Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE - Wniosek o zgodę na przedłużenie okresu stosowania prawa krajowego naruszającego przepisy wspólnotowego środka harmonizującego.

Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE

Wniosek o zgodę na przedłużenie okresu stosowania prawa krajowego naruszającego przepisy wspólnotowego środka harmonizującego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 21/05)

(Dz.U.UE C z dnia 30 stycznia 2007 r.)

1.
Pismem z dnia 6 grudnia 2006 r. Królestwo Niderlandów przedłożyło zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE wniosek o utrzymanie stosowania krajowych przepisów dotyczących chlorowanych parafin krótkołańcuchowych (SCCP). Krajowy stan prawny w tej dziedzinie odbiega od przepisów dyrektywy 2002/45/WE(1) Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej po raz dwudziesty dyrektywę Rady 76/769/EWG w zakresie ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu niektórych substancji i preparatów niebezpiecznych (krótkołańcuchowych chlorowanych parafin). Powiadomienie władz niderlandzkich wpłynęło do Komisji w dniu 8 grudnia 2006 r.
2.
Już decyzją Komisji nr 2004/1/WE z dnia 16 grudnia 2003 r.(2) w sprawie regulujących używanie chlorowanych parafin krótkołańcuchowych przepisów krajowych, objętych powiadomieniem złożonym zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE przez Królestwo Niderlandów, dopuszczono, w pewnych przypadkach, odstępstwa od przepisów dyrektywy Komisji 2004/45/WE mające zastosowanie do dnia 31 grudnia 2006 r.(3). Przedłużenie terminu zostało dopuszczone przy założeniu udostępnienia dodatkowych informacji naukowych pozwalających na rozwianie pozostałych wątpliwości związanych z ewentualnym zagrożeniem płynącym z pewnych zastosowań. W tym celu począwszy od 2003 roku wznowiony został proces oceny zagrożeń zwiazanych z SCCP, zawartej w unijnym sprawozdaniu, przewidzianym rozporządzeniem Rady (EWG) nr 793/93 w sprawie oceny i kontroli ryzyk stwarzanych przez istniejące substancje(4); jak dotąd wciąż trwająca aktualizacja nie została ukończona.
3.
Rząd Niderlandów uważa w chwili obecnej za konieczne przedłużenie terminu obowiązywania odstępstwa upływającego w grudniu 2006 r., a tym samym utrzymanie w mocy krajowych przepisów, nakładających bardziej surowe od dyrektywy 2002/45/WE wymogi w sferze ochrony środowiska w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Powołuje się przy tym na badania w dziedzinie ekotoksykologicznych skutków chlorowanych parafin, przedłożonych Komisji w związku z powiadomieniem, na podstawie którego wydane zostały decyzje Komisji 2003/549/WE oraz 2004/1/WE. Rząd Niderlandów wskazuje ponadto na fakt, iż utrzymanie w mocy tych przepisów jest konieczne celem umożliwienia Królestwu Niderlandów dalszego wypełniania zobowiązań wypływających z Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru północno-wschodniego Atlantyku OSPAR oraz obowiązków nakładanych na nie przez decyzję 95/1, w której pozostaje ono stroną.
4.
Artykuł 95 ust. 4 stanowi, że, jeśli po przyjęciu przez Radę lub Komisję środka harmonizującego państwo członkowskie uzna za niezbędne utrzymanie przepisów krajowych, uzasadnionych ważnymi względami określonymi w art. 30 lub dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego czy też środowiska pracy, notyfikuje je Komisji, wskazując powody ich utrzymania.
5.
W myśl art. 95 ust. 6 w terminie sześciu miesięcy od daty powiadomienia Komisja zatwierdza lub odrzuca przepisy krajowe, o których mowa, sprawdziwszy, czy stanowią one środek arbitralnej dyskryminacji lub ukryte ograniczenie w handlu pomiędzy państwami członkowskimi i czy stanowią one przeszkodę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.
6.
Ewentualne uwagi dotyczące powiadomienia złożonego przez Królestwo Niderlandów, przedkładane Komisji później niż w ciągu trzydziestu dni od daty jego publikacji, nie mogą być brane pod uwagę.
7.
Dodatkowych informacji dotyczących wniosku rządu Niderlandów udziela pani Giuseppina Luvara.

Adres korespondencyjny:

European Commission

Directorate-General Enterprise and Industry

Unit G2 Chemicals

Avenue des Nerviens 105, 1/96

B-1040 Brussels

Tel.: (32-2) 295 27.37

Faks: (32-2) 295 02 81

Adres e-mail: Entr-Chemicals@ec.europa.eu

______

(1) Dz.U. L 177 z 6.7.2002, str. 21.

(2) Dz.U. L 1 z 3.1.2004, str. 20.

(3) Zob. również: decyzja 2003/549/WE z dnia 17 lipca 2003 r. (Dz.U. L 187 z 26.7.2003, str. 27) o przedłużeniu terminu, o którym mowa w art. 95 ust. 6 Traktatu WE, w odniesieniu do przepisów krajowych dotyczących stosowania chlorowanych parafin krótkołańcuchowych objętych powiadomieniem złożonym zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE przez Niderlandy.

(4) Dz.U. L 84 z 5.4.1993, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024