaniu, że skoro artykuł ozdobny nie zawiera żadnych odcisków, ornamentów, symboli lub napisów świątecznych, to tym samym nie został wyłącznie zaprojektowany, wyprodukowany jako artykuł świąteczny i nie jest jako taki rozpoznawalny.

Noty wyjaśniające do CN wskazują wyraźnie, że produkty klasyfikowane do pozycji CN 9505 zgodnie ze swoją budową i wzorem (odciski, ornamenty, symbole lub napisy), przeznaczone są do użytku podczas określonego święta. Użyte w nawiasie wyrazy stanowią tylko przykładowe określenie tego, co może być "budową i wzorem" produktu. Innymi słowy nomenklatura scalona nie wyklucza sytuacji, gdy produkt (jako taki) w danym kręgu kulturowym jest symbolem konkretnych świąt, mimo, że produkt nie nosi żadnych odcisków, ornamentów, symboli lub napisów.

3)
Zarzut trzeci dotyczący naruszenia przez Komisję zasady równego traktowania, poprzez dopuszczenie do sytuacji, w której jednej kategorii produktów (sztucznym kwiatom i roślinom używanym w święta) odbiera się przymiot świąteczności z uwagi na brak odcisków, ornamentów, symboli lub napisów świątecznych, a innym kategoriom przyznaje się taką cechę stosownie do pozycji CN 9505, pomimo, że artykuły te takich odcisków, ornamentów, symboli lub napisów świątecznych nie posiadają.

W obrocie prawnym Unii Europejskiej funkcjonują wiążące informacje taryfowe, wydane przez poszczególne państwa członkowskie, wskazujące klasyfikację w obrębie pozycji CN 9505 dla artykułów (w tym też będących sztucznymi kwiatami), które nie są opatrzone konkretnymi symbolami, wzorami, czy ornamentami. Jest to potwierdzeniem faktu, że artykuł sam w sobie, bez napisów czy ornamentów może być w kręgu kulturowym danego kraju UE symbolem konkretnych świąt i z tego względu jest tam rozpoznawalny, zaprojektowany i wyprodukowany jako artykuł świąteczny.

Ani z uwag do działu CN 95, ani z komentarza do not wyjaśniających do CN nie wynika, że produkt, aby uzyskać status artykułu świątecznego musi być rozpoznawany jako świąteczny na terenie całej Unii Europejskiej. Takie rozumienie "artykułu świątecznego" prowadziłoby do sytuacji, gdy jedynie nieliczne wyroby spełniałyby te kryteria. Unia Europejska jest zamieszkana przez ponad 500 mln obywateli o różnej tradycji i kulturze oraz różniących się wyznaniem. Nie tylko zatem nie występuje wspólna unijna tradycja świąteczna ale wręcz katalog dni świątecznych w poszczególnych państwach członkowskich jest różny. Wreszcie niektóre wskazane wprost w pozycji 9505 produkty mają charakter świąteczny jedynie w niektórych państwach członkowskich a tradycja ta nie jest znana w pozostałych państwach członkowskich, bądź jest mało popularna.

______

(1) Dz.U. L 256, s. 1.

(2) Dz.U. C 133, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024