Zaproszenie do składania wniosków - nr 28/G/ENT/CIP/12/E/N01C01 - Nauczanie przedsiębiorczości.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - NR 28/G/ENT/CIP/12/E/N01C01

Nauczanie przedsiębiorczości

(2012/C 22/06)

(Dz.U.UE C z dnia 27 stycznia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wsparcie wdrażania zasady I programu "Small Business Act" oraz agendy z Oslo na rzecz kształcenia w zakresie przedsiębiorczości w Europie ("Oslo Agenda for Entrepreneurship Education in Europe"). Program "Small Business Act" zaleca pobudzanie innowacyjnych i przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży poprzez wprowadzenie przedsiębiorczości jako jednej z kluczowych kompetencji w programach nauczania oraz zapewnienie odpowiedniego uwzględniania znaczenia przedsiębiorczości w doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

W związku z tym celem niniejszego zaproszenia jest promowanie projektów o wysokiej wartości dodanej na poziomie europejskim w zakresie nauczania przedsiębiorczości. Działania skierowane będą do nauczycieli i młodzieży w szkołach podstawowych, średnich oraz wyższych.

Wspierane będą projekty koncentrujące się na jednym z następujących celów (obszarów priorytetowych):

Kategoria 1:

a)
stworzenie dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich ogólnoeuropejskich modeli ukierunkowanych na rozwój ich umiejętności i metod uwzględniania kwestii przedsiębiorczości w nauczaniu różnych przedmiotów i w różnych kontekstach;
b)
opracowywanie, organizowanie i realizowanie ogólnoeuropejskich warsztatów szkoleniowych lub edukacyjnych dla wykładowców przedsiębiorczości w placówkach szkolnictwa wyższego (uniwersytety, kolegia, szkoły biznesu, uczelnie nauk stosowanych itd.).

Kategoria 2:

Stworzenie europejskiej platformy internetowej dla nauczycieli, która umożliwi transgraniczną wymianę dobrej praktyki, metod oraz materiałów dydaktycznych w zakresie nauczania przedsiębiorczości.

Kategoria 3:

Opracowanie oraz testowanie wspólnych europejskich ram narzędzi i wskaźników dla oceny postaw, podejść oraz umiejętności sprzyjających przedsiębiorczości nabywanych przez uczniów i studentów w ramach kształcenia w zakresie przedsiębiorczości.

Propozycje powinny koncentrować się na jednym celu (obszarze priorytetowym) spośród wymienionych powyżej. W swoich propozycjach wnioskodawcy będą musieli jednoznacznie wskazać, do której z powyższych kategorii się zgłaszają. Działania te muszą charakteryzować się wyraźną europejską wartością dodaną. Powinny wspierać integrację europejską oraz współpracę transgraniczną.

Projekty powinny przyczynić się do rozwiązywania problemu, któremu można lepiej zaradzić na poziomie europejskim, a także do tworzenia nowych modeli, które można powielać w całej Europie. Należy zapewnić kontynuację projektów po zakończeniu współfinansowania ze strony UE.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Kwalifikują się wnioski złożone przez podmioty prawne mające siedzibę w jednym z następujących państw:

1)
państwa członkowskie UE;
2)
państwa EOG: Liechtenstein i Norwegia;
3)
państwa kandydujące: była jugosłowiańska republika Macedonii, Chorwacja, Czarnogóra, Islandia i Turcja;
4)
Albania, Izrael i Serbia (uczestnicy programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji).

Wnioskodawcy muszą działać w konsorcjum transnarodowym z organizacjami partnerskimi z co najmniej dwóch innych krajów.

Dodatkowo stosuje się następujące zasady:

1)
partnerzy organizacji przewodniczącej muszą spełniać te same kryteria kwalifikowalności co wnioskodawcy; wnioskodawca będzie pełnił rolę koordynatora;
2)
wnioskodawcy muszą być osobami prawnymi;
3)
wnioskodawca musi być dowolnym podmiotem publicznym lub prywatnym, którego głównym obszarem działalności jest nauczanie przedsiębiorczości. Podmiotami takimi mogą być na przykład:
organy administracji publicznej na wszystkich poziomach,
władze krajowe, regionalne i lokalne,
placówki edukacyjne (szkoły podstawowe i średnie, szkoły zawodowe, uczelnie itp.),
organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje działające w powiązanych obszarach,
firmy świadczące usługi w zakresie kształcenia i szkolenia (publiczne i prywatne),
izby handlowo-przemysłowe lub podobne organy,
stowarzyszenia przedsiębiorstw i sieci wspierające przedsiębiorstwa.
4)
osoby prawne muszą być właściwie ukonstytuowane i zarejestrowane zgodnie z prawem krajowym. Jeżeli dany podmiot lub organizacja nie jest ukonstytuowana na mocy prawa krajowego, do przyjęcia odpowiedzialności prawnej należy wyznaczyć osobę fizyczną.
3.
Budżet i czas trwania projektu

Budżet maksymalny przewidziany na działanie wynosi około 2.450.000 EUR.

Orientacyjna liczba projektów, które otrzymają wsparcie, wynosi od 4 do 8, w zależności od zakresu i jakości otrzymanych propozycji.

W szczególności:

w kategorii 1 wsparcie otrzymają maksymalnie 4 projekty;

w kategorii 2 wsparcie otrzymają maksymalnie 2 projekty;

w kategorii 3 wsparcie otrzymają maksymalnie 2 projekty.

Maksymalny wskaźnik współfinansowania przez UE kosztów kwalifikowalnych.

do 60 % (dla wszystkich kategorii).

Maksymalne pułapy współfinansowania przez UE na projekt:

w kategorii 1 do 500.000 EUR;

w kategorii 2 do 400.000 EUR;

w kategorii 3 do 250.000 EUR.

Przewidziana data rozpoczęcia projektów: 1 listopada 2012 r.

Maksymalny okres działań:

kategoria 1: 36 miesięcy;

kategoria 2: 24 miesiące;

kategoria 3: 18 miesięcy.

4.
Termin nadsyłania wniosków

Wnioski należy przesyłać do Komisji najpóźniej do dnia 16 kwietnia 2012 r.

5.
Więcej informacji

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/enterprise/funding/index.htm

Wnioski muszą spełniać wymagania określone w pełnym tekście zaproszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024