Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam – Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - NIDERLANDY

Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 86/05)

(Dz.U.UE C z dnia 23 marca 2012 r.)

Pismem z dnia 25 stycznia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niderlandy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

Rue Joseph II/Jozef II-straat 70

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niderlandzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

W dniu 19 września 2007 r. Komisja otrzymała skargę w sprawie domniemanej pomocy państwa w kontekście projektu Damplein dotyczącego nieruchomości, zainicjowanego przez gminę Leidschendam we współpracy z szeregiem podmiotów prywatnych.

II. OPIS ŚRODKA

Środek, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna procedurę przewidzianą w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczy sprzedaży gruntów przez partnerstwo publiczno-prywatne ("PPP") utworzone przez gminę Leidschendam i Schoutende Jong Bouwfonds ("SJB") na rzecz SJB. SJB jest partnerstwem pomiędzy Schouten & De Jong projectontwikkeling B.V. oraz Bouwfonds ontwikkeling B.V. PPP przygotowuje grunty pod prace budowlane i sprzedaje je podmiotom prywatnym (przy czym jednym z nich jest SJB), a podmiotyprywatne prowadzą następnie na tych gruntach prace budowlane.

W 2004 r. PPP sprzedało SJB działkę budowlaną. Jednocześnie ustalono, że SJB uiści opłatę od eksploatacji gruntu oraz opłatę jakościową. Na posiedzeniu rady gminy Leidschendam w marcu 2009 r. uzgodniono, że z powodu zmienionych warunków rynkowych PPP może obniżyć pierwotnie uzgodnione ceny sprzedaży o ponad 50 %. PPP wyraziło również zgodę na odstąpienie od pobierania opłaty od eksploatacji gruntu i opłaty jakościowej uiszczanej przez SJB.

III. OCENA ŚRODKA

Większość warunków, o których mowa w art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wydaje się być spełniona: SJB, potencjalny beneficjent domniemanej pomocypaństwa, jest przedsiębiorstwem, 50 % upust cenowy, na który przystało PPP, obciąża państwo, a więc dotyczy zasobów państwowych, a omawiany środek ma charakter selektywny i może zakłócić konkurencję oraz ma wpływ na obrót handlowy wewnątrz UE. Ponadto Komisja musi również ustalić, czy dana transakcja przynosi korzyść beneficjentowi.

Umowa sprzedaży gruntów została zawarta w 2004 r. Zgodnie z komunikatem Komisji w sprawie elementów pomocy państwa w sprzedaży gruntów i budynków przez władze publiczne(1) wartość gruntu należy ustalić przed tą datą, co w tym przypadku miało miejsce. Upust cenowy ustalony z mocą wsteczną, pomimo że w 2009 r. potwierdzono, że stanowi on cenę rynkową, nie wydaje się spełniać wymogów testu prywatnego inwestora, który stosowany jest przez Komisję w celu oceny istnienia pomocy lub jej braku, jeśli państwo było zaangażowane w transakcje. Zgodnie z tą zasadą państwo powinno działać jako podmiot prywatny.

Komisja ma wątpliwości, czy upust cenowy dotyczący sprzedaży gruntów ustalony z mocą wsteczną oraz opłaty eksploatacji gruntów i opłaty jakościowe spełniają wymogi testu prywatnego inwestora, ponieważ Komisja jest zdania, że sprzedawca działający zgodnie z warunkami gospodarki rynkowej nie zgodziłby się na zmiany z mocą wsteczną. Ponadto Komisja ma wątpliwości, czy ewentualna pomoc państwa byłaby zgodna z rynkiem wewnętrznym.

Komisja przypomina, że zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc niezgodna z prawem może podlegać odzyskaniu od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 209 z 10.7.1997, s. 3.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.86.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa SA.24123 (12/C) (ex 11/NN) - Domniemana sprzedaż gruntu poniżej ceny rynkowej przez gminę Leidschendam – Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 23/03/2012
Data ogłoszenia: 23/03/2012