Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.

Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa

(2006/C 40/05)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2006 r.)

Numer pomocy: XF 4/2005

Państwo Członkowskie: Włochy

Nazwa programu pomocy: Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI, przedstawicielami sektora rybołówstwa

Podstawa prawna: Normative di riferimento: Legge n. 41 del 17.2.82 - VIo Piano Triennale della Pesca e dell'Acquacoltura 2000-2002, approvato con Decreto Ministeriale 25 maggio 2000 (GU del 27 luglio 2000, n. 174)

Wydatki (łączne i roczne):

Wszystkie środki finansowe przeznaczone na realizację porozumienia programowego wynoszą łącznie 1 113 606,00 EUR. Środki pochodzą z budżetu regionalnego - pozycja wydatków nr 100038 "Wydatki na działania przewidziane w szóstym kwartalnym planie dotyczącym rybołówstwa i akwakultury 2000-2003, o którym mowa w ustawie z dnia 17.2.1998" na mocy dekretów ministerialnych z 29.12.2000 i z 1.8.2002 (lata 2000 i 2001).

Program pomocy trwa dwa lata, a suma przewidziana na każdy rok wynosi około 556 803,00 EUR

Intensywność pomocy: Wyrażona w procentach wysokość pomocy przyznana beneficjentom regionu Federcoopesca, Lega pesca i AGCI na realizację inicjatyw przewidzianych przez porozumienie programowe jest ustalona na 100 % dopuszczalnych wydatków poniesionych przez jednostki terytorialne na realizację działań w interesie ogólnym i których wyniki zostały opublikowane

Data realizacji: Realizacja rozpoczyna się w dniu opublikowania omawianej pomocy Państwa w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej

Czas trwania programu: dwa lata

Cele pomocy:

– zasoby rybołówstwa i kontrola działalności połowowej;

działania mające na celu uwrażliwianie rybaków zawodowych w regionie Veneto na nowe problemy dotyczące środowiska poprzez stałe informowanie i szkolenia na tematy związane z sektorem w zakresie zmniejszania nakładów połowowych;

– reklamowanie i promowanie produktów;

organizacja i/lub udział w targach i konferencjach, udostępnianie materiałów informacyjnych i popularyzacyjnych (na przykład CD-ROM, plakaty, publikacje);

– badania naukowe i rozwój;

działania mające na celu stopniową eliminację nakładów połowowych w strefach przybrzeżnych poprzez promowanie i rozwijanie działań uzupełniających lub alternatywnych w sektorze rybołówstwa, począwszy od rybołówstwa amatorskiego do akwakultury biologicznej.

Wyżej wymienione cele są zgodne z celami ustalonymi przez Unię w ramach wspólnotowej polityki w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury

Kwalifikujące się koszty objęte programem:

Inicjatywy odnoszą się do kategorii pomocy określonych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1595/2004 (Pomoc grupom lub związkom producentów i podmiotom sektora).

Dopuszczalne koszty, na podstawie których oblicza się wysokość pomocy opierają się na przepisach, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 2792/99, rozporządzeniu (WE) nr 1685/2000 (zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 448/2004) i w rozporządzeniu (WE) nr 438/2001.

Świadczenie usług w zakresie pomocy technicznej/ekonomicznej oraz doradztwo w dziedzinie zarządzania technicznego i informatycznego jest zgodne z ust. 2.1.1. i 2.1.2. decyzji Komisji 2001/C/19/05.

Kwota przewidziana na realizację inicjatyw nie przekracza kwoty niezbędnej do osiągnięcia ustalonych celów.

Pomoc przeznaczona na szkolenia techniczne i ekonomiczne marynarzy-rybaków, pomoc na upowszechnianie nowych technik oraz na wsparcie techniczne i ekonomiczne ma na celu wyłącznie uwrażliwianie kategorii rybaków zawodowych na kwestie dotyczące zrównoważonego zarządzania i ochrony zasobów rybołówstwa mających znaczący pozytywny wpływ na środowisko.

Pomoc może zostać przyznana gospodarstwom indywidualnym (te ostatnie mogą korzystać tylko ze zwrotu wydatków poniesionych w ramach realizacji planowanych działań)

Informacje i wyjaśnienia dotyczące pomocy:

Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI reprezentującymi sektor rybołówstwa.

Podstawę prawną dla wdrożenia wyżej wymienionego porozumienia na poziomie regionalnym stanowi ustawa nr 41 z dnia 17.2.82 i szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa i akwakultury 2000-2002, zatwierdzony przez dekret ministerialny z dnia 25 maja 2000 r. (Dz.U. 174 z dnia 27 lipca 2000 r.). Środki finansowe na realizację porozumienia pochodzą z zasobów przekazanych dla regionu Veneto przez rząd (dekrety ministerialne z 29.12.2000 i 1.8.2002).

Środki przewidziane w niniejszym porozumieniu programowym są zgodne ze środkami określonymi w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2792/99 - Funkcjonowanie udziałowców przemysłu. Wyżej wymieniony przepis stanowi, że "Państwa Członkowskie mogą wspierać krótkoterminowe działania dotyczące wspólnego interesu, o szerszym zasięgu niż działania podejmowane zazwyczaj przez podmioty prywatne, realizowane przy czynnym udziale samych udziałowców przemysłu lub realizowanych przez organizacje występujące w imieniu producentów bądź przez inne organizacje uznane przez organ zarządzający oraz działających w imię celów wspólnej polityki rybołówstwa".

Pomoc uwzględnia przepisy zawarte w ustawie nr 41/82 i kolejnych trzyletnich planach dotyczących rybołówstwa i akwakultury, które przyznają sektorowym stowarzyszeniom zawodowym rolę podmiotów porozumień programowych, których głównymi celami są:

– poprawa jakości regionalnej produkcji rybołówstwa;

– utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;

– ochrona zasobów biologicznych stref przybrzeżnych.

Porozumienia programowe przewidziane przez wyżej wymienione uregulowania krajowe są również wdrażane na poziomie regionalnym z uwzględnieniem:

– szczególnego historycznego i społecznego znaczenia ruchu spółdzielczego w sektorze rybołówstwa regionu Veneto zarówno jako przedstawiciela całej struktury przedsiębiorstw regionu i pod względem jego znaczenia gospodarczego;

– konieczności zwiększenia roli stowarzyszeń, których zadaniem jest kierowanie i zarządzanie procesem restrukturyzacji przedsiębiorstw z uwzględnieniem priorytetów ustanowionych przez wielokrotnie cytowany szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa;

– konieczności przekazania samym stowarzyszeniom szeregu praktycznych zadań obejmujących usługi na rzecz wszystkich rybaków związane z produkcją (promocja, upowszechnianie, pomoc rozwojowa) poprzez tworzenie prawdziwych ośrodków pomocy, analogicznie do sprawnie funkcjonującego systemu "terytorialnego" usług w sektorze rolnym.

Stowarzyszenia zawodowe, korzystające z pomocy mają obowiązek przekazania właściwym technicznym władzom regionalnym w terminie wyznaczonym w tym samym "porozumieniu programowym":

– rocznych programów działań do oceny i zatwierdzenia przez władze regionalne, wraz ze wszystkimi zaświadczeniami dotyczącymi rzeczywistej zdolności operacyjnej;

– semestralnych sprawozdań technicznych dotyczących stwierdzonych postępów w realizacji porozumienia programowego (poniesione wydatki; osiągnięte wyniki pośrednie; wszelkie inne informacje przydatne do kontroli kwartalnej realizowanych działań);

– końcowych sprawozdań technicznych (i odpowiednich dokumentów księgowych) w ciągu 15 dni po zakończeniu rocznych programów działań przewidzianych przez porozumienia programowe, wraz z dowodami (zapłacone faktury i kopie zaświadczeń bankowych jako dowód ich zapłaty)

Właściwa władza regionalna:

Regione Veneto - Segreteria del Settore Primario

Unità Complessa Politiche Faunistico-Venatorie e della Pesca

Via Torino 110 - I-30172 Mestre - Venezia;

Nr telefonu Segreteria dell'Unità Complessa Politiche Faunistico- Venatorie e della Pesca:

(39-41) 279 55 30; Faks (39-41) 279 55 04

e-mail: cacciapesca@regione.veneto.it;

Zarządzający programem:

Dr Mario Richieri (tel. (39-41) 279 55 81)

e-mail: mario.richieri@regione.veneto.it

Urzędnik odpowiedzialny za program:

Dr Diego Tessari (tel (39-41) 279 55 15)

e-mail: diego.tessari@regione.veneto.it

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.40.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.
Data aktu: 17/02/2006
Data ogłoszenia: 17/02/2006