united kingdom
ukraine

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2013/C 177/07)

(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 2013 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012(1).

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(2)

"LIERS VLAAIKE"

NR WE: BE-PGI-0005-0967-22.02.2012

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa

"Liers vlaaike"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Belgia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 2.4. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Liers vlaaike" to niewielkie ciastka o wysokości ok. 3 cm, średnicy 5-6 cm i wadze ok. 45 g.

Ciastko składa się z podstawy i nadzienia.

Podstawa jest cienka, ma grubość 3-4 milimetrów, dość wysoką krawędź i wypiekana jest z białawego, krótko pieczonego ciasta bez dodatku cukru.

Do podstawy wlewa się słodką, ciemną masę z przyprawami. Podstawa wypełniona jest dokładnie do krawędzi, a w trakcie pieczenia nadzienie nieznacznie się wybrzusza, zachowując kremową konsystencję i nabierając barwy bardzo ciemnego brązu.

W smaku dominują przyprawy i syrop cukrowy.

Konsystencja: podstawa: chrupiąca

nadzienie: kremowe

Kolor: podstawa: białawy

nadzienie: ciemnobrązowy

Smak: podstawa: wytrawna, bez dodatku cukru

nadzienie: słodki smak syropu cukrowego i przypraw (cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej i kolendry)

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Podstawa wypiekana jest ze zwykłej mąki pszennej (typ 11,5/680), wody i masła.

Nadzienie składa się z gruboziarnistej bułki tartej, jasnego syropu cukrowego, pełnotłustego mleka i zwykłej mąki pszennej (typ 11,5/680).

Nadzienie przyprawia się mieszanką czterech przypraw, zawierającą 25 % cynamonu, 25 % goździków, 25 % gałki muszkatołowej i 25 % kolendry.

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Przygotowanie ciasta, formowanie i pieczenie ciastek "Liers vlaaike" musi odbywać się na wyznaczonym obszarze.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Na etykiecie musi widnieć nazwa "Liers vlaaike", logo chronionego oznaczenia geograficznego UE oraz następujące logo "Liers vlaaike":

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje miasto Lier, wraz z miejscowością Koningshooikt w prowincji Antwerpia.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Różne formy vlaaien (ciastek) to słodycze stanowiące część kulinarnej spuścizny Flandrii. Obejmują one przede wszystkim proste wypieki przygotowywane zarówno przez panie domu, jak i zawodowych piekarzy. Uwiecznione zostały m.in. przez flamandzkich mistrzów takich jak Breugel. Wiele przepisów pomyślnie przeszło próbę czasu i dziś zaliczają się do miejscowych specjałów.

Tradycję wypieku "Liers vlaaike" podtrzymali piekarze z Lier. Przepis i umiejętności wytwórców są tak ściśle powiązane z miastem, że ciastek tych nigdy nie wypiekano poza Lier, choć tamtejsi piekarze sprzedawali je poza miastem, np. na targach w Antwerpii.

Korzeni "Liers vlaaike" nie przypadkiem należy szukać w ścisłym sąsiedztwie antwerpskiego portu. Charakterystyczny smak nadaje wypiekowi przede wszystkim mieszanka czterech przypraw i syropu cukrowego. Antwerpia była jednym z najważniejszych europejskich portów, do których trafiały orientalne przyprawy i trzcina cukrowa. Na miejscu wytwarzano z niej syrop cukrowy i brązowy cukier.

W Lier zachowały się liczne drewniane foremki do wypieku ciastek. Przed II wojną światową używano ich do nadawania kształtu podstawie ciastek. W tym celu do ciasta dodawano ciepłej wody, następnie nakładano je do foremek i pozostawiano na kilka dni do wyschnięcia. Dopiero wtedy wyciągano je i pieczono wraz z nadzieniem.

5.2.
Specyfika produktu

Ciastka "Liers vlaaike" przygotowywane są według wyjątkowego, tradycyjnego przepisu, którego sekretu strzegli miejscowi piekarze.

Od innych flamandzkich wypieków odróżniają je następujące cechy:

kształt: małe, pojedyncze ciastka,
podstawa: wypiekana z wytrawnego ciasta bez dodatku cukru,
nadzienie: przygotowywane z bułki tartej, syropu cukrowego i przypraw.

Ciastka "Liers vlaaike" nie zawierają jajek, soli, konserwantów ani substancji wzmacniających smak i zapach. Większość piekarzy przygotowuje własną bułkę tartą z resztek wysuszonych i startych bułek, kajzerek, rogali i bagietek.

Połączenie niewielkiego ciastka z niesłodzoną podstawą i bardzo słodkim i aromatycznym nadzieniem stanowi o wyjątkowości miejscowego specjału wypiekanego jedynie przez piekarzy z Lier. Renoma "Liers vlaaike" odnosi się wyłącznie do opisywanych ciastek. Nie występują inne warianty wypieku.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Chronione oznaczenie geograficzne "Liers vlaaike" opiera się na renomie produktu, który wytwarzany jest w Lier od ponad 300 lat.

Według tradycji historia "Liers vlaaike" sięga 1722 r. Lodewijk Jozef van Kessel, kanonik Katedry Św. Bawona w Gandawie, przytacza przepis na nie w swoim memorieboekje (dzienniku): "Weź szklankę świeżego mleka, trzy sucharki i trzy pokruszone goździki. Zagotuj je i dosłódź syropem. Nałóż masę na podstawę ciastka i upiecz." Przepis na nadzienie pozostał niemal niezmieniony: suchary zastąpiono bułką tartą, obecnie używa się też mieszanki przypraw, nie zaś samych goździków.

W 1890 r. podczas wystawy handlowo-przemysłowej w Lier w ramach obchodów dnia świętego Gumara, Jego Królewska Mość Leopold II i Jej Królewska Mość Maria Henrietta niespodziewanie zostali poczęstowani "Liers vlaaikes" ze srebrnej tacy przez piekarza Van den Eynde. Jej Królewska Mość spróbowała jednego z ciastek i zjadła je ze smakiem. Odwróciła się do pana Van den Eynde, mówiąc, że ciastka są bardzo smaczne i zapytała o sposób ich wypieku. Piekarz nie chciał, aby przechodnie usłyszeli przepis na jego specjalność, odpowiedział zatem podobno w następujący sposób: "Wasza Królewska Mość, proszę o wybaczenie, ale to tajemnica handlowa!". Królowa odpowiedziała z uśmiechem: "Tak, oczywiście, nie zamierzam z panem konkurować ...". Kilka tygodni później nad piekarnią Van den Eynda przy Antwerpsestraat zawisło królewskie godło z napisem "Dostawca Dworu Królewskiego".

Słynny flamandzki pisarz, Felix Timmermans, wspomina "Liers vlaaike" w swojej eulogii na cześć miasta zatytułowanej "Schoon Lier" (1925).

Wzmianki o "Liers vlaaike" znaleźć można także w licznych publikacjach dotyczących miejscowych produktów, zarówno starszych jak i współczesnych. Oto kilka przykładów: w książce "De Zoete Provincie; Ambachtelijke specialiteiten uit Antwerpen" (1998 i 2007) "Liers vlaaike" zaliczone zostały do najstarszych miejscowych wyrobów cukierniczych, podobnie jak w "Wat folklore in betrekking met de Pasteibakkerij" autorstwa A. Vanaise (1932): "»Liersche Vlaaikens« to okrągłe ciastka wypiekane w foremkach z masą z bułki tartej, syropu i mleka".

Przewodniki turystyczne takie jak "Zwerven door Vlaanderen" Jana Lambina (1961), "Streekgerechtengids voor België" Ippy (1995), Lekker "Antwerpen" (1993) czy "Kleine culinaire encyclopedie" (2009) także zawierają wzmianki o "Liers vlaaike". Ciastka "Liers vlaaike" zyskały międzynarodowy rozgłos m.in. za pośrednictwem internetu.

72 % respondentów ilościowego badania rynku przeprowadzonego wśród mieszkańców prowincji Antwerpia przez VLAM (Vlaams Centrum voor Agro- en Visserij Marketing vzw, flamandzką organizację zajmującą się promowaniem produktów rolniczych i produktów rybołówstwa) określiło "Liers vlaaike" mianem tradycyjnego produktu regionalnego (2003).

W 1995 r. "Liers vlaaike" zostały uwzględnione na flamandzkiej liście Euroterroir, a w 2007 r. zostały uznane za tradycyjny flamandzki produkt.

"Liers vlaaike" wypiekane są przez cały rok, a miejscowi chętnie dają je w upominku przyjezdnym. Produkt ten jest ważnym elementem wszystkich uroczystości, które odbywają się w mieście i w ratuszu. W 2000 r. belgijska para królewska, książę Filip i księżna Matylda odwiedzili Lier i spróbowali "Liers vlaaike". Podczas miejscowych imprez, np. na cześć wszystkich mieszkańców miasta, którzy ukończyli 75 lat, odbywa się poczęstunek na koszt miasta, podczas którego serwowana jest kawa i "Liers vlaaike". Miejscowe kawiarnie niezmiennie podają "Liers vlaaike" do kawy jako niewielki deser.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(3))

http://lv.vlaanderen.be/nlapps/data/docattachments/20120117_dossier%20met%20bijlage.pdf

lub

http://www.vlaanderen.be/landbouw - beleid (polityka) - kwaliteitssystemen (systemy jakości) - Europese kwaliteitssystemen (europejskie systemy jakości) - vlaamse dossiers (flamandzkie dokumenty)

______

(1) Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

(2) Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.

(3) Porównaj: przypis 2.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.177.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 22/06/2013
Data ogłoszenia: 22/06/2013