Inicjatywa Królestwa Szwecji i Królestwa Hiszpanii w celu przyjęcia decyzji ramowej Rady w sprawie akredytacji działań laboratoriów kryminalistycznych.

Inicjatywa Królestwa Szwecji i Królestwa Hiszpanii w celu przyjęcia decyzji ramowej Rady w sprawie akredytacji działań laboratoriów kryminalistycznych

(2009/C 174/03)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lipca 2009 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 30 ust. 1 lit. a) i c), art. 31 oraz art. 34 ust. 2 lit. b),

uwzględniając inicjatywę Królestwa Szwecji i Królestwa Hiszpanii,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska postawiła sobie za cel utrzymanie i rozwój Unii jako obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; wysoki poziom bezpieczeństwa ma zostać zapewniony poprzez wspólne działanie państw członkowskich w dziedzinie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych.

(2) Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez zapobieganie przestępczości i zwalczanie jej poprzez ściślejszą współpracę między organami ścigania w państwach członkowskich, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad i przepisów dotyczących praw człowieka, podstawowych wolności i państwa prawa, na których opiera się Unia i które są wspólne dla państw członkowskich.

(3) Wymiana informacji i danych wywiadowczych na temat przestępczości i działalności przestępczej ma kluczowe znaczenie, aby organy ścigania mogły skutecznie zapobiegać przestępczości i działalności przestępczej, wykrywać je i prowadzić dochodzenia w związku z nimi. Wspólne działanie w dziedzinie współpracy policyjnej na mocy art. 30 ust. 1 lit. a) Traktatu oraz wspólne działanie w zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych zgodnie z art. 31 ust. 1 lit. a) Traktatu pociągają za sobą potrzebę przetwarzania istotnych informacji; przetwarzanie to powinno podlegać właściwym przepisom o ochronie danych osobowych.

(4) Częstsze wymiany informacji dotyczących wyników ekspertyzy kryminalistycznej oraz częstsze korzystanie z dowodów pochodzących z jednego państwa członkowskiego w procesach sądowych prowadzonych w innym państwie członkowskim podkreślają potrzebę zapewnienia wysokiej jakości danych.

(5) Informacje będące wynikiem ekspertyzy kryminalistycznej w jednym państwie członkowskim mogą obecnie budzić w innym państwie członkowskim niepewność co do sposobu obchodzenia się z przedmiotem, metod, z których skorzystano, oraz sposobu interpretacji wyników.

(6) Szczególnie ważne jest zagwarantowanie jakości wymienianych informacji w przypadku danych tak wrażliwych jak profile DNA lub odciski palców.

(7) Zgodnie z art. 7 ust. 4 decyzji Rady 2008/616/WSiSW z dnia 23 czerwca 2008 r. w sprawie wdrożenia decyzji 2008/615/WSiSW w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości transgranicznej(2), państwa członkowskie stosują środki niezbędne do zagwarantowania integralności profili DNA udostępnianych lub przesyłanych do innych państw członkowskich celem porównania i zapewniają zgodność tych środków z normami międzynarodowymi, takimi jak EN ISO/IEC 17025 - Ogólne wymogi w zakresie kompetencji laboratoriów testujących i kalibrujących.

(8) Profile DNA i odciski palców wykorzystywane są nie tylko w postępowaniu karnym, ale mają również kluczowe znaczenie przy identyfikacji, między innymi, ofiar katastrof.

(9) Akredytacja ekspertyz kryminalistycznych jest ważnym krokiem w kierunku bezpieczniejszej i bardziej skutecznej wymiany danych naukowych w ramach Unii. Akredytacja daje gwarancje niezbędne, aby działania laboratoryjne były prowadzone zgodnie ze stosownymi normami międzynarodowymi, takimi jak EN ISO/IEC 17025 - Ogólne wymogi w zakresie kompetencji laboratoriów testujących i kalibrujących, jak również z innymi odpowiednimi wytycznymi, które mają zastosowanie.

(10) Akredytacji udziela krajowa jednostka akredytująca, który ma wyłączne uprawnienia do oceny, czy laboratorium spełnia wymogi ustanowione przez ujednolicone normy. Uprawnienia nadaje jednostkom akredytującym państwo. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiające wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu(3) zawiera szczegółowe przepisy dotyczące uprawnień krajowych jednostek akredytujących.

(11) Brak porozumienia co do stosowania wspólnej normy dotyczącej akredytacji badań dowodów naukowych jest brakiem, któremu należy zaradzić; Rada uważa zatem za konieczne przyjęcie prawnie wiążącego aktu w sprawie akredytacji działań laboratoriów kryminalistycznych mającego zastosowanie do wszystkich dostawców ekspertyz kryminalistycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ RAMOWĄ:

Artykuł  1

Cel

1.
Celem niniejszej decyzji ramowej jest zapewnienie uznawania wyników działań laboratoryjnych prowadzonych w jednym państwie członkowskim za równoważne wynikom działań laboratoryjnych prowadzonych w innym państwie członkowskim.
2.
Cel ten zostaje osiągnięty przez zapewnienie akredytacji działań laboratoryjnych przez jednostkę akredytującą jako zgodnych z międzynarodową normą EN ISO/IEC 17025 - Ogólne wymogi w zakresie kompetencji laboratoriów testujących i kalibrujących.
Artykuł  2

Zakres stosowania

Niniejsza decyzja ramowa ma zastosowanie do działań laboratoryjnych dotyczących:

a) DNA; oraz

b) odcisków palców.

Artykuł  3

Definicje

Na użytek niniejszej decyzji ramowej:

a) "działania laboratoryjne" oznaczają wszelkie środki podejmowane podczas postępowania z materiałem będącym przedmiotem ekspertyzy kryminalistycznej, opracowywania, analizowania lub interpretowania takiego materiału w celu dostarczenia fachowych opinii lub wymiany wyników ekspertyzy kryminalistycznej;

b) "jednostka akredytująca" oznacza jedyną w danym państwie członkowskim jednostkę udzielającą akredytacji na podstawie upoważnienia udzielonego jej przez to państwo.

Artykuł  4

Akredytacja

Państwa członkowskie zapewniają, aby prowadzone na ich terenie działania laboratoryjne były akredytowane przez jednostkę akredytującą jako zgodne z międzynarodową normą EN ISO/IEC 17025 - Ogólne wymogi w zakresie kompetencji laboratoriów testujących i kalibrujących.

Artykuł  5

Uznawanie wyników

Każde z państw członkowskich zapewnia, aby wyniki działań laboratoryjnych prowadzonych w innym państwie członkowskim były uznawane za równoważne wynikom działań laboratoryjnych prowadzonych na terytorium tego państwa członkowskiego.

Artykuł  6

Koszty

1.
Każde z państw członkowskich ponosi wszelkie koszty wynikające z niniejszej decyzji ramowej.
2.
Zachęca się Komisję, aby rozważyła możliwość udzielania finansowego wsparcia na rzecz krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć w tej dziedzinie, dotyczących między innymi wymiany doświadczeń, rozpowszechniania know-how i badań biegłości.
Artykuł  7

Wprowadzenie w życie

1.
Państwa członkowskie podejmują niezbędne środki w celu zastosowania się do przepisów niniejszej decyzji ramowej przed dniem 1 stycznia 2012 r.
2.
Przed dniem 1 lipca 2012 r. państwa członkowskie przekazują Sekretariatowi Generalnemu Rady i Komisji tekst przepisów transponujących do ich prawa krajowego obowiązki nałożone na nie na mocy niniejszej decyzji ramowej.
3.
Na podstawie tych i innych informacji dostarczonych na wezwanie przez państwa członkowskie Komisja przekazuje Radzie przed dniem 1 stycznia 2014 r. sprawozdanie z wprowadzenia w życie niniejszej decyzji ramowej.
4.
Rada do końca 2014 r. ocenia zakres, w jakim państwa członkowskie zastosowały się do niniejszej decyzji ramowej.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja ramowa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w

W imieniu Rady
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia ... (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 210 z 6.8.2008, s. 12.

(3) Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 30.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024