Zawiadomienie dotyczące umów preferencyjnych przewidujących diagonalną kumulację pochodzenia pomiędzy Wspólnotą, krajami Bałkanów Zachodnich i Turcją.

Zawiadomienie dotyczące umów preferencyjnych przewidujących diagonalną kumulację pochodzenia pomiędzy Wspólnotą, krajami Bałkanów Zachodnich i Turcją

(2009/C 62/07)

(Dz.U.UE C z dnia 17 marca 2009 r.)

W ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia (SAP) Wspólnota Europejska wynegocjowała układy o stabilizacji i stowarzyszeniu (SAA) z krajami Bałkanów Zachodnich (Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Czarnogórą, Serbią). Układy o stabilizacji i stowarzyszeniu z Chorwacją i z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii weszły w życie. Do czasu wejścia w życie układów o stabilizacji i stowarzyszeniu mają zastosowanie umowy przejściowe w sprawie handlu i kwestii związanych z handlem z Albanią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą.

Artykuły 3 i 4 protokołów dotyczące definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej w ramach układów o stabilizacji i stowarzyszeniu lub umów przejściowych zawartych między Wspólnotą Europejską i odpowiednio Albanią(1), Bośnią i Hercegowiną, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii(2) i Czarnogórą przewidują diagonalną kumulację pochodzenia między zainteresowanymi stronami(3) oraz dla Turcji(4) w odniesieniu do produktów objętych decyzją 1/95 wspólnego komitetu UE-Turcja.

Na mocy ust. 4 wyżej wymienionych artykułów, Wspólnota oraz zainteresowane kraje powiadamiają się wzajemnie, za pośrednictwem Komisji Europejskiej o obowiązujących umowach z innymi krajami i związanych z nimi regułami pochodzenia. Następnie Komisja Europejska publikuje w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej termin, od którego do produktów spełniających wymagane warunki stosuje się diagonalną kumulację przewidzianą w wymienionych artykułach. Taki jest cel niniejszego zawiadomienia.

Należy przypomnieć, że kumulacja może być stosowana wyłącznie wtedy, gdy kraj końcowej produkcji i końcowego miejsca przeznaczenia zawarły umowy o wolnym handlu przewidujące identyczne reguły pochodzenia, ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w nabyciu statusu pochodzenia, tj. ze wszystkimi krajami, z których pochodzą wszelkie użyte materiały. Materiały pochodzące z kraju, który nie zawarł umowy z krajem końcowej produkcji i końcowego miejsca przeznaczenia muszą być traktowane jako materiały niepochodzące.

Poniższa tabela przedstawia stosunki między krajami, których dotyczy ta kumulacja z uwzględnieniem terminów wejścia w życie związanych z nimi protokołów dotyczących pochodzenia oraz zmian do nich. Diagonalna kumulacja może być stosowana, gdy krajem końcowego miejsca przeznaczenia jest państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej lub Turcja w odniesieniu do produktów objętych decyzją 1/95 wspólnego komitetu UE-Turcja.

Kody ISO-Alfa-2 dla krajów wymienionych w tabeli są następujące:

- Albania AL

- Bośnia i Hercegowina BA

- Była Jugosłowiańska Republika Macedonii MK(*)

- Czarnogóra ME

- Serbia RS

- Turcja TR

______

(*) Kod ISO 3166. Kod tymczasowy, który nie ma rozstrzygającego wpływu na ostateczną nazwę tego państwa; nazwa ta zostanie ustalona w wyniku prowadzonych obecnie pod auspicjami ONZ negocjacji w tej sprawie.

Niniejsze informacje będą aktualizowane w miarę potrzeb.

Terminy stosowania protokołów dotyczących reguł pochodzenia przewidujących diagonalną kumulację między Wspólnotą, Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Czarnogórą, Serbią i Turcją

UE TR(1)
AL 1.1.2007
BA 1.7.2008
MK 1.1.2007
ME 1.1.2008
RS -
(1) Obowiązujące umowy między Turcją a niektórymi krajami Zachodnich Bałkanów (AL, BA, MK) przewidują wyłącznie kumulację dwustronną. Zmiany protokołów dotyczących pochodzenia zgodnie z zasadą kumulacji SAP+ są obecnie przedmiotem debaty w tych krajach.

Legenda:

- Umowy przejściowe jeszcze nie weszły w życie.

______

(1) Protokół zastąpiony przez załącznik VII do protokołu do umowy przejściowej w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej.

(2) Protokół zastąpiony przez załącznik IX do protokołu do układu o stabilizacji i stowarzyszeniu w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej.

(3) Protokół do układu o stabilizacji i stowarzyszeniu z Chorwacją dotyczący definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej (zastąpiony przez załącznik X do protokołu w celu uwzględnienia przystąpienia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej) nie przewiduje diagonalnej kumulacji. Umowa przejściowa z Serbią nie weszła jeszcze w życie. Wymiana handlowa z obszarem celnym Kosowa nie jest objęta żadnym układem o stabilizacji i stowarzyszeniu ani umową przejściową.

(4) Turcja może uczestniczyć w systemie diagonalnej kumulacji pochodzenia łączącym Wspólnotę Europejską i kraje Bałkanów Zachodnich pod warunkiem, że jej umowy z krajami Bałkanów Zachodnich przewidują diagonalną kumulację pochodzenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024