Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - COMP/M.6214 - w sprawie Seagate/HDD Business of Samsung.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)

COMP/M.6214 - w sprawie Seagate/HDD Business of Samsung

(2012/C 154/05)

(Dz.U.UE C z dnia 31 maja 2012 r.)

W dniu 19 kwietnia 2011 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004(2) (zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw"), Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo Seagate Technology Public Limited Company ("Seagate") przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, kontrolę nad działem przedsiębiorstwa Samsung Electronics Co., Ltd zajmującym się napędami dysków twardych w drodze zakupu aktywów.

Po analizie zgłoszenia Komisja stwierdziła, że transakcja wchodzi w zakres rozporządzenia w sprawie łączenia przedsiębiorstw, jak również zgłosiła poważne wątpliwości co do zgodności tej transakcji z rynkiem wewnętrznym i Porozumieniem o Europejskim Obszarze Gospodarczym. W związku z tym, w dniu 30 maja 2011 r., Komisja wszczęła stosowne postępowanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie łączenia przedsiębiorstw.

Wyniki dogłębnej analizy rynkowej nie potwierdziły poważnych wątpliwości zgłoszonych na wcześniejszym etapie. Komisja stwierdza, że planowana transakcja nie wpłynie istotnie na skuteczną konkurencję na odnośnych rynkach. Tym samym zatwierdza się zgłoszoną koncentrację bez wydawania pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Od stron uczestniczących w transakcji nie otrzymałem żadnego wniosku o charakterze proceduralnym. Jedna ze stron trzecich złożyła jednak wniosek o udzielenie dostępu do akt sprawy po tym, jak jej pierwotny wniosek został odrzucony przez zespół zajmujący się niniejszą sprawą w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji. Jako że osoby trzecie nie mają prawa dostępu do akt postępowań dotyczących łączenia przedsiębiorstw, wniosek ten odrzuciłem(3). Jeśli strony trzecie występują o złożenie wyjaśnień i wyrażają wystarczające zainteresowanie, mają jedynie prawo do otrzymania informacji od Komisji dotyczących charakteru i przedmiotu procedury(4). W każdym wypadku, w niniejszej sprawie strony trzecie, które złożyły wniosek o udzielenie dostępu do akt, nie wystąpiły o złożenie wyjaśnień.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo wszystkich stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 5 października 2011 r.

Wouter WILS
______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1). Ze skutkiem od dnia 1 grudnia 2009 r. poprzez Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ("TFUE") wprowadzono pewne zmiany, takie jak zastąpienie wyrażeń "Wspólnota" i "wspólny rynek" odpowiednio wyrażeniami "Unia" i "rynek wewnętrzny". W niniejszym sprawozdaniu stosuje się terminologię wprowadzoną w TFUE.

(3) Jedynie strona zgłaszająca oraz "inne strony uczestniczące" (w rozumieniu art. 11 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 802/2004) posiadają takie prawo zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 802/2004 w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (Dz.U. L 133 z 30.4.2004, s. 1) ("rozporządzenia (WE) nr 802/2004").

(4) Artykuł 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 802/2004.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024