Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2010/C 34/05)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lutego 2010 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"SCHROBENHAUSENER SPARGEL"/"SPARGEL AUS DEM SCHROBENHAUSENER LAND"/ "SPARGEL AUS DEM ANBAUGEBIET SCHROBENHAUSEN"

NR WE: DE-PGI-0005-0678-20.02.2008

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa:

"Schrobenhausener Spargel"/"Spargel aus dem Schrobenhausener Land"/"Spargel aus dem Anbaugebiet Schrobenhausen"

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci:

Niemcy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu (zgodnie z klasyfikacją zamieszczoną w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1898/2006):

Klasa 1.6: Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

"Schrobenhausener Spargel", "Spargel aus dem Schrobenhausener Land", "Spargel aus dem Anbaugebiet Schrobenhausen" - zwane dalej "Schrobenhausener Spargel" to jadalne pędy byliny szparagu (Asparagus officinalis), sprzedawane ze skórką lub bez skórki. "Schrobenhausener Spargel" są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z zasadami dobrej praktyki.

W przypadku szparagów bielonych, łącznie ze szparagami zaliczanymi do odmiany białej i fioletowej, "Schrobenhausener Spargel" nie mogą być dłuższe niż 22 cm, a w przypadku szparagów zielonych nie mogą być dłuższe niż 27 cm.

"Schrobenhausener Spargel" są produkowane zgodnie z normą FFV04 EKG ONZ (Asparagus).

Smak "Schrobenhausener Spargel" odznacza się wyraźnym, typowym, lekko orzechowym aromatem szparagów.

Jeden do dwóch zbiorów dziennie, a także odpowiednie, staranne i zgodne z wymogami produktu postępowanie z produktem po zbiorze gwarantują, że "Schrobenhausener Spargel" zachowują świeżość niezależnie od wybranego kanału dystrybucji.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

"Schrobenhausener Spargel" mogą być uprawiane wyłącznie na wyznaczonym, zdefiniowanym obszarze.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

W celu utrzymania odpowiedniej jakości produktu zebrane szparagi poddawane są procesowi chłodzenia szokowego. Pędy są następnie przycinane do odpowiedniej długości i sortowane. Kolejnym etapem jest przechowywanie ich w temperaturze od 1 do 2 °C w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Łańcuch chłodzenia nie może zostać przerwany przez producenta.

Zawartość każdego opakowania musi być jednorodna, tj. każde opakowanie może zawierać jedynie szparagi pochodzące z regionu Schrobenhausen (zob. pkt 4), takiej samej jakości, koloru oraz wielkości. Ponadto widoczna część opakowania musi być reprezentatywna dla całej zawartości.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

W trakcie sprzedaży "Schrobenhausener Spargel" należy dodatkowo oznaczyć następującą grafiką:

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Obszar uprawy "Schrobenhausener Spargel" na terenie Bawarii obejmuje gminy: Aichach, Aresing, Berg im Gau, Brunnen, Gachenbach, Geisenfeld, Gerolsbach, Hohenwart, Inchenhofen, Karlskron, Kühbach, Langenmosen, Pfaffenhofen an der Ilm, Pörnbach, Pöttmes, Reichertshofen, Rohrbach, Schrobenhausen i Waidhofen, znajdujące się na terenie powiatów Neuburg-Schrobenhausen, Aichach-Friedberg oraz Pfaffenhofen an der Ilm.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Nazwa miasta Schrobenhausen jest nierozerwalnie związana z jego najsłynniejszym produktem, czyli "Schrobenhausener Spargel". Potwierdza to wykorzystywanie przez dziesiątki lat etykiety z wizerunkiem miasta.

Najstarszy znany dotychczas dokument, w którym wspomina się o obszarze uprawy "Schrobenhausener Spargel", pochodzi z 1851 r. (artykuł w tygodniku z 12 lipca 1851 r.).

Już w roku 1856 hrabia von Sandizell dostarczał szparagi do dworskiej kuchni w Monachium. W roku 1913 pochodzący z Groß-Gerau Christian Schad założył pierwszą wielkoobszarową plantację szparagów.

Obszar uprawy odznacza się korzystnymi warunkami lokalnymi. Przeważającą cześć obszaru stanowią lotne piaski przechodzące w lekkie gleby trzeciorzędowe, zawierające charakterystyczne domieszki iłu pylastego oraz gliny. Gleby te szybko nagrzewają się wiosną, są łatwe w uprawie oraz umożliwiają szparagom szybki wzrost i uzyskanie prostej formy pędów.

Są to lekkie gleby piaszczyste o dużej miąższości i przewiewności. Uprawa "Schrobenhausener Spargel" ogranicza się w szczególności do następujących rodzajów gleby:

piasek (S);

piasek słabogliniasty (Sl);

piasek gliniasty (lS);

piasek gliniasty mocny (SL).

Obszar uprawy Schrobenhausener Spargel znajduje się na wysokości ok. 400 m n.p.m. Średnia temperatura roczna wynosi 7,5 °C; średnia roczna wysokość opadów kształtuje się na poziomie 827 mm (średnia wysokość opadów z ostatnich 25 lat), przy czym w okresie od czerwca do sierpnia średnia wysokość opadów wynosi 280 mm.

5.2. Specyfika produktu:

Wysoka jakość Schrobenhausener Spargel uzyskiwana jest dzięki opisanym wyżej warunkom klimatycznym i glebowym występującym na wyznaczonym obszarze.

Wysoki poziom rozpoznawalności produktu, potwierdzony sondażem przeprowadzonym wśród konsumentów przez Technische Universität München i wynikający również z warunków produkcji (szczególnie szybki wzrost sprawia, że szparagi są delikatne i odznaczają się typowym, wyraźnym, lekko orzechowym smakiem) powoduje, że produkt cieszy się dobrą opinią oraz szczególną renomą również poza obszarem produkcji. W opinii konsumentów, oprócz wspomnianych wcześniej szczególnych walorów smakowych o sukcesie "Schrobenhausener Spargel" decyduje przede wszystkim świeżość i pochodzenie produktu.

Zrzeszenie Spargelerzeugerverband Südbayern e.V. zaleca uprawę tych odmian, które w szczególny sposób spełniają wymogi agronomiczne (próby polowe) oraz smakowe, określone w oparciu o analizę sensoryczną przeprowadzaną na podstawie specyfikacji. Lista zalecanych odmian jest publikowana na stronie internetowej zrzeszenia pod adresem: http://www.spargel.de/anbau i corocznie aktualizowana.

Schrobenhausener Spargel zostały również wpisane do bazy danych zawierających informacje o specjalnościach regionalnych Bawarii, co stanowi potwierdzenie szczególnego charakteru i niepowtarzalności produktu.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku ChOG):

Swoje szczególne właściwości "Schrobenhausener Spargel" zawdzięczają nie tylko specjalnym warunkom klimatycznym i glebowym w regionie, ale również długiej tradycji uprawy szparagów w obszarze uprawy Schrobenhausen oraz specjalistycznej wiedzy rolników prowadzących uprawy szparagów od wielu pokoleń. Dzięki lekkim, piaszczystym glebom oraz codziennym zbiorom pędy "Schrobenhausener Spargel" odznaczają się szczególną delikatnością.

Renoma

O szybkim wzroście popularności szparagów w regionie Schrobenhausener świadczą artykuły w tygodniku Schrobenhausener Wochenblatt, pochodzące z 1914 r., a także ogłoszenia zamieszczane w latach 20-tych XX w. W roku 1933 sława "Schrobenhausener Spargel" dotarła do Monachium. W latach 50-tych wiele drobnych gospodarstw zajmowało się uprawą tego szlachetnego warzywa. Okres największego wzrostu popularności uprawy szparagów w Schrobenhausen przypada na połowę lat 70-tych oraz koniec lat 80-tych.

Obecnie uprawy szparagów prowadzone są na powierzchni ok. 900 ha (z młodymi plantacjami włącznie) i stanowią jeden z najważniejszych czynników gospodarczych w regionie Schrobenhausen.

Producenci prowadzący działalność w obszarze geograficznym od ponad 90 lat przekazują z pokolenia na pokolenie swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie uprawy szparagów. Tego rodzaju wiedza i doświadczenie gwarantuje najlepszą jakość produktu, co z kolei umożliwia osiąganie sukcesów w sprzedaży.

Sezon zbioru szparagów to w regionie "piąta pora roku", przyciągająca licznych turystów i wycieczkowiczów ze wszystkich zakątków świata. Dostępny jest również atlas turystyczny poświęcony tematyce szparagów, zawierający rowerowy i pieszy szlak szparagowy.

Zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i w gastronomii szparagi odgrywają obecnie bardzo istotną rolę. Mieszkańcy regionu, a także ok. 40.000 gości, którzy co roku w sezonie zbioru szparagów przyjeżdżają do Schrobenhausen, są za każdym razem na nowo zaskakiwani pomysłowymi przepisami na dania ze szparagów. To właśnie w tym okresie cotygodniowe targi oraz jarmarki szparagowe notują największą część obrotów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ponadto Europejskie Muzeum Szparagów w Schrobenhausen. Muzeum przyciąga rocznie ok. 10.000 turystów z całego świata i przyczynia się do zacieśnienia związku szparagów z regionem Schrobenhausen.

Od 1975 r. przeprowadza się co roku wybory królowej szparagów w Schrobenhausen. Królowa uczestniczy w licznych spotkaniach w radiu, prasie i telewizji, popularyzując nazwę "Schrobenhausener Spargel" daleko poza granicami regionu.

Renomę produktu, stanowiącą efekt jego wysokiej jakości, potwierdzają również badania TU München oraz przygotowane przez ZMP dane dotyczące cen.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

Markenblatt Heft 6 z dnia 11.2.2005 r., część 7, s. 1770

(http://www.publikationen.dpma.de/DPMApublikationen/dld_gd_file.do?id=8)

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.34.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 11/02/2010
Data ogłoszenia: 11/02/2010