Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 100/11)

(Dz.U.UE C z dnia 4 maja 2007 r.)

Zgodnie z art. 3 i 5 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów(1) (zwaną dalej "dyrektywą"), rząd Republiki Węgierskiej niniejszym zawiadamia Komisję Europejską o tym co następuje.

Właściwym organem odpowiedzialnym za wykonanie art. 3 dyrektywy, zgodnie z postanowieniami ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie, jest Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Zadaniami i sprawami dotyczącymi górnictwa zajmuje się na Węgrzech Urząd ds. Górnictwa i Geologii oraz jego oddziały terenowe, tj. okręgowe inspektoraty górnicze. Nadzorem Urzędu zajmuje się Minister Gospodarki i Transportu; on też, w oparciu o wspomnianą ustawę i inne przepisy, podejmuje decyzje dotyczące wyznaczania obszarów koncesyjnych, zaproszeń do składania ofert na zezwolenia oraz zawierania umów koncesyjnych. Decyzje te, podejmowane przez Ministra Gospodarki i Transportu, przygotowywane są przez Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Działając zgodnie z uprawnieniami przyznanymi na mocy ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie, dekretu rządowego 267/2006 (XII. 20.) w sprawie Urzędu ds. Górnictwa i Geologii, rząd Republiki Węgierskiej wyznaczył siedziby i zakres kompetencji okręgowych inspektoratów górniczych podległych Urzędowi. W sprawach dotyczących górnictwa, poza określonymi wyjątkami, kompetentny jest w pierwszym rzędzie właściwy terytorialnie inspektorat górniczy, a w drugiej kolejności Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Ustawa XVI z 1991 r. o zezwoleniach stanowi, że umowę koncesyjną można wypowiedzieć jedynie w przypadkach określonych w ustawie i na podstawie warunków przewidzianych w umowie koncesyjnej. Wypowiedzenie umowy koncesyjnej z innego powodu uznawane jest za jej zerwanie, a przeciw stronie zrywającej umowę może zostać wszczęta sprawa sądowa. Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, jeśli posiadacz zezwolenia nie rozpocznie produkcji w terminie określonym w umowie koncesyjnej, jest on zobowiązany do zapłaty rekompensaty w celu zrekompensowania niedoborów produkcji górniczej. W przypadku niewywiązania się z tego zobowiązania, zgodnie z prawem koncesja zostaje uchylona. W powyższych przypadkach, obszar, którego dotyczy umowa koncesyjna zostaje uwolniona i zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, można ogłosić zaproszenie do składania ofert na koncesję lub podjąć działania o charakterze administracyjnym.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, Węgry stosują procedurę przewidzianą w jej art. 3 ust. 2 lit. a).

Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostaje opublikowanie zaproszenie do składania ofert na co najmniej 90 dni przed terminem ich składania.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 dyrektywy, obszary geograficzne w obrębie terytorium Węgier są dostępne do celów poszukiwania, badania i produkcji węglowodorów:

– jeśli nie są przedmiotem wcześniej zawartych umów koncesyjnych,

– w przypadku których zezwolenie zostało uchylone na mocy prawa,

– których nie dotyczy już przydzielone (istniejące) prawo do wydobycia,

– których obszary badawcze zostały zwrócone przez posiadaczy zezwoleń.

Są to obszary zaznaczone na biało na załączonej mapie. Dane dotyczące obszarów nieobjętych zezwoleniami i tymi, co do których wydano koncesje i prawa do wydobycia dostępne są na stronie Urzędu ds. Górnictwa i Geologii (www.mbh.hu).

Informacji na temat warunków i wymogów dotyczących zezwoleń udzielanych na podstawie artykułu 3 ust. 3 dyrektywy oraz innych informacji udziela Urząd ds. Górnictwa i Geologii (H-1051 Budapest, Arany János utca 25; adres: H-1372 Budapest, PO BOX 477; tel. (36-1) 301 29 47; fax: (36-1) 301 29 03; e-mail: hivatal@ mbh.hu).

Wnioski o uzyskania prawa do poszukiwania węglowodorów na obszarach nieobjętych zezwoleniami należy składać do właściwego okręgowego inspektoratu górniczego. W przypadku udzielenia tego prawa, okręgowy inspektorat górniczy zwraca się do władz określonych w ustawodawstwie o zatwierdzenie planu eksploatacji technicznej. W przypadkach określonych w ustawodawstwie, władze mogą ustanawiać warunki udzielenia zezwolenia, ograniczyć je, lub odmówić udzielenia zezwolenia na poszukiwanie, nawet jeśli przyznano do tego prawo.

Wnioski zostaną rozpatrzone przez okręgowe inspektoraty górnicze w kolejności ich napływania, w oparciu o przepisy ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie oraz dekretu rządowego 203/1998 (XII. 19.) o wprowadzeniu w życie wybranych przepisów tej ustawy.

Zgodnie z artykułem 5 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, kryteria stosowane przy udzielaniu zezwoleń, bez uszczerbku dla postanowień ustawy XVI z 1991 r. o zezwoleniach, są następujące:

a) środki finansowe podmiotu ubiegającego się o zezwolenie;

b) kompetencje techniczne i doświadczenie podmiotu;

c) program prac przedstawiony przez podmiot;

d) ewentualnie wcześniejsze dokonania podmiotu w ramach ewentualnych poprzednich zezwoleń;

e) cena, jaką podmiot jest gotowy zapłacić za zezwolenie, jeśli będzie ono wystawione na sprzedaż.

Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, zaproszenie do składania ofert powinno zawierać konkretne aspekty, które uwzględnione zostaną przy wyborze oferty. Zgodnie z przedmiotową ustawą, po ocenie złożonych ofert, Minister Gospodarki i Transportu podejmuje decyzję o przyznaniu zezwolenia.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 wspomnianej dyrektywy informacje na temat warunków i wymogów dotyczących prowadzenia i zakończenia działalności zamieszczane są w zaproszeniu do składania ofert.

______

(1) Dz.U. L 164, 30.6.1994, str. 3.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024