Pomoc państwa - Finlandia - Pomoc państwa C 6/08 (ex NN 69/07) - Pomoc na rzecz Alands Industrihus Ab - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FINLANDIA

Pomoc państwa C 6/08 (ex NN 69/07) - Pomoc na rzecz Ålands Industrihus Ab

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 76/05)

(Dz.U.UE C z dnia 27 marca 2008 r.)

Pismem z dnia 30 stycznia 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Finlandię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

Directorate D

Rue de la Loi/Wetstraat, 200

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom fińskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS

W latach 1997-2006 władze lokalne Wysp Alandzkich przyznały na rzecz spółki Ålands Industrihus Ab (dalej "ÅI") szereg środków kapitałowych i udzieliły jej gwarancji kredytowych. ÅI jest spółką prowadzącą działalność na rynku nieruchomości komercyjnych na Wyspach Alandzkich, a akcje spółki należą do władz lokalnych Wysp Alandzkich (86 %), a także do niektórych władz gminnych (głównie miasta Mariehamn, będącego właścicielem 13 % akcji). Głównym projektem realizowanym obecnie przez spółkę ÅI jest projekt "iTiden Projektet", polegający na konstrukcji drugiej części dużego biurowca w Mariehamnie. Przypuszcza się że od 1997 r. spółka otrzymała środki kapitałowe na łączną kwotę 5.491.891,20 EUR, a od 2003 r. oraz gwarancje kredytowe na kwotę 8.947.500 EUR.

OCENA

Komisja jest zdania, że wyżej wymienione środki mogą stanowić pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE.

Środki te wiążą się z wykorzystaniem zasobów państwowych, ponieważ zostały przyznane przez władze lokalne, a ponadto mają selektywny charakter, ponieważ stanowią korzyść dla jednego przedsiębiorstwa - spółki ÅI. Powodując wzmocnienie pozycji spółki na rynku nieruchomości komercyjnych, który podlega wewnątrzwspólnotowej wymianie handlowej, mogą one również zakłócić konkurencję i wpłynąć na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

Pomimo zapewnień władz fińskich, że spółka ÅI nie otrzymała żadnych korzyści, ponieważ władze lokalne kierowały się zasadami rynkowymi, Komisja ma wątpliwości, czy przyznając wyżej wymienione środki władze lokalne rzeczywiście zachowały się tak, jak zachowaliby się inwestorzy rynkowi w tej sytuacji.

Wydaje się, że od 2000 r. spółka ÅI przechodziła poważne i długotrwałe trudności finansowe, a od 2001 r. co roku odnotowywała straty. Prognozy finansowe ÅI, przedstawione przez władze fińskie, obejmują okres 2007-2012, ale brak jest podobnych perspektyw, uwzględniających sytuację przedsiębiorstwa w chwili, gdy środki te zostały przyznane.

Zważywszy na utrzymującą się trudną sytuację finansową spółki ÅI i jej stałą zależność od środków z budżetu państwa i kredytów bankowych, można przypuszczać, że inwestor rynkowy prawdopodobnie nie zainwestowałby w ÅI, ze względu na, po pierwsze, zbyt wysoki poziom ryzyka, a po drugie fakt, iż spodziewany zysk byłby prawdopodobnie zbyt mały, by uzasadniać takie inwestycje. Zanim spółka ÅI otrzymała gwarancje państwowe, instytucje finansowe dwukrotnie odmówiły jej tradycyjnych kredytów. Ponadto Komisja ma wątpliwości, czy stosowane wobec ÅI stawki opłat za każdą gwarancję były stawkami rynkowymi. Poza tym działania władz Wysp Alandzkich byłyby także sprzeczne z zasadą testu prywatnego inwestora, gdyby spółka ÅI stosowała stawki opłat niższe od stawek stosowanych na rynku w celu nakłonienia przedsiębiorstw do przenoszenia swojej działalności na terytorium wysp.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, Komisja uznaje za prawdopodobne, że spółka ÅI uzyskała korzyści w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE, których nie uzyskałaby w normalnych warunkach rynkowych.

Wydaje się, że pomoc przyznana ÅI nie jest zgodna z żadnymi wytycznymi ani komunikatami przyjętymi przez Komisję, dotyczącymi stosowania art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu WE, nie spełnia też warunków bezpośredniego zastosowania przepisów tego artykułu. Wydaje się, że omawiane środki nie wchodzą w zakres żadnego z wyjątków określonych w art. 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE i dlatego pomoc uznaje się za niezgodną ze wspólnym rynkiem. Ponadto wydaje się, że wymienione środki nie zostały zgłoszone i powinny zatem zostać uznane za pomoc niezgodną z prawem.

W związku z powyższym Komisja, działając zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, podjęła decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do wymienionego środka pomocy.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024