Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.

Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych

(2013/C 25/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 stycznia 2013 r.)

1.
Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (zwane dalej "rozporządzeniem") i które w 2014 r. zamierzają:
a)
przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia lub
b)
produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.

Niniejsze zawiadomienie jest również skierowane do przedsiębiorstw chorwackich, które zamierzają prowadzić powyższe działania po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te powinny stosować się do instrukcji znajdujących się w niniejszym zawiadomieniu.

2.
Zawiadomienie dotyczy następujących grup substancji:

Grupa I: CFC 11, 12, 113, 114 lub 115

Grupa II: inne całkowicie fluorowcowane CFC

Grupa III: halon 1211, 1301 lub 2402

Grupa IV: tetrachlorek węgla

Grupa V: 1,1,1-trichloroetan

Grupa VI: bromek metylu

Grupa VII: wodorobromofluorowęglowodory

Grupa VIII: wodorochlorofluorowęglowodory

Grupa IX: bromochlorometan

3.
Jakikolwiek przywóz lub wywóz substancji kontrolowanych(1) wymaga uzyskania licencji wydanej przez Komisję, z wyjątkiem przypadków tranzytu, czasowego składowania, składowania celnego lub procedury wolnego obszaru celnego, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 450/2008, w okresie nie dłuższym niż 45 dni. Wszelka produkcja substancji kontrolowanych do niezbędnych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych wymaga wcześniejszego zezwolenia.
4.
Ponadto następujące działania podlegają limitom ilościowym:
a)
produkcja i przywóz do zastosowań laboratoryjnych i analitycznych;
b)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań krytycznych (halony);
c)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako substraty;
d)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne.

Komisja przydziela kwoty na działania wymienione w lit. a), b), c) i d). Kwoty są określane na podstawie wniosków o ich przydzielenie oraz:

zgodnie z art. 10 ust. 6 rozporządzenia i zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 537/2011(2) w odniesieniu do lit. a) powyżej,
zgodnie z art. 16 rozporządzenia w odniesieniu do lit. b), c) i d) powyżej.
5.
Oprogramowanie do celów składania wniosków o kwoty i wydawania licencji zostanie zmienione w 2013 r. Główna baza danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową (Main-ODS-database) zostanie zastąpiona nowym systemem wydawania licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (ODS Licensing System).

W odniesieniu do działań wymienionych w pkt 4

6.
Każde przedsiębiorstwo, które zamierza w 2014 r. przywozić lub produkować substancje kontrolowane do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych lub przywozić substancje kontrolowane do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty lub jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 7-10.
7.
Przedsiębiorstwa takie muszą poinformować o tym Komisję, rejestrując się w nowym systemie licencji na substancje zubożające warstwę ozonową najpóźniej do dnia 15 maja 2013 r.

Formularze rejestracyjne będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 1 kwietnia 2013 r.

8.
Przedsiębiorstwa muszą wypełnić i przekazać formularz wniosku o przydzielenie kwot dostępny w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

Formularze wniosku o przydzielenie kwot będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 15 maja 2013 r.

9.
Komisja uzna za ważne wyłącznie prawidłowo wypełnione formularze wniosku o przydzielenie kwot, niezawierające błędów i złożone do dnia 8 lipca 2013 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze przesyłanie wniosków o przydzielenie kwot, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt i ponowne złożenie wniosku przed upływem terminu.

10.
Samo złożenie wniosku o przydzielenie kwot nie uprawnia do przywozu ani wytwarzania substancji kontrolowanych do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych, ani do przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty bądź jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne. Zanim dojdzie do takiego przywozu lub wytwarzania w 2014 r., przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z formularza wniosku o wydanie licencji dostępnego w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

W odniesieniu do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 i w odniesieniu do wywozu

11.
Każde przedsiębiorstwo, które chce w 2014 r. dokonywać wywozu substancji kontrolowanych lub przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań innych niż te wymienione w pkt 4, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 12 i 13.
12.
Przedsiębiorstwo takie musi zarejestrować się w nowym systemie licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

Formularze rejestracyjne będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 1 kwietnia 2013 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze rejestrowanie się w 2013 r., aby możliwe było wprowadzenie ewentualnych korekt w formularzu rejestracyjnym przed 2014 r. w celu terminowego rozpatrywania wniosków o wydanie licencji w 2014 r.

13.
Zanim dojdzie do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 lub do wywozu w 2014 r., przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z formularza wniosku o wydanie licencji dostępnego w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.
______

(1) Uwaga: dozwolony może być jedynie przywóz lub wywóz zwolniony z ogólnego zakazu przywozu i wywozu na podstawie art. 15 i 17.

(2) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 537/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie mechanizmu przyznawania ilości substancji kontrolowanych dopuszczonych do celów zastosowań laboratoryjnych i analitycznych w Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz.U L 147 z 2.6.2011, s. 4).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.25.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.
Data aktu: 26/01/2013
Data ogłoszenia: 26/01/2013