united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/28/07 (Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury) - Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/28/07

(DYREKCJA GENERALNA DS. EDUKACJI I KULTURY)

Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń

(2007/C 158/04)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2007 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie europejskich stowarzyszeń działających w dziedzinie edukacji i szkoleń lub realizujących cel objęty polityką Unii Europejskiej.

Podstawą prawną niniejszego zaproszenia jest nowy program działań w dziedzinie edukacji i uczenia się przez całe życie (2007-2013)(1), a przede wszystkim jego podprogram "Akcja Jean Monnet".

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ("Agencja") działająca na zlecenie Komisji Wspólnot Europejskich ("Komisja") jest odpowiedzialna za administrowanie kwestiami związanymi z zaproszeniem do składania wniosków.

Działalność stowarzyszeń musi w szczególności przyczyniać się lub umożliwiać przyczynianie się do rozwoju i realizacji wspólnotowej polityki współpracy oraz przedsięwzięć w dziedzinie edukacji i szkoleń. Program prac "Edukacja i szkolenia 2010"(2) tworzy na poziomie wspólnotowym strategiczne ramy odniesienia służące opracowywaniu polityki w dziedzinie edukacji i szkoleń.

Stowarzyszenia europejskie muszą składać się ze stowarzyszeń krajowych, regionalnych i lokalnych z co najmniej dwunastu państw członkowskich. Osoby prywatne, indywidualni usługodawcy, uniwersytety lub państwa członkowskie nie są uważane za "stowarzyszenia".

2. Współfinansowanie wspólnotowe

Wspólnota będzie współfinansować koszty operacyjne ponoszone przez stowarzyszenia europejskie. Wspólnotowy udział finansowy może być sformalizowany albo w ramach trzyletniej umowy o partnerstwie (2008-2010), zawartej między beneficjentem a Agencją Wykonawczą, albo w ramach rocznego porozumienia operacyjnego.

– Umowa ramowa ustanawia partnerstwo między Agencją a partnerem, aby umożliwić danemu stowarzyszeniu realizację swojej długoterminowej polityki wspólnotowej. Stowarzyszenie musi przedłożyć plan działania określający cele, priorytety i oczekiwane wyniki (realizacje) na lata 2008 - 2010, oraz szczegółowy program prac z załączonym odpowiednim budżetem na 2008 r.

– Organizacje, które nie zamierzają angażować się w dłuższej perspektywie czasowej, mogą złożyć wniosek o roczną dotację operacyjną. Wniosek taki zawiera szczegółowy program prac z załączonym odpowiednim budżetem na 2008 r.

3. Organizacje kwalifikujące się

Organizacje składające wniosek muszą spełniać następujące warunki:

– działać na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń oraz realizować przejrzyste i jasno określone cele ustanowione w ich oficjalnym statucie,

– funkcjonować jako organ dążący do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego, zgodnie z definicją z art. 162 zasad wykonania rozporządzenia finansowego ustanowionych rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002(3),

– składać się z krajowych, regionalnych i lokalnych stowarzyszeń,

– posiadać członków w co najmniej dwunastu państwach członkowskich Unii Europejskiej,

– od ponad dwóch lat mieć swoją siedzibę i status prawny w jednym z kwalifikujących się krajów.

4. Budżet i okres kwalifikowalności kosztów

Całkowity budżet Wspólnoty przeznaczony na współfinansowanie stowarzyszeń w 2008 r. wynosi 1.700.000 EUR. Agencja Wykonawcza zamierza finansować około 17 wniosków wybranych w ramach niniejszego zaproszenia.

Najwyższa kwota dotacji na jedno stowarzyszenie przyznana na dwunastomiesięczny roczny program prac (odpowiadający okresowi jednego roku budżetowego) nie może przekraczać 100.000 EUR. Pomoc finansowa Wspólnoty nie może przekraczać 75 % łącznych kwalifikowalnych kosztów wyszczególnionych w budżecie programu prac danego stowarzyszenia.

Dwunastomiesięczny program prac oraz okres kwalifikowalności kosztów rozpoczynają się w okresie od dnia 1 stycznia 2008 do dnia 1 kwietnia 2008 r. i nie mogą przekraczać roku budżetowego beneficjenta.

5. Ostateczny termin składania wniosku

Dzień 15 wrzesnia 2007 r. jest ostateczną datą(4) wysłania wniosków dotyczącychramowej umowy o:

– partnerstwie na okres 3 lat (łącznie z wnioskiem o szczególną dotację operacyjną na 2008 r.),

– wniosku o roczną dotację operacyjną na 2008 r.

Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

Education, Audiovisual & Culture Executive Agency

Lifelong Learning - Erasmus, Jean Monnet Programme

Call for Proposals DG EAC/28/07

Mr. Ralf RAHDERS

Office: BOUR 2/61

Avenue du Bourget 1

B-1140 Brussels

Akceptowane będą tylko wnioski złożone na urzędowym formularzu, podpisanym przez osobę, która jest upoważniona do podejmowania prawnie wiażących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek oraz zawierające wszystkie informacje i załączniki wymienione w pełnym tekście zaproszenia. Wnioski przesłane faksem lub pocztą elektroniczną nie zostaną uwzględnione.

6. Informacje dodatkowe

Pełny tekst zaproszenia, wraz z kryteriami przyznawania środków, na podstawie których będą oceniane wnioski, oraz urzędowy formularz wniosku o dotację dostępne są na następującej stronie internetowej Agencji Wykonawczej: http://eacea.ec.europa.eu

______

(1) Decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe życie (Dz.U. L 327 z 24.11.2006, str. 45). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/fr/oj/2006/l_327/l_32720061124fr00450068.pdf

(2) http://ec.europa.eu/education/policies/lang/languages_en.html

(3) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(4) Decyduje data stempla pocztowego.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.158.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/28/07 (Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury) - Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń.
Data aktu: 11/07/2007
Data ogłoszenia: 11/07/2007