Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - Sprawa COMP/39.316 - GDF Zamknięcie dostępu do rynku gazu.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)Sprawa COMP/39.316 - GDF Zamknięcie dostępu do rynku gazu

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2010 r.)

Projekt decyzji przedłożonej Komisji na mocy art. 9 rozporządzenia WE (nr) 1/2003(2) dotyczy domniemanego zamknięcia dostępu do rynków dostaw gazu ziemnego niższego szczebla we Francji przez Gaz de France Suez S.A. i jego spółki zależne GRTgaz S.A. oraz Elengy S.A. (zwane dalej łącznie "GDF"). Zamknięcie dostępu do rynku miało być zwłaszcza skutkiem długoterminowego rezerwowania znacznej części zdolności importowych we Francji, zasad rozdzielania zdolności importowych nowego terminalu LNG w Fos Cavaou, oraz strategicznego ograniczania inwestycji mających na celu zwiększenie zdolności importowych terminalu LNG w Montoir de Bretagne.

Komisja wszczęła postępowanie w dniu 16 maja 2008 r., a dnia 22 czerwca 2009 r. przyjęła ocenę wstępną zgodnie z przepisami art. 9 ust. 1. Dnia 24 czerwca 2009 r. GDF przedstawił zobowiązania na mocy art. 9 ust. 1, aby rozwiać obawy Komisji co do naruszenia zasad konkurencji. Zobowiązania obejmowały przede wszystkim zbycie znacznej części długoterminowych zdolności importowych oraz ograniczenie możliwości rezerwacji przez GDF do poziomu poniżej 50 % wszystkich długoterminowych zdolności importowych we Francji, przynajmniej począwszy od 2014 r., który to poziom utrzymać miano przez okres 10 lat.

W dniu 9 lipca 2009 r., zgodnie z art. 27 ust. 4, Komisja opublikowała zawiadomienie podsumowujące zastrzeżenia i zobowiązania oraz wezwała zainteresowane osoby trzecie do przedstawienia odnośnych uwag w ciągu dwóch miesięcy od daty jego publikacji. Komisja otrzymała odpowiedzi od 23 zainteresowanych osób trzecich. Dnia 21 września 2009 r. Komisja ustnie poinformowała GDF o wynikach testu rynkowego. GDF nie wystąpił o udostępnienie pisemnych odpowiedzi na test rynkowy. W dniu 21 października 2009 r. GDF przedstawił zmienioną wersję zobowiązań.

Komisja doszła obecnie do wniosku, że w świetle zobowiązań zaproponowanych przez GDF i bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 postępowanie powinno zostać zakończone.

W dniu 26 października 2009 r. GDF przedłożył Komisji oświadczenie, że otrzymał odpowiedni dostęp do informacji uznanych przez niego za niezbędne do zaproponowania zobowiązań w odpowiedzi na obawy wyrażone przez Komisję.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające nie otrzymał żadnych innych wniosków ani oświadczeń dotyczących omawianej sprawy ani od GDF ani od osób trzecich.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 17 listopada 2009 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników prowadzących spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21.

(2) W dalszej części tekstu wszystkie artykuły i rozdziały odnoszą się do rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024