Zaproszenie do składania wniosków - eTEN 2006/1.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - ETEN 2006/1

(2006/C 40/09)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2006 r.)

1.

CELE I OPIS

Program Wspólnoty Europejskiej eTEN wspiera wdrażanie w interesie publicznym usług elektronicznych wykorzystujących sieci telekomunikacyjne i mających wymiar ogólnoeuropejski. Informacje na temat programu eTEN są dostępne na stronie internetowej:

http://europa.eu.int/eten

Zgodnie z programem prac programu eTEN na rok 2006, Komisja niniejszym zaprasza konsorcja do składania wniosków dotyczących następujących typów działań i jednego lub kilku z poniższych obszarów:

Typy działań:

1. Wdrożenie wstępne

2. Testowanie rynku

Obszary działań:

Wnioski muszą dotyczyć jednego lub kilku z następujących obszarów wymienionych w programie prac programu eTEN na rok 2006:

1. Elektroniczna administracja (eGovernment)

2. Elektroniczne usługi opieki zdrowotnej (eHealth)

3. Integracja cyfrowa (eInclusion)

4. Edukacja elektroniczna (eLearning)

5. Zaufanie i bezpieczeństwo (Trust & Security)

6. Usługi wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa

2.

KRYTERIA KWALIFIKACJI KONSORCJÓW

W ramach niniejszego zaproszenia przyjmowane są wnioski od podmiotów prawnych mających siedzibę w 25 państwach członkowskich UE, Bułgarii i Rumunii oraz - pod warunkiem ustanowienia we właściwym czasie odpowiedniej podstawy prawnej(1) - od podmiotów prawnych mających siedzibę w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii jako umawiających się stronach Porozumienia EOG. Podmioty prawne z innych państw mogą zostać dopuszczone do udziału, jeżeli w konkretnym przypadku ich udział zostanie uznany za szczególnie istotny. Nie będą one jednak otrzymywały finansowania wspólnotowego.

3.

OCENA I WYBÓR WNIOSKÓW

Złożone wnioski będą oceniane przez Komisję wspomaganą przez niezależnych ekspertów. Kryteria oceny zostały określone w programie prac programu eTEN. Wnioski ocenione pozytywnie zostaną sklasyfikowane pod względem jakości.

Procedura oceny przez Komisję wniosków o dotacje jest określona w rozporządzeniu finansowym mającym zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.

4.

WSPARCIE FINANSOWE WSPÓLNOTY

Wybrane wnioski mogą być finansowane w następujący sposób:

– Typ 1: projekty dotyczące wdrożeń wstępnych - współfinansowanie kosztów kwalifikowanych poniesionych przez poszczególnych partnerów konsorcjum do wysokości 30 % szacunkowych łącznych kosztów inwestycji.

– Typ 2: projekty dotyczące testowania rynku - współfinansowanie kosztów kwalifikowanych poniesionych przez poszczególnych partnerów konsorcjum do wysokości 50 % łącznych kosztów w przypadku partnerów stosujących model kosztów całkowitych, lub do wysokości 100 % łącznych kosztów w przypadków partnerów stosujących model kosztów dodatkowych. Obowiązuje przy tym górny limit finansowania wynoszący 10 % szacunkowych łącznych kosztów inwestycji.

Szczegółowe informacje dotyczące modeli rachunku kosztów i limitów finansowania są zawarte w przewodniku dla wnioskodawców eTEN na rok 2006.

Finansowanie Wspólnoty nie może w żadnym przypadku prowadzić do osiągnięcia zysku przez beneficjentów.

5.

BUDŻET ZAPROSZENIA

Całkowity budżet niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 45,6 mln EUR.

Zakwalifikowane do finansowania projekty dotyczące wdrożeń wstępnych będą miały pierwszeństwo przed projektami dotyczącymi testowania rynku do orientacyjnej wysokości 60 % całkowitego budżetu zaproszenia.

6.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną, przy użyciu programu udostępnionego w tym celu przez Komisję.

Termin składania wniosków upływa w dniu

19 maja 2006 r. o godz. 16:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

Wnioski, które wpłyną po upływie tego terminu, nie będą rozpatrywane.

W przypadku wielokrotnego złożenia tego samego wniosku, Komisja uwzględni ostatnią wersję otrzymaną przed upływem terminu składania wniosków.

7.

HARMONOGRAM

W ciągu pięciu miesięcy po upływie terminu składania wniosków Komisja poinformuje wnioskodawców o wyniku procedury oceny i wyboru, a w ciągu ośmiu miesięcy po upływie terminu składania wniosków zamierza zakończyć negocjacje z wybranymi wnioskodawcami. Realizacja projektów rozpocznie się po zakończeniu negocjacji.

8.

INFORMACJE DODATKOWE

Szczegółowe informacje dotyczące przygotowywania i składania wniosków zawiera przewodnik dla wnioskodawców eTEN na rok 2006. Przewodnik, program prac programu eTEN na rok 2006, jak również inne informacje związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków i procedurą oceny można pobrać ze strony internetowej:

http://europa.eu.int/eten

We wszelkiej korespondencji dotyczącej niniejszego zaproszenia należy podać identyfikator eTEN 2006/1.

Wszystkie otrzymane wnioski traktowane będą z zachowaniem ścisłej poufności.

______

(1) Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej programu eTEN.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024