Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 39/2005 (ex NN 36/2005 & N 189/2005) - Zwolnienie z podatku na oleje mineralne dla szklarń - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa C 39/2005 (ex NN 36/2005 & N 189/2005) - Zwolnienie z podatku na oleje mineralne dla szklarń

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2006/C 67/08)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2006 r.)

Pismem z dnia 20 października 2005 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej części wyżej wspomnianego środka.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego listu, kierując je na następujący adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Dyrekcja H.2

Rue de la Loi/Wetstraat, 130

B-1049-Bruksela

Faks: (32-2) 296 76 72

Uwagi te zostaną przekazane Niemcom. Zainteresowane strony przedstawiające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

I.

Postępowanie

W ramach badania pomocy państwa nr N 499/01 (kontynuacja reformy ekopodatków), Komisja została poinformowana, że jeszcze przed reformą Niemcy wprowadziły w sektorze rolnym dwa zwolnienia z podatków, które nie zostały zgłoszone: jedno dotyczące oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie, drugie dotyczące paliw służących do ogrzewania szklarń i konstrukcji przekrytych W przypadku szklarń, ustawa dotycząca ekopodatków przewidywała przedłużenie o dwa lata okresu stosowania środka.

Jeśli chodzi o wyżej wymienione zwolnienia od podatków, dodatkowe informacje zostały przekazane przez Niemcy w pismach z dnia 29 sierpnia 2001 r., z dnia 12 lutego 2003 r., z dnia 7 czerwca 2005 r. i z dnia 2 sierpnia 2005 r. W międzyczasie zainicjowany został program pomocy o numerze NN 36/2005.

Pismem z dnia 19 kwietnia 2005 r. zarejestrowanym w dniu 20 kwietnia 2005 r., Niemcy poinformowały o nowym środku, który rozszerzał na rok 2005 i 2006 początkowe zwolnienie z podatku, jakim objęte były szklarnie. Ponieważ oba środki były identyczne, zostały one ocenione wspólnie. Decyzja dotyczy tylko zwolnienia z podatku dotyczącego szklarń.

II.

Opis

W 2001 r. Niemcy obniżyły stawkę podstawową podatku od olei mineralnych dla paliw służących do ogrzewania szklarń (olej opałowy, metan, gaz płynny). To zwolnienie z podatku stosowane było w formie zwrotu podatku (Vergütung). Środek ten stosowano do 2004 r.

III.

Ocena

Powyższy środek stanowi pomoc państwa. Władze niemieckie utrzymują, że środek ten może być objęty odstępstwem określonym w dyrektywach Rady dotyczących opodatkowania produktów energetycznych (Dyrektywa (WE) 92/81 zastąpiona od 2003 r. dyrektywą nr 96/2003). Zgodnie z powyższymi dyrektywami, Państwa Członkowskie mogą stosować zmniejszone stawki opodatkowania w stosunku do produktów energetycznych wykorzystywanych w ogrodnictwie.

Komisja nie podziela tej opinii. Dyrektywy dotyczące produktów energetycznych, w szczególności dyrektywa 96/2003, precyzują, że środki podatkowe stosowane przez Państwa Członkowskie muszą być zgodne z prawem wspólnotowym, a odstępstwa określone w dyrektywach nie mogą naruszać zasad konkurencji. Środki nie mogą naruszać prawidłowego działania rynku wewnętrznego, ani powodować zakłócenia warunków konkurencji.

Komisja uznaje zatem, że zasady konkurencji mają pierwszeństwo przed możliwością stosowania preferencyjnego opodatkowania, jaką dysponują Państwa Członkowskie. W niniejszym przypadku nie wydaje się, aby w prawodawstwie dotyczącym pomocy państwa istniała podstawa prawna zezwalająca na stosowanie takiego środka.

Należy zaznaczyć, że zwolnienie takie ma charakter bardzo wybiórczy, gdyż inaczej traktuje uprawy polowe i szklarniowe, należące do tego samego sektora ogrodnictwa.

Ponadto, pomoc taka powoduje istotne zakłócenia konkurencji, gdyż zmniejszając obciążenia podatkowe produktów energetycznych w sektorze o dużym zużyciu energii jakim jest ogrodnictwo szklarniowe, wpływa bezpośrednio na wysokość kosztów produkcji i co za tym idzie na konkurencję.

Na obecnym etapie Komisja uznaje, że środek taki może stanowić pomoc operacyjną niezgodną z zasady ze wspólnym rynkiem.

Na podstawie tych ustaleń Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wymienionego środka.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta. Ponadto, wydatki z tytułu środków krajowych wpływających bezpośrednio na środki wspólnotowe mogą nie kwalifikować się do finansowania w ramach budżetu EFOGR.

TEKST PISMA

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.67.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 39/2005 (ex NN 36/2005 & N 189/2005) - Zwolnienie z podatku na oleje mineralne dla szklarń - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 18/03/2006
Data ogłoszenia: 18/03/2006