united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/15/2009 - Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy" - Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/15/2009

Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy"

Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6

(2009/C 176/05)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2009 r.)

I. CELE I OPIS

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/15/2009 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla Obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013(1) (zwany dalej "programem").

1. Ogólne cele programu

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów programu Europa dla obywateli:

a) stworzenie obywatelom możliwości współpracy i uczestniczenia w tworzeniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, w celu rozwijania obywatelstwa Unii Europejskiej;

b) budowanie poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

c) umacnianie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

d) pogłębianie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przyczyniając się do dialogu międzykulturowego.

2. Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków

Ogólnym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest przetestowanie i utworzenie innowacyjnych programów wymiany ponadnarodowej, w celu doprowadzenia do długoterminowych partnerstw między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego działającymi w różnych krajach uczestniczących w dziedzinie programu Europa dla Obywateli.

W szczególności projekty finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków mają przyczynić się do osiągnięcia następujących celów:

a) utworzenie i przetestowanie nowych form mobilności ponadnarodowej między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego;

b) promowanie pojęcia doradztwa ponadnarodowego wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego promowanie metody innowacyjnego projektu w odniesieniu do mobilności ponadnarodowej i doradztwa wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

3. Priorytety tematyczne

Projekty powinny koncentrować się na wspieraniu organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zwiększaniu ich zdolności do aktywnego promowania jednego lub kilku tematów programu Europa dla Obywateli:

– przyszłość Unii Europejskiej i jej wartości podstawowe;

– aktywne obywatelstwo europejskie: partycypacja i demokracja w Europie;

– dialog międzykulturowy;

– jakość życia ludzi w Europie: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój;

– wpływ polityki UE na społeczeństwo.

II. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

1. Organizacje

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego nienastawionych na zysk, o następującym statusie prawnym: organizacje pozarządowe, federacje, stowarzyszenia, związki zawodowe(2), organizacje lub platformy patronackie na poziomie europejskim lub ich członkowie krajowi, które są w stanie tworzyć programy mobilności w uporządkowany i systemowy sposób.

1.1. Partnerstwa

W projekcie muszą brać udział kwalifikujące się organizacje z co najmniej 2 kwalifikujących się krajów, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim UE.

2. Kwalifikujące się kraje

a) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo;

b) Chorwacja;

c) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (BJRM);

d) Albania.

III. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Działania muszą przyczynić się lub być w stanie przyczynić się do rozwoju i wdrażania szczegółowych celów oraz jednego lub kilku tematów określonych w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków.

Rodzaje działań wspieranych przez niniejsze zaproszenie do składania wniosków powinny promować mobilność ponadnarodową wśród pracowników lub wolontariuszy, kierowników i członków zarządu organizacji partnerskiej działających ochotniczo. Mogłyby one obejmować:

a) doradztwo indywidualne;

b) doradztwo dla grup pracowników/wolontariuszy;

c) wymianę pracowników między organizacjami partnerskimi;

Wspólne konferencje, warsztaty i spotkania między organizacjami partnerskimi mogą być wspierane tylko wtedy, gdy są bezpośrednim wsparciem dla punktów a), b) i c), o których mowa w poprzednim ustępie.

Działania w ramach projektu zmierzają do tworzenia i zastosowania innowacyjnych metodologii w zakresie doradztwa i wymiany pracowników, na przykład doradztwa mieszanego (tj. działań w terenie i w trybie online).

Działania muszą rozpocząć się w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 marca 2010 r.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy.

IV. KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI

Wnioski zgodne z kryteriami kwalifikacji i wykluczenia zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria przyznania dotacji przez komisję oceniającą w celu wyłonienia wniosków, które mogą być współfinansowane.

Kwalifikujące się wnioski w sprawie projektów zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria jakościowe i ilościowe.

1. Kryteria jakościowe

Na kryteria jakościowe składać się będzie 80 % punktów w ramach procedury oceny:

związek projektu z celami i priorytetami programu (25 % dostępnych punktów),

znaczenie projektu i proponowanych metod (25 % dostępnych punktów),

wpływ (15 % dostępnych punktów),

widoczność i działania uzupełniające (15 % końcowej oceny).

2. Kryteria ilościowe

Na kryteria ilościowe składać się będzie 20 % punktów w ramach procedury oceny.

wpływ geograficzny (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych kwalifikujących się krajów,

grupa docelowa (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych uczestników.

V. BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1.100.000 EUR.

Przyznana kwota dotacji nie może jednak przekraczać 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu, zgodnie ze szczegółowym szacowanym budżetem.

Minimalna kwota dotacji wynosi 75.000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 150.000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków, w zależności od jakości wniosków.

VI. OSTATECZNY TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać do dnia 30 września 2009 r.

Agencja Wykonawcza pracuje obecnie nad uruchomieniem elektronicznego systemu składania wszystkich wniosków.

W przypadku niniejszego zaproszenia do składania wniosków wnioskodawcy muszą złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego od lipca 2009 r. Formularz ten (wraz z załącznikami) uznaje się za ostateczny wniosek.

Ponadto papierową wersję pełnego wniosku należy przesłać pocztą na następujący adres, przed ostatecznym terminem:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications - 'Innovative Actions'

BOUR 01/25

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone datą i podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Wnioski wysyłane faksem lub bezpośrednio pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

VII. DODATKOWE INFORMACJE

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej pod następującym adresem: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

Wnioski muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 32), zmieniona decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1358/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U. L 350 z 30.12.2008 s. 58).

(2) Związki zawodowe, z którymi prowadzone są konsultacje do celów dialogu społecznego zgodnie z art. 138 Traktatu mogą kwalifikować się do dotacji, nawet jeśli nie mają osobowości prawnej w ramach właściwych przepisów krajowych.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.176.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/15/2009 - Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy" - Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6.
Data aktu: 29/07/2009
Data ogłoszenia: 29/07/2009