MEDIA 2007 - Rozwój, dystrybucja, promocja i szkolenia - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/17/12 - Wsparcie na rzecz współpracy sieciowej kin wyświetlających filmy europejskie - "Cinema network".

MEDIA 2007 - ROZWÓJ, DYSTRYBUCJA, PROMOCJA I SZKOLENIA

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/17/12

Wsparcie na rzecz współpracy sieciowej kin wyświetlających filmy europejskie - "Cinema network"

(2012/C 135/08)

(Dz.U.UE C z dnia 9 maja 2012 r.)

1.
Cele i opis

Niniejsze zawiadomienie o zaproszeniu do składania wniosków zostało wydane na podstawie decyzji nr 1718/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie programu wspierającego europejski sektor audiowizualny (MEDIA 2007).

Szczegółowe cele to:

usprawnienie dystrybucji filmów europejskich innych niż rodzimej produkcji na rynkach europejskich i międzynarodowych poprzez zaangażowanie środków wspierających eksport, dystrybucję na dowolnych nośnikach i pokazy kinowe,
zachęcanie do wyświetlania filmów europejskich innych niż rodzimej produkcji na rynku europejskim, w szczególności poprzez wspieranie koordynacji sieci kin.

Zaproszenie do składania wniosków EACEA/17/12 oferuje 2-letnią ramową umowę o partnerstwie.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze ogłoszenie jest skierowane do kin europejskich zgrupowanych w sieci, której działalność przyczynia się do osiągnięcia ww. celów.

Koordynator (sieć) oraz współbeneficjenci (kina) muszą przez cały czas pozostawać własnością, bezpośrednio czy w drodze większościowego udziału, obywateli państw uczestniczących w programie MEDIA i zarejestrowanych w jednym z poniższych państw:

27 krajów Unii Europejskiej,
kraje EOG, Szwajcaria i Chorwacja,
Bośnia i Hercegowina (pod warunkiem sfinalizowania procesu negocjacji i sformalizowania udziału tego kraju w programie MEDIA).

Współbeneficjenci:

Niezależne kina europejskie będą mogły być zakwalifikowane jako współbeneficjenci.

Niezależne kino europejskie jest przedsiębiorstwem, stowarzyszeniem lub organizacją z co najmniej jedną salą kinową z siedzibą w państwach uczestniczących w programie MEDIA, funkcjonującym pod nazwą przedsiębiorstwa. Projekcja filmów powinna stanowić główną działalnością wnioskodawcy lub działu organizacji składającej wniosek.

Pod uwagę będą brane wyłącznie te europejskie kina niezależne, które:

emitują jako nowości filmowe produkcje europejskie, wyświetlane nie później niż 12 miesięcy po pierwszej krajowej projekcji. Kwalifikują się kina poświęcające maksymalnie 30 % czasu wyświetlania na retrospektywy lub powtórki,
były otwarte dla publiczności przez co najmniej 6 miesięcy,
posiadają system biletowania i ewidencji wstępu,
posiadają co najmniej jeden ekran i 70 miejsc,
przeprowadziły co najmniej 300 projekcji rocznie - dla kin z jednym ekranem, 520 projekcji - dla kin z więcej niż jednym ekranem (kina działające przez okres co najmniej 6 miesięcy w roku) oraz 30 projekcji miesięcznie w okresie letnim - dla kin na otwartym powietrzu (kina funkcjonujące przez mniej niż 6 miesięcy w roku),
odwiedziło co najmniej 20 tys. osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Aby spełnić powyższe wymagania, różne kina - jako grupa - mogą gromadzić swoje wyniki. Okoliczności, na mocy których taka sytuacja może zajść, muszą być jasno określone przez wnioskodawcę we wniosku oraz w dołączonej wersji roboczej poradnika.

Koordynator:

Sieci kinowe będą mogły ubiegać się o rolę koordynatorów.

Sieć kin określa się jako grupę kin podejmujących, za pośrednictwem prawnie ustanowionej jednostki ds. koordynacji, wspólne działania w dziedzinie wyświetlania i promocji filmów europejskich. W szczególności ta jednostka ds. koordynacji zapewni działanie systemów łączności i informacji miedzy kinami.

Aby spełniać niezbędne warunki, sieć kinowa musi reprezentować co najmniej 100 kin w co najmniej 20 państwach uczestniczących w programie MEDIA.

3.
Kwalifikujące się działania

Kwalifikują się następujące działania i objęta nimi działalność odbywające się w krajach MEDIA:

działania mające na celu promocję i wyświetlanie europejskich filmów,
działania edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości u młodej publiczności kin,
działania mające na celu zachęcanie i wsparcie przy wprowadzaniu kina cyfrowego przez poszczególnych operatorów,
działalność sieciowa: informowanie, animacja i łączność.
4.
Kryteria przyznawania dotacji

Maksymalna liczba punktów wynosi 100 i są one przyznawane według następujących proporcji:

Sieć 20 punktów
Strategia na rzecz finansowego wsparcia rozpowszechniania i monitorowania 20 punktów
Efektywność pod względem kosztów 20 punktów
Wspólne działania 20 punktów
Młoda publiczność 20 punktów
OGÓŁEM 100 punktów
5.
Budżet

Zaproszenie oferuje 2-letnią umowę o partnerstwie. W pierwszym roku maksymalna kwota środków finansowych dostępnych dla niniejszego zaproszenia do składania ofert wynosi 10.800.000 EUR.

Wybrany zostanie tylko jeden beneficjent.

Wkład finansowy przyznawany jest w formie dotacji. Finansowe wsparcie nie może przekroczyć 40 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

6.
Termin składania wniosków

Wnioski muszą zostać wysłane do dnia 16 lipca 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Wnioski należy przesyłać na poniższy adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA)

Mr Constantin DASKALAKIS

BOUR 3/66

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym, należycie podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnych zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek. Na kopercie należy umieścić w widoczny sposób następujący napis:

MEDIA programme - Distribution EACEA/17/12 - Cinema network

Wnioski nadesłane faksem lub pocztą elektroniczną zostaną odrzucone.

7.
Szczegółowe informacje

Przewodnik wraz z formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie internetowej pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/culture/media/programme/exhibit/schemes/network/index_en.htm

Wnioski należy złożyć na udostępnionych formularzach; muszą one zawierać wszystkie wymagane informacje i załączniki.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.135.17

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: MEDIA 2007 - Rozwój, dystrybucja, promocja i szkolenia - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/17/12 - Wsparcie na rzecz współpracy sieciowej kin wyświetlających filmy europejskie - "Cinema network".
Data aktu: 09/05/2012
Data ogłoszenia: 09/05/2012