Grupa ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa ekspertów ds. broni palnej").

DECYZJA KOMISJI

z dnia 11 kwietnia 2013 r.

powołująca grupę ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa ekspertów ds. broni palnej")

(2013/C 107/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Polityka Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego uległa w ostatnich latach pewnym zmianom. Postanowienia Traktatu z Lizbony dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego umożliwiły rozwój strategii bezpieczeństwa wewnętrznego opartej na wspieraniu zgodnych działań w celu podjęcia wspólnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem(1).

(2) W dokumencie "Program sztokholmski - Otwarta i bezpieczna Europa dla dobra i ochrony obywateli" uznano nielegalny handel bronią palną za jedno z zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego UE(2).

(3) W celu umożliwienia Komisji wykorzystania wiedzy fachowej w kwestiach związanych z nielegalnym handlem bronią palną, rozwojem powiązanych zagrożeń bezpieczeństwa i zmieniającymi się wymogami właściwych organów należy powołać grupę ekspertów w tej dziedzinie oraz określić jej zadania i strukturę.

(4) Zadaniem grupy powinno być wsparcie przy opracowywaniu i rozpowszechnianiu wytycznych co do najlepszych praktyk w dziedzinie zwalczania nielegalnego handlu bronią na poziomie operacyjnym oraz przy dokonywaniu oceny skuteczności tych wytycznych.

(5) Grupa ta powinna składać się z ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym z producentów broni palnej i naukowców oraz innych osób posiadających, zdaniem Komisji, cenną wiedzę fachową, którzy mogą pomóc Komisji w opracowaniu ewentualnych wniosków ustawodawczych oraz inicjatyw politycznych w celu usprawnienia działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE.

(6) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3).

(8) Należy ustalić pięcioletni okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa").

Artykuł  2

Zadania

1.
Grupa:
a)
stanowi forum dialogu i wymiany doświadczeń dotyczących obecnych i przyszłych działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną oraz przyczynia się do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w kwestiach związanych z nielegalnym handlem bronią palną w celu wsparcia Komisji w opracowaniu wniosków ustawodawczych oraz inicjatyw politycznych na rzecz usprawnienia działań przeciwko temu procederowi;
b)
umożliwia wymianę informacji o zmianach technologii związanych z bronią palną oraz legalnych wymogów właściwych organów państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, które to wymogi są istotne dla stosowania prawodawstwa UE i właściwych postanowień konwencji międzynarodowych dotyczących nielegalnego handlu;
c)
monitoruje rozwój polityki w dziedzinie zwalczania nielegalnego handlu bronią palną i identyfikuje trudności związane z wdrażaniem prawodawstwa UE i właściwych postanowień konwencji międzynarodowych, doświadczane przez właściwe organy ścigania na szczeblu krajowym i w wymiarze transgranicznym;
d)
identyfikuje najlepsze praktyki w kwestiach związanych ze zwalczaniem nielegalnego handlu bronią palną.
2.
Działania grupy prowadzone są bez uszczerbku dla działań grupy kontaktowej ekspertów krajowych ds. broni palnej ustanowionej uprzednio dyrektywą 91/477/EWG zmienioną dyrektywą 2008/51/WE, która ma wyłączną kompetencję w kwestiach objętych tymi dyrektywami, związanych z legalnym handlem cywilną bronią palną.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie dotyczącej nielegalnego handlu bronią palną istotnej dla prewencji, dochodzenia, wykrywania i ścigania poważnych przestępstw.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Członkami grupy ekspertów są:
a)
organy ścigania państw członkowskich (do dziewięciu członków);
b)
eksperci ze szkół wyższych, ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych (do trzech członków);
c)
zrzeszenia europejskich producentów broni palnej (do dwóch członków);
d)
Europejski Urząd Policji (jeden członek).
2.
Organy państw członkowskich i Europejski Urząd Policji, o których mowa w ust. 1 lit. a) i d), mianują swoich przedstawicieli. Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. b), powoływani są jako osoby prywatne przez Dyrektora Generalnego DG do Spraw Wewnętrznych w następstwie otwartego zaproszenia do składania kandydatur na członka grupy ekspertów. Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. c), powoływani są przez Dyrektora Generalnego DG do Spraw Wewnętrznych w następstwie otwartego zaproszenia do składania kandydatur na członka grupy ekspertów. Członków grupy ekspertów powołuje się na pięć lat. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji. Ich kadencja może zostać przedłużona.

Jeśli chodzi o członków, o których mowa w ust. 1 lit. b) i c), można przewidzieć powołanie takiej samej liczby ich zastępców. Warunki powoływania zastępców są takie same jak w przypadku członków; zastępcy automatycznie przejmują obowiązki członków nieobecnych bądź niedysponowanych. Jeżeli zarówno członek, jak i jego zastępca są nieobecni lub niedysponowani, członkowie ci mogą, w porozumieniu z przewodniczącym grupy, mianować innych ekspertów na swoich przedstawicieli podczas posiedzeń.

3.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy ekspertów, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do upłynięcia ich kadencji.
4.
Członkowie powołani jako osoby prywatne działają niezależnie i w interesie publicznym.
5.
Imiona i nazwiska członków grupy są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów ("rejestr").
6.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Tryb pracy

1.
Przewodniczącym grupy jest przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji grupa może powoływać podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii na zasadach określonych przez grupę. Tego rodzaju podgrupy ulegają rozwiązaniu z chwilą wygaśnięcia ich mandatu.

W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy ekspertów zewnętrznych, w tym przedstawicieli Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa.

3.
Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy służbowej określonym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także muszą przestrzegać przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE(4). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
4.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się w pomieszczeniach Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni urzędnicy Komisji zainteresowani jej pracami.
5.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.

Przewodniczący grupy informuje Europejską Służbę Działań Zewnętrznych o pracach grupy.

6.
Komisja publikuje wszelkie stosowne dokumenty (takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników), umieszczając je w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów albo na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze. Należy przewidzieć wyjątki od systematycznego publikowania dokumentów, w przypadku gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, jak określono w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot tych kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się przez 5 lat od daty jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 kwietnia 2013 r.

W imieniu Komisji

Cecilia MALMSTRÖM

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. C 115 z 9.5.2008.

(2) Dz.U. C 115 z 4.5.2010.

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(4) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024