Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów(1)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 18/13)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2010 r.)

I. Zgodnie z sekcją 26/A(6)-(7) ustawy nr XLVIII z 1993 r. w sprawie górnictwa i sekcją 12/B(2) wdrażającego tę ustawę dekretu rządowego 203/1998. (XII. 19.), węgierski Urząd ds. Górnictwa i Geologii (Magyar Bányászati és Földtani Hivatal - MBFH) ogłasza zaproszenie do składania ofert dotyczących cofniętych zezwoleń na wydobycie wymienionych w pkt II poniżej.

Po otrzymaniu zezwolenia na wydobycie (tzn. po wejściu w życie decyzji wyznaczającej nowego posiadacza zezwolenia) zwycięski oferent zostanie upoważniony do prowadzenia działalności zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym sektorze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot, który otrzymał zezwolenie na wydobycie, przed podjęciem działalności musi zwrócić się do inspekcji górniczej o zatwierdzenie technicznego planu operacyjnego. Żadne działania nie mogą być prowadzone bez zatwierdzenia technicznego planu operacyjnego.

W przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie podmioty, które nabyły kopię szczegółowej dokumentacji przetargowej ("dokumentacji") od MBFH. Dokumentacja będzie wysyłana po otrzymaniu dowodu płatności. Cena za nabycie dokumentacji wynosi 25.000 HUF; płatności należy dokonać na rachunek MBFH nr 10032000-01417179-00000000 (IBAN: HU56 1003 2000 0141 7179 0000 0000; SWIFT: MANEHUHB) zarządzany przez węgierski Skarb Państwa. Płatność może zostać dokonana w drodze przekazu pieniężnego (czeku gotówkowego) lub przelewu bankowego. W tytule dokumentu potwierdzającego dokonanie płatności powinno znajdować się oznaczenie: "zaproszenie do składania ofert dotyczących zezwoleń na wydobycie".

Dokumentację można odbierać (wyłącznie osobiście) w dni robocze w godz. 9.00-12.00, w budynku MBFH pod następującym adresem: pok. 203, sekretariat na drugim piętrze, Columbus u. 17-23., 1145 Budapeszt, WĘGRY. Informacje na temat sposobu uzyskania dokumentacji można otrzymać pod numerem telefonu: +36 13012921.

MBFH nie ponosi odpowiedzialności za żadne dodatkowe zobowiązania ani roszczenia wynikające w związku z zezwoleniami na wydobycie poza wymienionymi w pkt II poniżej oraz w dokumentacji.

Niniejsze zaproszenie do składania ofert publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronie internetowej organu nadzoru górnictwa i w węgierskim dzienniku urzędowym (w części zawierającej ogłoszenia urzędowe, stanowiącej załącznik do Magyar Közlöny). Termin składania ofert będzie liczony od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dokumentację można uzyskać począwszy od tej daty.

Wnioski dotyczące zezwoleń na wydobycie należy przesyłać wyłącznie pocztą na adres sekretariatu prezesa MBFH (Columbus u. 17-23., 1145 Budapestz, WĘGRY) w trzech kopiach w terminie 90 dni od publikacji niniejszego zaproszenia do składania ofert w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Adres pocztowy MBFH: PO Box 95, 1590 Budapest, HUNGARY.

MBFH nie będzie rozpatrywać wniosków przysłanych po terminie składania ofert.

Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez MBFH w tym samym czasie w ciągu 22 dni roboczych po upływie terminu składania ofert.

Organ nadzoru górnictwa wyda decyzję, w której określi zwycięskiego oferenta i nowego posiadacza zezwolenia na wydobycie na danym terenie. Informacje dotyczące zwycięskiego oferenta zostaną opublikowane na stronie internetowej MBFH (http://www.mbfh.hu).

Główne kryteria oceny:

– kwota oferowana państwu węgierskiemu za uzyskanie zezwolenia na wydobycie na danym terenie,

– udokumentowany potencjał finansowy oferenta.

Po dokonaniu oceny ofert organ nadzoru górnictwa powiadomi oferentów o dacie i miejscu ogłoszenia wyników. Zwycięski oferent będzie mieć osiem dni od ogłoszenia wyników na wpłacenie kwoty oferowanej za uzyskanie zezwolenia na wydobycie na wspomniany wyżej rachunek bankowy. W tytule dokumentu potwierdzającego dokonanie płatności musi znaleźć się informacja: "nazwa terenu wydobycia - opłata za zezwolenie na wydobycie". Dokonanie płatności należy udowodnić poprzez wysłanie dokumentu potwierdzającego. Jeżeli zwycięski oferent nie uiści kwoty za zezwolenie na wydobycie w terminie ośmiu dni od ogłoszenia wyników, jego oferta zostanie uznana za odrzuconą, a pozostałe złożone oferty dotyczące zezwoleń na wydobycie zostaną ocenione w ciągu pięciu dni.

II. Zezwolenia na wydobycie będące przedmiotem niniejszego zaproszenia do składania ofert

IMREHEGY I. - Zezwolenie na wydobycie węglowodorów

a) położenie geograficzne terenu wydobycia: komitat Bács-Kiskun, powiat Kiskőrös, na peryferiach miejscowości Imrehegy, łącznie 60 ha;

b) informacje dotyczące zasobów mineralnych na terenie wydobycia zgodnie z krajowym rejestrem zasobów mineralnych:

ba) nazwa: olej mineralny;

bb) ilość: złoża geologiczne: 106.175 m 3, złoża do wydobycia: 10.617 m 3;

bc) jakość: 0,923 t/m 3;

c) minimalna opłata z tytułu zezwolenia na wydobycie: 1.000.000 HUF;

d) na nowym posiadaczu zezwolenia nie będą spoczywać zobowiązania dotyczące ochrony krajobrazu.

______

(1) Dz.U. L 164 z 30.6.1994, s. 3.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.18.38

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 23/01/2010
Data ogłoszenia: 23/01/2010