Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/28/07 (Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury) - Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/28/07

(DYREKCJA GENERALNA DS. EDUKACJI I KULTURY)

Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń

(2007/C 158/04)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2007 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie europejskich stowarzyszeń działających w dziedzinie edukacji i szkoleń lub realizujących cel objęty polityką Unii Europejskiej.

Podstawą prawną niniejszego zaproszenia jest nowy program działań w dziedzinie edukacji i uczenia się przez całe życie (2007-2013)(1), a przede wszystkim jego podprogram "Akcja Jean Monnet".

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ("Agencja") działająca na zlecenie Komisji Wspólnot Europejskich ("Komisja") jest odpowiedzialna za administrowanie kwestiami związanymi z zaproszeniem do składania wniosków.

Działalność stowarzyszeń musi w szczególności przyczyniać się lub umożliwiać przyczynianie się do rozwoju i realizacji wspólnotowej polityki współpracy oraz przedsięwzięć w dziedzinie edukacji i szkoleń. Program prac "Edukacja i szkolenia 2010"(2) tworzy na poziomie wspólnotowym strategiczne ramy odniesienia służące opracowywaniu polityki w dziedzinie edukacji i szkoleń.

Stowarzyszenia europejskie muszą składać się ze stowarzyszeń krajowych, regionalnych i lokalnych z co najmniej dwunastu państw członkowskich. Osoby prywatne, indywidualni usługodawcy, uniwersytety lub państwa członkowskie nie są uważane za "stowarzyszenia".

2. Współfinansowanie wspólnotowe

Wspólnota będzie współfinansować koszty operacyjne ponoszone przez stowarzyszenia europejskie. Wspólnotowy udział finansowy może być sformalizowany albo w ramach trzyletniej umowy o partnerstwie (2008-2010), zawartej między beneficjentem a Agencją Wykonawczą, albo w ramach rocznego porozumienia operacyjnego.

– Umowa ramowa ustanawia partnerstwo między Agencją a partnerem, aby umożliwić danemu stowarzyszeniu realizację swojej długoterminowej polityki wspólnotowej. Stowarzyszenie musi przedłożyć plan działania określający cele, priorytety i oczekiwane wyniki (realizacje) na lata 2008 - 2010, oraz szczegółowy program prac z załączonym odpowiednim budżetem na 2008 r.

– Organizacje, które nie zamierzają angażować się w dłuższej perspektywie czasowej, mogą złożyć wniosek o roczną dotację operacyjną. Wniosek taki zawiera szczegółowy program prac z załączonym odpowiednim budżetem na 2008 r.

3. Organizacje kwalifikujące się

Organizacje składające wniosek muszą spełniać następujące warunki:

– działać na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń oraz realizować przejrzyste i jasno określone cele ustanowione w ich oficjalnym statucie,

– funkcjonować jako organ dążący do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego, zgodnie z definicją z art. 162 zasad wykonania rozporządzenia finansowego ustanowionych rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002(3),

– składać się z krajowych, regionalnych i lokalnych stowarzyszeń,

– posiadać członków w co najmniej dwunastu państwach członkowskich Unii Europejskiej,

– od ponad dwóch lat mieć swoją siedzibę i status prawny w jednym z kwalifikujących się krajów.

4. Budżet i okres kwalifikowalności kosztów

Całkowity budżet Wspólnoty przeznaczony na współfinansowanie stowarzyszeń w 2008 r. wynosi 1.700.000 EUR. Agencja Wykonawcza zamierza finansować około 17 wniosków wybranych w ramach niniejszego zaproszenia.

Najwyższa kwota dotacji na jedno stowarzyszenie przyznana na dwunastomiesięczny roczny program prac (odpowiadający okresowi jednego roku budżetowego) nie może przekraczać 100.000 EUR. Pomoc finansowa Wspólnoty nie może przekraczać 75 % łącznych kwalifikowalnych kosztów wyszczególnionych w budżecie programu prac danego stowarzyszenia.

Dwunastomiesięczny program prac oraz okres kwalifikowalności kosztów rozpoczynają się w okresie od dnia 1 stycznia 2008 do dnia 1 kwietnia 2008 r. i nie mogą przekraczać roku budżetowego beneficjenta.

5. Ostateczny termin składania wniosku

Dzień 15 wrzesnia 2007 r. jest ostateczną datą(4) wysłania wniosków dotyczącychramowej umowy o:

– partnerstwie na okres 3 lat (łącznie z wnioskiem o szczególną dotację operacyjną na 2008 r.),

– wniosku o roczną dotację operacyjną na 2008 r.

Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

Education, Audiovisual & Culture Executive Agency

Lifelong Learning - Erasmus, Jean Monnet Programme

Call for Proposals DG EAC/28/07

Mr. Ralf RAHDERS

Office: BOUR 2/61

Avenue du Bourget 1

B-1140 Brussels

Akceptowane będą tylko wnioski złożone na urzędowym formularzu, podpisanym przez osobę, która jest upoważniona do podejmowania prawnie wiażących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek oraz zawierające wszystkie informacje i załączniki wymienione w pełnym tekście zaproszenia. Wnioski przesłane faksem lub pocztą elektroniczną nie zostaną uwzględnione.

6. Informacje dodatkowe

Pełny tekst zaproszenia, wraz z kryteriami przyznawania środków, na podstawie których będą oceniane wnioski, oraz urzędowy formularz wniosku o dotację dostępne są na następującej stronie internetowej Agencji Wykonawczej: http://eacea.ec.europa.eu

______

(1) Decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe życie (Dz.U. L 327 z 24.11.2006, str. 45). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/fr/oj/2006/l_327/l_32720061124fr00450068.pdf

(2) http://ec.europa.eu/education/policies/lang/languages_en.html

(3) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(4) Decyduje data stempla pocztowego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024