Decyzja nr S6 w sprawie rejestracji w państwie członkowskim zamieszkania zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz tworzenia rejestrów zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009

DECYZJA NR S6

z dnia 22 grudnia 2009 r.

w sprawie rejestracji w państwie członkowskim zamieszkania zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz tworzenia rejestrów zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009

(Tekst mający znaczenie dla EOG oraz dla Umowy między WE a Szwajcarią)

(2010/C 107/04)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2010 r.)

KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO,

uwzględniając art. 72 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego(1), zgodnie z którym Komisja Administracyjna odpowiada za rozpatrywanie wszelkich spraw administracyjnych lub spraw dotyczących wykładni, wynikających z przepisów rozporządzenia (WE) nr 883/2004 i rozporządzenia (WE) nr 987/2009(2),

uwzględniając art. 35 ust. 2 wspomnianego wyżej rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

uwzględniając art. 24 i art. 64 ust. 4 i 6 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz art. 74 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

działając zgodnie z warunkami określonymi w art. 71 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 883/2004,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Zasady dotyczące rejestracji zgodnie z przepisami art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 (zwanego dalej "rozporządzeniem wykonawczym") oraz utrzymywania rejestrów zgodnie z przepisami art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego są następujące:

I. Rejestracja zgodnie z art. 24 rozporządzenia wykonawczego

1. Do celów stosowania art. 24 rozporządzenia wykonawczego ustanawia się poniższą procedurę.

Na wniosek zainteresowanego instytucja właściwa przekazuje zainteresowanemu odpowiedni dokument, zgodnie z art. 17, 22, 24, 25 lub 26 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 (zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym") oraz art. 24 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (zwany dalej "dokumentem uprawniającym do świadczeń"), który zainteresowany przedkłada instytucji w miejscu zamieszkania w momencie rejestracji w celu otrzymania świadczeń rzeczowych.

Na wniosek instytucji miejsca zamieszkania instytucja właściwa przekazuje jej dokument uprawniający do świadczeń.

Instytucja właściwa powiadamia instytucję miejsca zamieszkania o każdej zmianie lub unieważnieniu dokumentu uprawniającego do świadczeń. Instytucja otrzymująca musi potwierdzić lub zakwestionować zmianę lub unieważnienie i poinformować instytucję wysyłającą.

Instytucja miejsca zamieszkania informuje instytucję właściwą o rejestracji zainteresowanego, a także o każdej zmianie lub unieważnieniu takiej rejestracji. Informację tę należy przekazać natychmiast po otrzymaniu przez instytucję miejsca zamieszkania niezbędnych informacji. Instytucja otrzymująca musi potwierdzić lub zakwestionować zmianę lub unieważnienie i poinformować instytucję wysyłającą.

2. Datą, od której koszt świadczeń rzeczowych podlega zwrotowi zgodnie z art. 35 i 41 rozporządzenia podstawowego oraz art. 62 i 63 rozporządzenia wykonawczego jest:

a) data wskazana w dokumencie uprawniającym do świadczeń, z którą zostało nabyte prawo do świadczeń rzeczowych zgodnie z przepisami właściwego państwa członkowskiego;

b) data zmiany miejsca zamieszkania lub rejestracji, jeżeli jest późniejsza niż data, o której mowa w lit. a) i została wskazana w dokumencie wydanym przez instytucję miejsca zamieszkania zgodnie z art. 24 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego.

Jeżeli członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, emeryt lub rencista lub jeden z członków jego rodziny nadal uprawnieni są do świadczeń w związku z ich aktywnością zawodową lub otrzymywaniem dochodów zastępczych, zgodnie z przepisami kraju ich zamieszkania lub innego państwa członkowskiego, na zasadzie priorytetowej i zgodnie z rozporządzeniami zostają oni zarejestrowani w dniu następującym po dniu ustania takich uprawnień.

3. Data, od której koszt świadczeń rzeczowych nie będzie już wypłacany zgodnie z art. 35 i 41 rozporządzenia podstawowego oraz art. 62 i 63 rozporządzenia wykonawczego jest datą unieważnienia rejestracji zgłoszonego instytucji właściwej przez instytucję miejsca zamieszkania lub datą unieważnienia dokumentu uprawniającego do świadczeń zgłoszonego instytucji miejsca zamieszkania przez instytucję właściwą.

Data ta figuruje na dokumencie unieważniającym i jest datą, z którą dokument uprawniający do świadczeń traci ważność, a zatem:

(i) datą zgonu lub datą, z którą zainteresowany zmienia miejsce pobytu na inne państwo członkowskie;

(ii) datą nabycia praw do świadczeń rzeczowych, zgodnie z przepisami państwa zamieszkania lub innego państwa członkowskiego, zgodnie z rozporządzeniami, w związku z aktywnością zawodową lub nabyciem praw do emerytury lub renty;

(iii) datą, od której członkowie rodziny przestają spełniać warunki przyznawania świadczeń rzeczowych dla członków rodziny, zgodnie z przepisami państwa członkowskiego zamieszkania.

Na wszystkich instytucjach krajowych spoczywa obowiązek działania w taki sposób, aby możliwie najbardziej skrócić okres upływający między datą wygaśnięcia uprawnień lub rejestracji i datą przekazania dokumentu unieważniającego. W szczególności ustalenie miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej powinno zostać oparte na prawidłowej analizie zgodnie z art. 11 rozporządzenia wykonawczego.

II. Rejestr, o którym mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego

Członkowie rodziny osób ubezpieczonych, emerytów i rencistów oraz/lub członków ich rodzin

1. Instytucja miejsca zamieszkania w państwach członkowskich wymienionych w załączniku 3 do rozporządzenia wykonawczego oblicza zryczałtowane koszty świadczeń rzeczowych zapewnionych członkom rodziny ubezpieczonej osoby zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego oraz emerytom i rencistom lub członkom ich rodzin zgodnie z art. 24, 25 lub 26 rozporządzenia podstawowego na podstawie rejestru uaktualnianego w tym celu na podstawie posiadanych informacji lub informacji przekazanych przez instytucję właściwą, dotyczących nabycia praw, ich zawieszenia lub odebrania.

Rejestr, o którym mowa w art. 64 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego, zawiera liczbę miesięcznych kwot ryczałtowych na każdy rok należnych każdemu członkowi rodziny osoby ubezpieczonej, emerytowi lub renciście lub członkowi jego/jej rodziny.

2. W celu obliczenia liczby miesięcznych opłat ryczałtowych okres, w którym dane osoby mogą wnioskować o świadczenia, określony jest w miesiącach.

Przy obliczaniu liczby miesięcy miesiąc kalendarzowy, który zawiera dzień, od którego rozpoczęto obliczanie ryczałtów, wliczany jest jako pełny miesiąc.

Miesiąc kalendarzowy, w czasie którego ustały uprawnienia nie jest wliczany, chyba że jest to pełny miesiąc.

Jeżeli cały okres jest krótszy niż miesiąc, jest on liczony jako jeden miesiąc.

Jeżeli we wnioskowanym okresie osoba przechodzi z jednej grupy wiekowej do innej, miesiąc, w którym dochodzi do zmiany grupy wiekowej, w całości wliczany jest do wyższej grupy wiekowej.

III. Postanowienia końcowe

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego.

Przewodnicząca Komisji Administracyjnej
Lena MALMBERG

______

(1) Dz.U. L 166 z 30.4.2004, s. 1.

(2) Dz.U. L 284 z 30.10.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.107.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja nr S6 w sprawie rejestracji w państwie członkowskim zamieszkania zgodnie z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 987/2009 oraz tworzenia rejestrów zgodnie z art. 64 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 987/2009
Data aktu: 22/12/2009
Data ogłoszenia: 27/04/2010
Data wejścia w życie: 01/05/2010