Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2010/C 162/04)

(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 2010 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK W SPRAWIE ZMIAN

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

Wniosek w sprawie zmian składany na podstawie art. 9

"PECORINO SARDO"

NR WE: IT-PDO-0117-0018-21.12.2000

ChOG () ChNP (X)

1. Nagłówek w specyfikacji produktu, którego dotyczy zmiana:

[...] Nazwa produktu

[...] Opis produktu

[...] Obszar geograficzny

[X] Dowód pochodzenia

[X] Metoda produkcji

[...] Związek z obszarem geograficznym

[X] Etykietowanie

[...] Wymogi krajowe

[...] Inne (należy określić)

2. Rodzaj zmian:

[...] Zmiana jednolitego dokumentu lub streszczenia specyfikacji

[X] Zmiana specyfikacji zarejestrowanej ChNP lub zarejestrowanego ChOG, w odniesieniu do których nie opublikowano ani jednolitego dokumentu ani streszczenia specyfikacji

[...] Zmiana specyfikacji niewymagająca zmian w opublikowanym jednolitym dokumencie (art. 9 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

[...] Tymczasowa zmiana specyfikacji wynikająca z wprowadzenia obowiązkowych środków sanitarnych lub fitosanitarnych przez władze publiczne (art. 9 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

3. Zmiana (zmiany):

3.1. Dowód pochodzenia:

W celu zapewnienia identyfikowalności i kontroli produktu kręgi sera znakuje się przez odcisk pieczęci w momencie wprowadzania do obrotu na obszarze produkcji. W szczególności na kręgi sera "Pecorino Sardo" nanosi się pieczęcią i nieusuwalnym tuszem spożywczym znak, zawierający pierwsze litery nazwy zapisane kapitalikami "PS", a po nich skrót "DOP" (ChNP) oraz Znak Identyfikacyjny Zakładu Produkcyjnego, rozmieszczone w dwóch liniach oddzielonych wąskim stożkiem o podstawie lekko łukowatej, przedstawiającym kawałek sera. Zważywszy na cechy produktu oraz na pośrednie etapy obróbki, znak ten mógłby nie być widoczny. W takim przypadku identyfikowalność jest zagwarantowana przez umieszczenie etykiety.

3.2. Metoda produkcji:

Uściśla się, że pełne mleko owcze przeznaczone do produkcji sera "Pecorino Sardo" może być ewentualnie termizowane lub pasteryzowane.

Jeszcze przed uznaniem chronionej nazwy pochodzenia niektóre zakłady serowarskie stosowały obróbkę termiczną służącą zapewnieniu dobrego smaku produktu, usunięciu zarazków chorobotwórczych i mikroorganizmów pogarszających jakość nabiału, zarządzania procesem dojrzewania, w którym biorą udział mikroorganizmy typowe dla produktu, oraz polepszeniu jakości sera pod względem smakowym, odżywczym i zawartości probiotyków.

Uściśla się, że kultury bakterii mlekowych stosowane do szczepienia mogą składać się również z innych gatunków oprócz tych, które należą do Streptococcus thermophilus, pod warunkiem że pochodzą z określonego obszaru. Bakterie Streptococcus thermophilus są bowiem uznawane za gatunek występujący w mikroflorze autochtonicznej mleka ale nie jako jedyny.

Określono warunki przechowywania sera "Pecorino Sardo" łagodnego i dojrzałego, aby zapewnić konsumentowi zachowanie cech jakościowych produktu. W szczególności po zakończeniu dojrzewania dopuszcza się przechowywanie produktu, pod warunkiem że odbywa się to w temperaturze niższej niż temperatura, w której ser dojrzewał; ponadto dopuszcza się naoliwianie skórki sera, stosowanie substancji zapobiegających tworzeniu się pleśni lub osłon z tworzywa. Temperatura przechowywania i obróbka skórki są stosowane po wyprodukowaniu sera, nie mają więc wpływu na produkt, nie zmieniają jego cech organoleptycznych, a wręcz pozwalają je zachować przez okres przechowywania. Ponadto dla obydwu rodzajów sera wprowadza się zakaz stosowania głębokiego mrożenia i zamrażania i dopuszcza się stosowanie próżni oraz opakowań z tworzywa sztucznego odpowiedniego do zastosowań spożywczych.

3.3. Etykietowanie:

Ustala się szczegółowe zasady dotyczące etykietowania.

W szczególności na kręgach sera "Pecorino Sardo" ChNP należy umieszczać logo nazwy w zewnętrznej koronie etykiety. Szerokość okrągłej korony musi wynosić nie mniej niż 2 cm i nie więcej niż 3 cm. Wewnątrz korony należy wielokrotnie umieścić znak "Pecorino Sardo" D.O.P. (ChNP) w liczbie od 12 do 24 razy.

Długość znaku musi stanowić 85 % szerokości korony. Znaki - oddalone od siebie o równy kąt - są rozmieszczone symetrycznie i promieniście, a czubek plastra sera jest zwrócony na zewnątrz.

W koronie nie umieszcza się żadnego innego znaku czy napisu za wyjątkiem znaku towarowego i logotypu.

Identyfikację kręgów sera "Pecorino Sardo" ChNP dopełnia znak samoprzylepny, na którym umieszcza się nadrukowany kod alfanumeryczny, który w sposób jednoznaczny identyfikuje krąg.

Dokładne określenie sposobu etykietowania sera spełnia wymogi producentów dotyczące jednoznacznego identyfikowania produktu przez lepiej widoczne i łatwiej rozpoznawalne logo nazwy, a kod alfanumeryczny umożliwia dokładne śledzenie tego produktu na rynku i nie tylko stanowi gwarancję dla konsumenta, ale również ułatwia czynności kontrolne.

Uściśla się warunki pakowania sera "Pecorino Sardo". Po zakończeniu okresu sezonowania na obszarze produkcji ser "Pecorino Sardo" może być pakowany również poza terenem regionu Sardynia; ser może być pakowany w całości lub porcjowany, a także próżniowo lub w zmodyfikowanej atmosferze.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"PECORINO SARDO"

NR WE: IT-PDO-0117-0018-21.12.2000

ChNP (X) ChOG ()

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Ministero delle Politiche Agricole Alimentari e Forestali

Adres: Via XX Settembre 20

00187 Roma RM

ITALIA

Tel. +39 0646655104

Faks +39 0646655306

E-mail: saco7@politicheagricole.gov.it

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Consorzio per la Tutela del Formaggio Pecorino Sardo

Adres: Via S. Alenixedda 2

09128 Cagliari CA

ITALIA

Tel. +39 070372885

Faks +39 070372885

E-mail: info@pecorinosardo.it

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.3 - Sery

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu:

"Pecorino Sardo"

4.2. Opis produktu:

"Pecorino Sardo" ChNP to ser z pełnego mleka owczego, z masy typu semi-cotta (podgrzewanej do temperatury nie wyższej niż 48 °C), produkowany w dwóch rodzajach: "łagodny" - o krótkim okresie dojrzewania (20-60 dni) - i "dojrzały", którego sezonowanie trwa nie krócej niż dwa miesiące; ser ma kształt walcowaty o płaskich powierzchniach i brzegu prostym lub lekko zaokrąglonym; masa jest miękka i elastyczna.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar produkcji sera "Pecorino Sardo" ChNP obejmuje cały obszar Autonomicznego Regionu Sardynii.

4.4. Dowód pochodzenia:

Każdy etap procesu produkcyjnego musi być monitorowany i obejmuje dokumentowanie produktów wchodzących i wychodzących dla każdego etapu. W ten sposób, a także przez wpisanie hodowców, producentów, zakładów, w których produkt dojrzewa, oraz zakładów pakujących i porcjujących do odpowiednich rejestrów prowadzonych przez właściwy organ kontrolny, a także dzięki zgłaszaniu organowi kontrolnemu wyprodukowanych ilości, zagwarantowana jest identyfikowalność produktu. Wszystkie osoby fizyczne i prawne wpisane do odpowiednich rejestrów podlegają kontroli prowadzonej przez organ kontrolny.

4.5. Metoda produkcji:

Masa serowa dla "Pecorino Sardo DOP" musi być otrzymywana z pełnego mleka owczego, ewentualnie szczepionego kulturami bakterii mlekowych pochodzących z obszaru produkcji, taksonomicznie zaklasyfikowanych do gatunku Streptococcus termophilus i ewentualnie termizowanego lub pasteryzowanego, z dodatkiem podpuszczki cielęcej; musi być krojona do momentu, aż cząstki skrzepu osiągną rozmiary orzecha laskowego w przypadku rodzaju "łagodnego" oraz ziarna kukurydzy w przypadku rodzaju "dojrzałego"; następnie jest poddawana procesowi zwanemu semi-cottura (podgrzewanie do temperatury nie wyższej niż 48 °C), po którym następuje prasowanie, solenie i sezonowanie, przy czym ten ostatni etap w przypadku rodzaju "dojrzałego" może obejmować również wędzenie sposobem naturalnym. Ser owczy "łagodny" jest sezonowany od 20 do 60 dni, a sezonowanie sera owczego "dojrzałego" trwa nie krócej niż dwa miesiące.

4.6. Związek z obszarem geograficznym:

W zakresie czynników naturalnych podkreśla się specyficzne cechy obszarów przeznaczonych na hodowlę owiec w Sardynii, które wykorzystują przede wszystkim naturalne pastwiska, bogate w naturalnie rosnące gatunki roślin, dzięki którym mleko przeznaczone do produkcji sera nabiera szczególnej jakości. Wśród czynników ludzkich należy podkreślić znaczenie społeczno-gospodarcze wśród ludności wyspiarskiej tradycyjnego pasterstwa, które często stanowi jedyne źródło dochodów na obszarach pozbawionych alternatywnych źródeł rozwoju gospodarczego.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: OCPA Organismo di controllo dei formaggi Pecorino Romano Dop, Pecorino Sardo Dop, Fiore Sardo Dop

Adres: Zona Industriale Macomer c/o Consorzio latte

08015 Macomer NU

ITALIA

Tel. +39 0785742196

Faks +39 0785742197

E-mail: ocpa.cert@tiscali.it

4.8. Etykietowanie:

Na ser "Pecorino Sardo" ChNP wprowadzany do obrotu nanosi się znak identyfikujący nazwę. Logo ChNP przeznaczonej do sprzedaży

grafika

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.162.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 22/06/2010
Data ogłoszenia: 22/06/2010