Opinia w sprawie projektu rozporządzenia Rady określającego zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do zakresu czasowego zbierania danych dotyczących cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych.

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 27 lutego 2006 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Rady określającego zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do zakresu czasowego zbierania danych dotyczących cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych

(CON/2006/13)

(2006/C 55/30)

(Dz.U.UE C z dnia 7 marca 2006 r.)

W dniu 24 lutego 2006 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia Rady określającego zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (dalej "Rozporządzenie ZWCK")(1) w odniesieniu do zakresu czasowego zbierania danych dotyczących cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych (dalej "projektowane rozporządzenie").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 105 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz z art. 5 ust. 3 rozporządzenia ZWCK. Zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego, Rada Prezesów wydała niniejszą opinię.

1. Celem projektowanego jest ustalenie minimalnych standardów w zakresie comiesięcznych okresów zbierania danych dotyczących cen w celu polepszenia porównywalności zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK) dla poszczególnych Państw Członkowskich, jak również wiarygodności ZWCK dla strefy euro. Ze względu na istniejące w poszczególnych Państwach Członkowskich zróżnicowanie okresów zbierania danych dotyczących cen, krótkookresowe wahania cen następujące w ciągu miesiąca mogą prowadzić do znaczących rozbieżności w szacownych zmianach w odniesieniu do niektórych pozycji objętych krajowymi ZWCK. EBC przyjmuje z zadowoleniem projektowane rozporządzenie wprowadzające wymóg, aby zbieranie danych dotyczących cen miało miejsce w okresach przypadających przynajmniej w ciągu jednego tygodnia roboczego, przypadającego w połowie lub około połowy miesiąca, przy czym w odniesieniu do towarów, co do których znana jest tendencja do nagłych i nieregularnych wahań cenowych w ciągu miesiąca, zbieranie danych dotyczących cen powinno mieć miejsce w okresach obejmujących więcej niż jeden tydzień roboczy. Tak określone minimalne standardy stanowią kompromis pomiędzy potrzebą harmonizacji procedur zbierania cen w poszczególnych Państwach Członkowskich a koniecznością uwzględnienia kosztów związanych ze zmianą istniejących praktyk w tym zakresie.

2. Sposób sformułowania wymogu aby dane dotyczące produktów ujawniających wahania cenowe zbierane były 'w okresie dłuższym niż jeden tydzień roboczy' pozwoli Państwom Członkowskim na uzyskanie pewnej elastyczności we wprowadzaniu tego przepisu. Wskazane jest tym samym ścisłe monitorowanie sposobu wprowadzenia projektowanego rozporządzenia w tym zakresie.

3. EBC zakłada, iż projektowane rozporządzenie nie stoi na przeszkodzie w publikowaniu tymczasowych danych ZWCK lub też wstępnych projekcji ZWCK, jak również iż nie ma ono wpływu na obecnie stosowane okresy publikacji ZWCK dla strefy euro.

4. EBC aprobuje proponowane wprowadzenie wskazanych zasad począwszy od stycznia 2007 r., biorąc pod uwagę, iż nie jest w tym zakresie oczekiwane wystąpienie efektów systemowych mających wpływ na wykazane zmiany cen w okresach rocznych lub miesięcznych. Tym samym nie oczekuje się, aby wymagana była rewizja wsteczna uzyskanych danych.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, 27 lutego 2006 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.55.63

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie projektu rozporządzenia Rady określającego zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do zakresu czasowego zbierania danych dotyczących cen w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych.
Data aktu: 27/02/2006
Data ogłoszenia: 07/03/2006