Zaproszenie do składania wniosków - program ESPON 2013.

Zaproszenie do składania wniosków - program ESPON 2013

(2010/C 129/05)

(Dz.U.UE C z dnia 19 maja 2010 r.)

W ramach programu ESPON 2013 w dniu 3 maja 2010 r. zostanie ogłoszone zaproszenie do składania wniosków. Obejmuje ono dwa projekty w dziedzinie badań stosowanych, kilka projektów badań ukierunkowanych, a także działalność punktu kontaktowego sieci ESPON dotyczącą transnarodowych sieci tworzenia kontaktów. Termin składania wniosków upływa dnia 28 czerwca 2010 r.

Cała dokumentacja związana z zaproszeniem do składania wniosków, włącznie z procedurą składania wniosków, zasadami kwalifikowalności, kryteriami oceny i dokumentami, które należy przedłożyć, będzie dostępna na stronie ESPON od dnia 3 maja 2010 r.

I. Zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów w dziedzinie badań stosowanych (priorytet 1 programu ESPON 2013):

1) morza europejskie w kontekście rozwoju terytorialnego (budżet: 800.000 EUR);

2) wskaźniki i perspektywy dotyczące usług świadczonych w interesie ogólnym w kontekście spójności terytorialnej i rozwoju terytorialnego (budżet: 1.000.000 EUR).

Z każdego tych dwóch tematów wybrany zostanie jeden wniosek.

II. Zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów badań ukierunkowanych (priorytet 2 programu ESPON 2013):

1) EITA - ESPON - i terytorialna ocena wpływu (budżet: 350.000 EUR);

2) ULYSSES - stosowanie wyników ESPON jako miary transgranicznego planowania przestrzennego i rozwoju (budżet: 350.000 EUR);

3) RISE - określanie i wymiana najlepszych praktyk w dziedzinie rozwoju regionalnych strategii zintegrowanych w Europie (budżet: 350.000 EUR);

4) POLYCE - metropolizacja i rozwój policentryczny w Europie Środkowej: opcje strategiczne w oparciu o dowody (budżet: 350.000 EUR);

5) TPM - monitorowanie wyników terytorialnych (budżet: 350.000 EUR);

6) BEST - METROPOLIS - najlepsze warunki rozwoju w europejskich metropoliach: Paryż, Berlin, Warszawa (budżet: 350.000 EUR);

7) SEMIGRA - selektywna migracja i niezrównoważone proporcje płci na obszarach wiejskich (budżet: 350.000 EUR);

8) SMART-IST - inteligentne instytucje na rzecz rozwoju terytorialnego (budżet: 350.000 EUR).

Z każdego z tych 8 tematów może zostać wybrany jeden wniosek.

III. Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działalności transnarodowych sieci tworzenia kontaktów (priorytet 4 programu ESPON 2013):

– działania na poziomie transnarodowym zmierzające do wykorzystania wyników przeprowadzane przez punkt kontaktowy sieci ESPON (budżet: 1.300.000 EUR).

Działalność transnarodowych sieci tworzenia kontaktów ma umożliwić celowe, transnarodowe wykorzystanie wyników ESPON, podnoszenie świadomości na ich temat i ich rozpowszechnianie w celu: 1) zaangażowania decydentów politycznych, praktyków, naukowców i młodych pracowników naukowych; oraz 2) promowania europejskiej perspektywy rozwoju terytorialnego, terytorialnej konkurencyjności i spójności.

Potencjalnymi beneficjentami zaproszenia do składania wniosków w dziedzinie badań stosowanych i badań ukierunkowanych są podmioty publiczne i prywatne. Wyłącznie instytucje potwierdzone jako punkty kontaktowe ESPON mogą składać wnioski i zostać podane jako partnerzy we wnioskach dotyczących działalności transnarodowych sieci tworzenia kontaktów.

W ramach programu ESPON 2013 zaprasza się potencjalnych beneficjentów do udziału w dniu informacyjnym na temat nowych ogłoszeń i w spotkaniu dla partnerów programu w dniu 18 maja 2010 r. w Brukseli w celu uzyskania informacji na temat nowych możliwości pozyskania funduszy wynikających z zaproszeń do składania wniosków i spotkania potencjalnych partnerów projektu.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.espon.eu

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024