Zaproszenie do składania wniosków - EAC nr /18/06 - Promowanie aktywnego Obywatelstwa Europejskiego - Projekty pilotażowe/Projekty obywatelskie 2006.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EAC nr /18/06

Promowanie aktywnego Obywatelstwa Europejskiego

Projekty pilotażowe/Projekty obywatelskie 2006

(2006/C 90/09)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2006 r.)

1. CELE - KATEGORIE PROJEKTÓW

Ogólnymi celami niniejszego zaproszenia do składania wniosków są:

– wspomaganie tworzącego się czynnego i uczestniczącego obywatelstwa europejskiego;

– wykazanie, jak demokratyczny, oparty na uczestnictwie charakter projektu europejskiego może być umocniony przez zaangażowanie obywateli;

– wzbudzenie czynnego uczestnictwa obywateli w działaniach zmierzających do dalszej integracji Europy;

Zaproszenie do składania wniosków ma na celu wsparcie dla projektów należących do następujących dwóch kategorii:

Kategoria 1: Panele obywatelskie

Konkretne zadania paneli obywatelskich polegają na opracowaniu wzoru stymulowania czynnej interakcji między obywatelami UE, wspieraniu formułowania przez nich opinii na temat postępującej integracji oraz zachęcaniu do dialogu obywateli europejskich z instytucjami UE.

Panele obywatelskie powinny:

– bezpośrednio angażować obywateli, którzy spontanicznie nie wzięliby udziału w projektach o charakterze europejskim,

– opracowywać innowacyjne metody zaangażowania obywateli,

– wyzwalać prawdziwie oddolne inicjatywy służące wyrażeniu opinii obywateli.

Kategoria 2: Budowa potencjału aktywnego obywatelstwa europejskiego

Konkretnym zadaniem jest wspomaganie budowy potencjału w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego, a także nadawanie grupie aktywnych obywateli Europy, takich jak czołowi działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, animatorzy młodzieżowi, przedstawiciele społeczności lokalnych, przywódcy związków zawodowych i dziennikarze, która pozwoli im upowszechniać swoje zaangażowanie w aktywne obywatelstwo europejskie.

Należy zapewnić im możliwość skorzystania z innowacyjnych i interaktywnych form szkolenia w dziedzinie tożsamości europejskiej, obywatelstwa europejskiego i uczestnictwa obywatelskiego. Szkolenia te powinny skupiać uczestników z szerokiego kręgu organizacji.

Projekty służące budowie potencjału powinny zawierać następujące elementy:

– rozwój potencjału uczestników w upowszechnianiu ich zaangażowania w aktywne obywatelstwo europejskie,

– zachęta do międzynarodowej współpracy europejskiej, która staje się coraz powszedniejszą praktyką dla macierzystych organizacji uczestników,

– rozwój nowatorskich koncepcji i sposobów zachęcania do uczestnictwa obywatelskiego w procesie integracji europejskiej,

– odkrywanie nowych możliwości kontaktów między podejmującymi decyzje na szczeblu lokalnym, regionalnym i europejskim a obywatelami Europy,

– rozwijanie środków pozwalających bezpośrednio zaangażować obywateli, którzy spontanicznie nie wzięliby udziału w projektach o charakterze europejskim,

– wymiar ponadnarodowy, pozwalający łączyć uczestników z krajów partnerskich,

– zachęta dla wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

2. KRYTERIA KWALIFIKACJI

Wnioski spełniające poniższe kryteria kwalifikacji zostaną poddane dogłębnej ocenie.

a) Kwalifikujący się wnioskodawcy

Projekt musi być prowadzony przez wnioskodawcę (koordynatora) we współpracy z kwalifikującymi się organizacjami partnerskimi (współbeneficjentami).

Kwalifikujący się wnioskodawcy (koordynatorzy) muszą spełniać następujące wymagania:

– Muszą mieć status instytucji publicznej lub organizacji nienastawionej na zysk, posiadającej status prawny i osobowość prawną. W związku z powyższym, osoby fizyczne - tj. poszczególni obywatele - nie kwalifikują się.

– Muszą mieć zarejestrowaną siedzibę w jednym z kwalifikujących się krajów(1).

– Muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i odpowiedni status finansowy jak również środki operacyjne pozwalające na przeprowadzenie projektu

Koordynatorem jest organizacja odpowiedzialna za złożenie wniosku, do czego musi mieć formalne pełnomocnictwo ze strony partnerów projektu (współbeneficjentów) do reprezentowania ich oraz do podpisania ostatecznej umowy z Komisją Europejską o przyznaniu dotacji. Koordynator odpowiada za opracowanie i wdrożenie proponowanego projektu i uważany jest za głównego beneficjenta każdej kolejno przyznawanej dotacji.

Koordynator musi wykazać swoją zdolność współpracy z partnerami projektu (współbeneficjentami) i dowieść dotychczasowej udanej współpracy z przynajmniej dwoma z nich.

Organizacje partnerskie (współbeneficjenci) muszą spełniać kryteria kwalifikacji zgodnie z częścią 2 zaproszenia do składania wniosków, a przy tym reprezentować przynajmniej cztery kwalifikujące się kraje - poza krajem reprezentowanym przez koordynatora.

b) Kwalifikujące się kraje

Kwalifikuje się 25 państw członkowskich UE: Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo.

3. BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowita kwota środków przeznaczonych na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wyniesie 500 000 EUR.

Przyznana dotacja nie może przekroczyć 50 % całkowitej kwoty kosztów kwalifikowanych projektu w szczegółowym szacowanym budżecie.

Minimalna kwota dotacji wynosi 50 000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 150 000 EUR.

Niniejsze zaproszenie obejmuje projekty rozpoczynające się między 1 października 2006 r. a 31 grudnia 2006 r.

Projekty muszą zostać zakończone do dnia 31 sierpnia 2007 r.

Maksymalny czas trwania projektu wynosi 11 miesięcy.

4. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy wysyłać najpóźniej do 31 maja 2006 r.

5. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe i załączniki są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą być w pełni zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Wymóg dotyczy zarejestrowanej siedziby lub też podstawowego miejsca prowadzenia działalności koordynatora i partnerów.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024