Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru ekspertów na członków grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru ekspertów na członków grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów 1

(2013/C 41/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lutego 2013 r.)

1.
Opis grupy ekspertów

W ramach kontynuacji prac prowadzonych przez grupę doradczą ad hoc ds. bioproduktów utworzoną w ramach inicjatywy rynków pionierskich(1), grupa ekspertów Komisji ds. bioproduktów ("grupa") powinna wspomagać Komisję w trwającym procesie wdrażania europejskiej strategii dotyczącej biogospodarki(2) i nowej polityki przemysłowej(3).

W tym celu Komisja: 1) zapewni w ramach bieżących ram politycznych realizację priorytetowych zaleceń wynikających z inicjatywy rynków pionierskich w zakresie bioproduktów, opracowanych przez grupę doradczą ad hoc w ramach inicjatywy rynków pionierskich; 2) dopilnuje, aby strategia dotycząca biogospodarki obejmowała cały łańcuch wartości, począwszy od etapu badań naukowych do wprowadzenia na rynek, od biomasy po bioprodukty, i uwzględni szczególne potrzeby i wkład sektora bioproduktów oraz 3) przyczyni się do realizacji celów określonych w planie działań na rzecz bioproduktów w ramach nowej polityki przemysłowej.

Komisja zaprasza do zgłaszania kandydatur na członków grupy.

Grupa będzie się składać maksymalnie z 30 członków, w tym:

z przedstawicieli państw członkowskich (ministerstw i agencji) aktywnie zaangażowanych w działalność związaną z biogospodarką lub nią zainteresowanych,
z europejskich stowarzyszeń przedsiębiorców (w tym MŚP) prowadzących aktywną działalność w sektorze bioproduktów,
z przedstawicieli sieci organizatorów zamówień publicznych na szczeblu europejskim; z ekspertów ds. etykietowania, przedstawicieli europejskich izb handlowych oraz Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN),
z organizacji pozarządowych posiadających wiedzę specjalistyczną dotyczącą sektora bioproduktów,
z przedstawicieli organizacji reprezentujących środowisko naukowe.

Komisja zamierza ograniczyć wielkość grupy do maksymalnie 30 członków.

Liczba przedstawicieli sektora przedsiębiorstw nie przekroczy połowy wszystkich członków. Komisja zamierza zaangażować organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska i praw konsumenta i zaprasza je do zgłaszania się.

Komisja dokona wyboru członków na okres jednego roku z możliwością przedłużenia mandatu. Przewiduje się odbycie dwóch posiedzeń rocznie w Brukseli. Pierwsze posiedzenie odbędzie się około 6 tygodni po nominacji członków grupy.

Za pełnienie swoich obowiązków ani członkowie, ani ich przedstawiciele, nie będą otrzymywali wynagrodzenia.

2.
Kryteria kwalifikacji

W momencie upływu terminu zgłaszania kandydatur kandydaci muszą:

być osobą prawną zarejestrowaną w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub w kraju przystępującym, bądź też w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
być zarejestrowani w unijnym rejestrze służącym przejrzystości(4) (z wyjątkiem państw członkowskich).
3.
Kryteria wyboru

Przy ocenie kandydatur Komisja będzie brać pod uwagę następujące kryteria:

zakres udokumentowanej działalności istotnej dla zadań grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów,
zakres udokumentowanej zdolności operacyjnej do uczestniczenia w pracach grupy ekspertów, który należy wykazać poprzez opis organizacji, jej doświadczenia, zasobów i osiągnięć,
zakres kompetencji i doświadczenia oraz pozycję w hierarchii proponowanego przedstawiciela (proponowanych przedstawicieli) organizacji,
konieczność zapewnienia równowagi w grupie ekspertów pod względem reprezentatywności i pochodzenia geograficznego kandydatów,
ogólną potrzebę osiągnięcia w obrębie grupy równowagi pod względem reprezentatywności interesów, odpowiedniej wiedzy fachowej, płci i pochodzenia geograficznego,
potrzebę wystarczającej reprezentacji państw członkowskich.
4.
Procedura wyboru

Dyrektor Generalny ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu mianuje zespół składający się z czterech urzędników Komisji. Zdecydują oni, którzy kandydaci zostaną zaproszeni do wejścia w skład grupy. Członkowie zostaną mianowani najpóźniej do dnia 12 czerwca 2013 r.

5.
Zgłaszanie kandydatur

List motywacyjny wraz z formularzem wniosku (przedstawionym w załączniku), należycie podpisanym przez upoważnionego przedstawiciela podmiotu prawnego będącego kandydatem, należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: ENTR-EXPER-TBIOBASED@ec.europa.eu w terminie dziesięciu tygodni od daty opublikowania zaproszenia (tj. nowy termin składania wniosków upływa dnia 24 kwietnia 2013 r.), o czym świadczyć będzie potwierdzenie odbioru.

Wszystkie kandydujące organizacje muszą wyraźnie wskazać rodzaj reprezentowanych przez nie interesów (np. konsumenci, ochrona środowiska, pracownicy, MŚP, sektor gospodarczy itp.), zaproponować swego przedstawiciela (swych przedstawicieli) i dołączyć niepoświadczone kopie dokumentów uzasadniających spełnienie kryteriów kwalifikacji i wyboru.

Wnioski muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Sporządzenie wniosków w języku angielskim usprawniłoby jednak procedurę wyboru.

Komisja zastrzega sobie prawo do zwrócenia się na późniejszym etapie o wszelkie dokumenty potwierdzające oraz do zastąpienia członków, którzy przedstawili nieścisłe lub nieprawdziwe oświadczenia.

Dane osobowe będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001(5).

Nazwiska członków grupy ekspertów zostaną opublikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji(6).

Prośby o wszelkie dodatkowe informacje proszę przesyłać na adres poczty elektronicznej: ENTR-EXPERT-BIOBASED@ec.europa.eu

______

(1) Grupa doradcza ad hoc ds. bioproduktów w ramach inicjatywy rynków pionierskich została utworzona na podstawie komunikatu COM(2007) 860 wersja ostateczna, SEC(2007) 1730: Inicjatywa rynków pionierskich dla Europy (załącznik I, s. 3).

(2) Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: biogospodarka dla Europy (COM(2012) 60 final i SWD(2012) 11 final, s. 17).

(3) Silniejszy przemysł europejski na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego. Aktualizacja komunikatu w sprawie polityki przemysłowej (COM(2012) 582 final, s. 9f oraz SWD(2012) 297 final, SWD(2012) 298 final, SWD(2012) 299 final).

(4)http://europa.eu/transparency-register/index_pl.htm

(5) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

(6)http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/indexcfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=2510&Lang=PL

ZAŁĄCZNIK 

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 28 marca 2013 r. (Dz.U.UE.C.13.92.8).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024