Decyzja ustanawiająca forum wymiany informacji na podstawie art. 13 dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 maja 2011 r.
ustanawiająca forum wymiany informacji na podstawie art. 13 dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych

(2011/C 146/03)

(Dz.U.UE C z dnia 17 maja 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (wersja przekształcona)(1) (dyrektywa), w szczególności jej art. 13 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 13 ust. 1 dyrektywy wymaga od Komisji zorganizowania wymiany informacji między państwami członkowskimi, zainteresowanymi branżami, organizacjami pozarządowymi promującymi ochronę środowiska oraz Komisją.

(2) Art. 13 ust. 3 dyrektywy wymaga od Komisji ustanowienia i regularnego zwoływania posiedzenia forum złożonego z przedstawicieli państw członkowskich, zainteresowanych branż i organizacji pozarządowych promujących ochronę środowiska oraz zasięgania opinii tego forum w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących wymiany informacji przewidzianych w tym artykule.

(3) Art. 13 ust. 4 dyrektywy wymaga od Komisji zasięgania i udostępniania publicznie opinii forum na temat proponowanej treści dokumentów referencyjnych BAT.

(4) W związku z tym należy ustanowić forum, a także określić jego zadania i strukturę.

(5) Forum powinno przedstawiać swoją opinię w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących wymiany informacji oraz opinię na temat proponowanej treści dokumentów referencyjnych BAT.

(6) Forum powinno składać się z państw członkowskich, organizacji międzynarodowych reprezentujących branże zainteresowane działaniami wymienionymi w załączniku I do dyrektywy oraz organizacji pozarządowych promujących ochronę środowiska.

(7) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków forum.

(8) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Na podstawie art. 13 ust. 3 dyrektywy niniejszym ustanawia się forum wymiany informacji.

Artykuł  2

Zadanie

Zadaniem forum jest:

a) przedstawianie swojej opinii w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących wymiany informacji zgodnie z art. 13 ust. 3 akapit drugi dyrektywy;

b) przedstawianie swojej opinii na temat proponowanej treści dokumentów referencyjnych BAT zgodnie z art. 13 ust. 4 dyrektywy.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może skonsultować się z forum w każdej sprawie dotyczącej art. 13 dyrektywy lub każdej sprawie dotyczącej najlepszych dostępnych technik zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 10 dyrektywy.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Członkami są państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe reprezentujące branże zainteresowane działaniami wymienionymi w załączniku I do dyrektywy oraz organizacje pozarządowe promujące ochronę środowiska. Organizacje te powinny posiadać możliwy do zaakceptowania stopień reprezentacji w UE.
2.
Członkowie grupy ekspertów Komisji "Forum wymiany informacji na temat najlepszych dostępnych technik na mocy przepisów o emisjach przemysłowych" (E00466) automatycznie stają się członkami forum.
3.
Nowi członkowie niebędący państwami członkowskimi są powoływani przez Dyrektora Generalnego DG ds. Środowiska.
4.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace forum, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w art. 339 Traktatu, mogą zostać zastąpieni.
5.
Nazwy organizacji członkowskich publikuje się w rejestrze. W rejestrze mogą być publikowane nazwiska przedstawicieli państw członkowskich.
6.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie forum

1.
Forum przewodniczy Komisja.
2.
W porozumieniu z Komisją forum może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez forum. Takie podgrupy ulegają rozwiązaniu wraz z wygaśnięciem ich mandatu. Podgrupom przewodniczy Komisja. Przewodniczący podgrupy zdaje sprawozdanie forum.
3.
Przedstawiciele państw członkowskich EOG zapraszani są do udziału w posiedzeniach forum zgodnie z protokołem do porozumienia EOG.
4.
Przedstawiciele krajów przystępujących są zapraszani do udziału w posiedzeniach forum od daty podpisania traktatu o przystąpieniu.
5.
W trybie doraźnym przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach forum lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się forum lub podgrupa. Ponadto przewodniczący może nadawać osobom fizycznym i organizacjom - zgodnie z przepisem 8 ust. 3 zasad horyzontalnych dotyczących grup ekspertów(3) - oraz krajom kandydującym status obserwatora.
6.
Członkowie forum i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(4). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
7.
Posiedzenia forum i jego podgrup odbywają się w jednej z siedzib Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu.
8.
Forum przyjmuje zwykłą większością głosów swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
9.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności forum w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach forum nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Komisja może dokonać zwrotu kosztów podróży poniesionych przez osoby uczestniczące w pracach forum. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych służbom Komisji w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 maja 2011 r.

W imieniu Komisji
Janez POTOČNIK
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 334 z 17.12.2010, s. 17.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(3) C(2010) 7649 wersja ostateczna.

(4) Decyzja Komisji z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024