Pomoc państwa nr C 4/07 (ex N 465/06) - program Groepsrentebox
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2007/C 66/12)
(Dz.U.UE C z dnia 22 marca 2007 r.)
Pismem z dnia 7 lutego 2007 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niderlandy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.
Komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do pewnych pozostałych środków, jak to opisano w piśmie następującym po niniejszym streszczeniu.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. pomocy państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:
European Commission
Directorate-General for Competition
State aid greffe
B-1049 Brussels
Nr faksu: (32-2) 296 12 42
Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niderlandzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
TEKST STRESZCZENIA
1. PROCEDURA
(1) Pismem z dnia 13 lipca 2006 r. władze niderlandzkie zgłosiły program pod nazwą "groepsrentebox". Dodatkowe informacje zostały przekazane przez władze niderlandzkie w dniach 5 września 2006 r. i 9 listopada 2006 r.
2. OPIS ŚRODKA POMOCY
(2) Program "groepsrentebox" przewiduje obniżenie opodatkowania/ odliczenie odsetek (5 % zamiast standardowej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 25,5 %) otrzymanych/uiszczonych w ramach relacji wewnątrz grupy (środek pomocy A) oraz obniżenie opodatkowania odsetek uzyskanych z lokat krótkoterminowych (5 % zamiast standardowej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 25,5 %), pod warunkiem że te ostatnie przeznaczone będą na zakup co najmniej 5 % akcji spółki (środek pomocy B).
3. OCENA ŚRODKA POMOCY
(3) Aby środek został uznany za pomoc państwa musi spełniać kryteria określone w art. 87 ust. 1 Traktatu WE. Środek pomocy musi zostać przyznany przy użyciu zasobów państwowych, przynosić selektywną korzyść oraz wpływać na konkurencję i wymianę handlową.
(4) W odniesieniu do środka pomocy A Komisja uważa, że na obecnym etapie stanowi on środek o charakterze selektywnym. Mimo że środek pomocy wydaje się być skierowany do wszystkich przedsiębiorstw Komisja uważa, że prawdopodobnie przyciągnie on jedynie międzynarodowe grupy przedsiębiorstw, i dlatego należy go uznać za środek selektywny. Komisja uważa także, że środek pomocy A spełnia pozostałe kryteria określone w art. 87 ust. 1 Traktatu WE.
(5) W odniesieniu do środka pomocy B Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji uważa, że obniżenie opodatkowania odsetek z lokat krótkoterminowych przeznaczonych na zakup co najmniej 5 % akcji spółki nie przyznaje korzyści w sposób selektywny ponieważ zapis ten odnosi się do wszystkich przedsiębiorstw.
(6) W zakresie, w jakim środek pomocy A stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE jego zgodność należy ocenić w świetle odstępstw przewidzianych w art. 87 ust. 2 i art. 87 ust. 3 Traktatu WE. Na obecnym etapie wydaje się, że w omawianym przypadku nie można zastosować żadnego z odstępstw przewidzianych w Traktacie WE.
(7) W związku z powyższymi ustaleniami Komisja, działając zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, podjęła decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do środka pomocy A.
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999(1), wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.
______
(1) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, str. 1.
Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
TEKST PISMA
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.66.30 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa nr C 4/07 (ex N 465/06) - program Groepsrentebox - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE. |
Data aktu: | 22/03/2007 |
Data ogłoszenia: | 22/03/2007 |