Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 70/2001.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 70/2001

(2010/C 168/05)

(Dz.U.UE C z dnia 26 czerwca 2010 r.)

Nr pomocy: XA 77/10

Państwo członkowskie: Zjednoczone Królestwo

Region: Scotland

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Loch Lomond & The Trossachs National Park Natural Heritage Grant Scheme 2010

Podstawa prawna:

National Parks (Scotland) Act 2000.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1857/2006.

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

Roczne wydatki od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r. szacuje się na 90.000,00 GBP (102.065,15 EUR), a kwota przyznawana indywidualnym beneficjentom nie przekroczy 20.000,00 GBP (22.683,95 EUR).

Maksymalna intensywność pomocy:

Pomoc będzie przyznawana jedynie na inwestycje, które chronią dziedzictwo naturalne lub prowadzą do jego rozwoju. Pomoc może być wypłacana według jednej z poniższych stawek:

1) W przypadku przyznania dotacji na rzecz obiektów nieprodukcyjnych stawka pomocy wynosi 100 % zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006.

2) W przypadku gdy celem inwestycji lub gruntownych prac renowacyjnych jest konserwacja elementów dziedzictwa kulturowego obiektów produkcyjnych, w tym budynków gospodarczych, pomoc może zostać przyznana do wysokości 75 % poniesionych kosztów rzeczywistych na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) lub 60 % poniesionych kosztów rzeczywistych poza ONW, pod warunkiem, że inwestycja nie zwiększa zdolności produkcyjnej, zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006. Przepis ten stosuje się w odniesieniu do wydatków kwalifikowalnych wynikających z przedsięwzięcia odpowiednich prac wymagających zastosowania materiałów współczesnych. Istnieje możliwość przyznania dodatkowej pomocy w wysokości do 100 % w celu pokrycia dodatkowych kosztów poniesionych w wyniku zastosowania materiałów tradycyjnych niezbędnych do zachowania charakterystycznych cech kulturowych danego obiektu.

3) W przypadku zwiększenia zdolności produkcyjnej, kwota pomocy nie przekracza 50 % kosztów kwalifikowanych na obszarach ONW lub 40 % kosztów kwalifikowanych poza obszarami ONW (plus 10 % w przypadku, gdy inwestycji dokonują młodzi rolnicy w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia działalności), zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006. Przepis ten stosuje się w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych związanych z wykonaniem odpowiednich prac przy użyciu materiałów współczesnych. Istnieje możliwość przyznania dodatkowej pomocy w wysokości do 100 % w celu pokrycia dodatkowych kosztów poniesionych w wyniku zastosowania materiałów tradycyjnych niezbędnych do zachowania charakterystycznych cech kulturowych danego obiektu.

Decyzja w zakresie wysokości wypłacanej kwoty pomocy będzie podejmowana indywidualnie w każdym przypadku, przy czym każdorazowo oceniany będzie fakt, czy dany obiekt jest produkcyjny czy nieprodukcyjny, czy zwiększy swoją zdolność produkcyjną, czy leży na obszarze ONW oraz czy wnioskodawca jest młodym rolnikiem i rozpoczął działalność nie dłużej niż pięć lat wstecz.

Data realizacji: Od dnia 6 maja 2010 r. (lub od chwili uzyskania zatwierdzenia przez KE)

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej:

Program zostanie zamknięty dla nowych wnioskodawców dnia 16 marca 2011 r.

Ostateczne płatności dla wnioskodawców zostaną dokonane w dniu 31 marca 2011 r.

Cel pomocy: Program dotacji na rzecz zachowania dziedzictwa naturalnego jest programem dotacji kapitałowych, mającym na celu wspieranie i zachęcanie do podejmowania działań, które chronią i wzbogacają dziedzictwo Loch Lomond & The Trossach Natural Park oraz promują wiedzę na temat szczególnych właściwości tego parku i korzystanie z nich. W ustawowym planie dla parku narodowego Loch Lomond & The Trossachs (ang. statutory National Park Plan) wskazane są szczególne działania, które będą traktowane priorytetowo przy przyznawaniu pomocy w celu osiągnięcia wskazanych celów, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006.

Sektor(-y) gospodarki: Wszystkie MŚP na terenie parku narodowego, zajmujące się produkcją rolniczą zarejestrowane w ZSZIK.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Loch Lomond & The Trossachs National Park Authority

National Park Headquarters

Carrochan Road

Balloch

Glasgow

Scotland

G83 8EG

UNITED KINGDOM

Adres internetowy:

http://www.lochlomondtrossachs.org/images/stories/Looking%20After/PDF/NHGS/NHGS%20notes%20appendix.pdf

Inne informacje: Program ten nie jest nowy, ale stanowi rozszerzenie istniejącego programu nr XA 182/07. Jedyną proponowaną zmianą jest przedłużenie czasu obowiązywania programu o rok i zwiększenie budżetu o 90.000 GBP. Wsparcie techniczne, które było częścią XA 182/07, nie zostało objęte obecnym programem.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.168.4

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 70/2001.
Data aktu: 26/06/2010
Data ogłoszenia: 26/06/2010