z dnia 5 lipca 2012 r.
w sprawie powołania wielosektorowej i niezależnej grupy ekspertów zapewniającej doradztwo w zakresie efektywnych sposobów inwestowania w zdrowie
(2012/C 198/06)
(Dz.U.UE C z dnia 6 lipca 2012 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z artykułem 168 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej państwa członkowskie, w porozumieniu z Komisją, mają obowiązek koordynacji swoich strategii i programów w obszarach, o których mowa w ust. 1. Komisja w bliskim porozumieniu z państwami członkowskimi może podjąć wszelkie użyteczne działania na rzecz promowania takiej koordynacji, a w szczególności inicjatywy, których celem jest ustanowienie wytycznych i wskaźników, organizowanie wymiany najlepszych praktyk i przygotowanie elementów niezbędnych dla okresowego monitorowania i oceny.
(2) W przyjętych w czerwcu 2006 r. konkluzjach Rady w sprawie wspólnych wartości i zasad systemów opieki zdrowotnej Unii Europejskiej 1 potwierdzono ogromną wartość prowadzonych na szczeblu europejskim prac dotyczących opieki zdrowotnej, mimo że podejmowanie na szczeblu UE prób wprowadzania standardów dotyczących systemów opieki zdrowotnej nie jest właściwe. W związku z tym państwa członkowskie zobowiązały się do współpracy na rzecz wymiany doświadczeń i informacji dotyczących dobrych praktyk.
(3) W decyzji nr 1350/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. ustanawiającej drugi wspólnotowy program działań w dziedzinie zdrowia na lata 2008-2013 2 (zwany dalej "programem w dziedzinie zdrowia") potwierdzono, że zgodnie z artykułem 168 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej świadczenie usług zdrowotnych należy przede wszystkim do obowiązków państw członkowskich, podkreślając zarazem, że współpraca na poziomie wspólnotowym może przynosić korzyści zarówno pacjentom, jak i systemom opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 2 tej decyzji, w związku z pkt 3.2.2 i 3.2.3 załącznika, jednym z celów "programu w dziedzinie zdrowia" jest generowanie i rozpowszechnianie informacji i wiedzy na temat zdrowia poprzez dostarczanie decydentom politycznym analiz i pomocy technicznej w zakresie opracowywania i wdrażania przepisów związanych z zakresem programu.
(4) W przyjętych dnia 6 czerwca 2011 r. konkluzjach Rady "Ku nowoczesnym, elastycznym i stabilnym systemom opieki zdrowotnej" 3 zachęca się Komisję i państwa członkowskie do zapoczątkowania procesu refleksji, którego celem jest wskazanie skutecznych sposobów inwestowania w zdrowie oraz apeluje się do Komisji o wsparcie procesu refleksji poprzez ułatwianie dostępu do niezależnego, wielosektorowego doradztwa ekspertów.
(5) Działająca w Radzie Grupa Robocza ds. Zdrowia Publicznego debatująca na wysokim szczeblu ustanowiła forum na rzecz współpracy w zakresie skutecznych sposobów inwestowania w zdrowie i zatwierdziła utworzenie grup roboczych w takich dziedzinach jak: odpowiednie wyeksponowanie zagadnień zdrowia w strategii "Europa 2020" oraz w ramach europejskiego semestru, określenie czynników sukcesu w efektywnym wykorzystywaniu funduszy strukturalnych na inwestycje w dziedzinie zdrowia, efektywne kosztowo stosowanie leków, zintegrowane modele opieki i poprawa zarządzania szpitalami, pomiar i monitorowanie efektywności inwestycji w sektorze zdrowia.
(6) Komisja uczestniczy we wszystkich wymienionych podgrupach w celu wspierania współpracy państw członkowskich w zakresie systemów opieki zdrowotnej i pomocy im poprzez zapewnienie informacji i wiedzy.
(7) Właściwe i terminowe doradztwo naukowe jest podstawowym wymogiem, niezbędnym dla dostarczania przez Komisję informacji i wiedzy odnoszących się do zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej. Musi ono opierać się na zasadach doskonałości, niezależności, podejścia wielosektorowego i przejrzystości.
(8) W tym kontekście należy powołać grupę ekspertów, która będzie wspierać Komisję, poprzez niezależne i rzetelne doradztwo w zakresie skutecznych sposobów inwestowania w zdrowie.
(9) Grupa ekspertów powinna składać się z doświadczonych i posiadających odpowiednią wiedzę osób wywodzących się z sektora publicznego bądź prywatnego, a także ze społeczeństwa obywatelskiego. Istotne jest, aby grupa ekspertów jak najlepiej wykorzystała specjalistyczną wiedzę naukową dostępną w UE oraz poza nią, co może być konieczne w przypadku konkretnego zagadnienia.
(10) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.
(11) Dane osobowe powinny być gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 4 .
(12) Należy ustanowić system wynagrodzeń, aby zapewnić uczestnictwo ekspertów posiadających odpowiednie kompetencje oraz reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, sektor publiczny i prywatny.
(13) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
W imieniu Komisji | |
John DALLI | |
Członek Komisji |
Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2012.198.7 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Powołanie wielosektorowej i niezależnej grupy ekspertów zapewniającej doradztwo w zakresie efektywnych sposobów inwestowania w zdrowie. |
Data aktu: | 05/07/2012 |
Data ogłoszenia: | 06/07/2012 |
Data wejścia w życie: | 05/07/2012 |