Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS)).

Wieloletni plan ratowania tuńczyka błekitnopłetwego *

P6_TA(2009)0128

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS))

(2010/C 87 E/64)

(Dz.U.UE C z dnia 1 kwietnia 2010 r.)

(Procedura konsultacji)

Parlament Europejski,

– uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2009)0093),

– uwzględniając art.37 Traktatu WE, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C6- 0081/2009),

– uwzględniając art. 51 i 134 Regulaminu,

1. zatwierdza wniosek Komisji;

2. zwraca się do Rady, jeśli ta uznałaby za stosowne oddalić się od przyjętego przez Parlament tekstu, o poinformowanie go o tym fakcie;

3. zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 250 ust. 2 traktatu WE;

4. zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;

5. zobowiązuje swojego Przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.

TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ POPRAWKA
Poprawka 1
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Punkt 3a preambuły (nowy)
(3a) Plan ICCAT dotyczący odbudowy zasobów tuńczyka zachęca umawiające się strony do dobrowolnego ograniczenia połowów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w 2009 r., aby przyspieszyć odbudowę zasobów. Niektóre umawiające się strony już tak postąpiły.
Poprawka 4
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 2 - litera g
g) "wspólna operacja połowowa" oznacza wszelkie operacje wykonywane przez co najmniej dwa statki łowcze pływające pod banderami różnych CPC lub różnych państw członkowskich, w przypadku których połowy jednego statku łowczego przypisuje się jednemu lub kilku innym statkom łowczym zgodnie z kluczem przydziału; g) "wspólna operacja połowowa" oznacza wszelkie operacje wykonywane przez co najmniej dwa statki łowcze pływające pod banderami różnych CPC lub różnych państw członkowskich, lub też przez statki pływające pod tą samą banderą, w przypadku których połowy jednego statku łowczego przypisuje się jednemu lub kilku innym statkom łowczym zgodnie z kluczem przydziału;
Poprawka 5
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 4 - ustęp 6 - akapit trzeci
Państwo członkowskie bandery może wymagać, by statek, w stosunku do którego stwierdzono, że kwota indywidualna została wykorzystana, natychmiast skierował się do portu wyznaczonego przez to państwo. Państwo członkowskie bandery zawiesza zezwolenie na połowy tuńczyka błękitnopłetwego i może wymagać, by statek, w stosunku do którego stwierdzono, że kwota indywidualna została wykorzystana, natychmiast skierował się do portu wyznaczonego przez to państwo.
Poprawka 6
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 21 - ustęp 1
1. W drodze odstępstwa od przepisów art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 kapitan wspólnotowego statku rybackiego, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia, lub jego przedstawiciel przekazuje właściwemu organowi państwa członkowskiego (w tym państwa członkowskiego bandery) lub CPC, z której portów lub urządzeń wyładunkowych zamierza skorzystać, co najmniej na cztery godziny przed przewidywaną godziną przybycia do portu, następujące informacje: 1. W drodze odstępstwa od przepisów art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 kapitan wspólnotowego statku rybackiego, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia, lub jego przedstawiciel przekazuje właściwemu organowi państwa członkowskiego (w tym państwa członkowskiego bandery) lub CPC, z której portów lub urządzeń wyładunkowych zamierza skorzystać, co najmniej na cztery godziny przed przewidywaną godziną przybycia do portu, lub, jeżeli odległość do portu jest krótsza, po zakończeniu operacji połowowych i przed rozpoczęciem rejsu powrotnego, następujące informacje:
Poprawka 7
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 23 - ustęp 2 - litera a)
a) przewidywany czas przybycia; a) przewidywany dzień, port i godzina przybycia;
Poprawka 8
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a
a) obecność obserwatorów dla co najmniej 20 % aktywnych sejnerów o długości większej niż 24 m; a) obecność obserwatorów dla 100 % aktywnych sejnerów o długości większej niż 24 m;
Poprawka 9
Wniosek dotyczący rozporządzenia
Artykuł 30 - ustęp 2 - litera b
b) w przypadku wspólnych operacji połowowych - obecność obserwatora w trakcie operacji połowowej. b) w przypadku wspólnych operacji połowowych - obecność obserwatora w trakcie operacji połowowej na każdym statku dokonującym połowów.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.87E.381/2

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie wieloletniego planu ratowania tuńczyka błekitnopłetwego w wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego (COM(2009)0093 - C6-0081/2009 - 2009/0029(CNS)).
Data aktu: 12/03/2009
Data ogłoszenia: 01/04/2010