Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.

Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych

(2006/C 32/04)

(Dz.U.UE C z dnia 8 lutego 2006 r.)

Niniejsza publikacja daje prawo do wyrażenia sprzeciwu w znaczeniu art. 7 i art. 12d wymienionego rozporządzenia. Każdy sprzeciw wobec tego wniosku musi być wniesiony za pośrednictwem właściwych władz Państwa Członkowskiego, państwa będącego członkiem WTO lub państwa trzeciego zatwierdzonego, zgodnie z art. 12 trzecie tiret w terminie sześciu miesięcy od tej publikacji. Publikacja jest uzasadniona następującymi elementami, szczególnie punktem 4.6, w związku z którymi uważa się, że wniosek jest uzasadniony w znaczeniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.

ZESTAWIENIE STRESZCZAJĄCE

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92

"CORDEIRO DE BARROSO" lub "ANHO DE BARROSO" lub "BORREGO DE LEITE DE BARROSO"

NR WE: PT/00231/6.5.2002

CHNP ( ) CHOG (X)

Niniejsze zestawienie jest streszczeniem sporządzonym dla celów informacyjnych. W celu uzyskania wyczerpujących informacji osoby zainteresowane, w szczególności producenci wyrobów objętych daną chronioną nazwą pochodzenia (CHNP) lub chronionym oznaczeniem geograficznym (CHOG), proszone są o zapoznanie się z pełną wersją specyfikacji produktu udostępnianą na szczeblu krajowym lub przez służby Komisji Europejskiej(1).

1. Właściwy organ Państwa Członkowskiego:

Nazwa: Instituto de Desenvolvimento Rural e Hidráulica

Adres: Av. Afonso Costa, n.o 3, P-1949-002 Lisboa

Telefon: (351) 21 844 22 00

Faks: (351) 21 844 22 02

E-mail: idrha@idrha.min-agricultura.pt

2. Grupa składająca wniosek:

2.1 Nazwa: Cooperativa Agrícola dos Produtores de Batata para Semente de Montalegre, CRL

2.2 Adres: Rua General Humberto Delgado P-5470 - 247 Montalegre

Telefon: (351) 276 51 22 53

Faks: (351) 276 51 25 28

E-mail: quadrimonte@iol.pt

2.3 Skład: producenci/przetwórcy (x) inni ( )

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.1 - Świeże mięso i podroby.

4. Opis:

(podsumowanie warunków określonych w art. 4 ust. 2)

4.1 Nazwa: "CORDEIRO DE BARROSO" lub "ANHO DE BARROSO" lub "BORREGO DE LEITE DE BARROSO"

4.2. Opis: Mięso pochodzące z rozbioru tusz owiec, pochodzących ze skrzyżowania zwierząt rasy "Churra Galega" i "Bordaleira de Entre Douro e Minho" obu płci, wyhodowanych w systemie gospodarstw tradycyjnych ekstensywnych na obszarze geograficznym produkcji, ubitych przed czwartym miesiącem życia oraz o wadze tuszy od 4 do 12 kg. Po prostej obróbce kulinarnej mięso jest kruche, soczyste i bardzo smaczne. Typowy smak jest nieodłącznie związany z metodą produkcji i rodzajem pożywienia. Odnośnie do wagi tusze zazwyczaj dzieli się na 3 kategorie: kategoria A - od 4,0 kg do 7,0 kg, kategoria B - od 7,1 kg do 10,0 kg, kategoria C - od 10,1 kg do 12,0 kg.

4.3. Obszar geograficzny: Obszar geograficzny produkcji "Cordeiro de Barroso", obejmujący miejsca narodzin, hodowli, uboju i pakowania, jest ograniczony do gmin Boticas, Chaves, Mondim de Basto, Montalegre, Murça, Ribeira de Pena, Valpaços i Vila Pouca de Aguiar w okręgu Vila Real. Obszar, który stanowią gminy Boticas, Chaves e Montalegre, jest znany i określany jako Barroso. W tym konkretnym przypadku obszar ten został rozszerzony o wymienione gminy przyległe ze względu na występujące w nich podobne warunki do produkcji jagniąt oraz jednorodność pod względem jakościowym, charakteryzująca tusze produkowane w tych warunkach.

4.4. Dowód pochodzenia: Oznaczeniem geograficznym mogą być objęte wyłącznie tusze pochodzące ze zwierząt urodzonych i wyhodowanych w gospodarstwach rolnych, które znajdują się na obszarze geograficznym produkcji, spełniają wszystkie wymogi związane z żywieniem i zdrowiem zwierząt, posiadają system hodowli zgodny z ustanowionym w specyfikacji dla "Cordeiro de Barroso" oraz poddają się systemowi kontroli i certyfikacji określonemu w dokumencie "Reguły kontroli i certyfikacji dla Cordeiro de Barroso" ("Regras de Controlo e Certificação do Cordeiro de Barroso"). Oznaczenie kontrolne, jakim opatrzona jest każde opakowanie, posiada numer umożliwiający pełne prześledzenie wyrobu aż do gospodarstwa rolnego, w którym rozpoczęto produkcję. Dowód pochodzenia można uzyskać w każdym momencie i na każdym etapie łańcucha produkcji na podstawie numeru serii, wchodzącego obowiązkowo w skład oznaczenia kontrolnego.

4.5. Metoda produkcji: Mięso pochodzi z tusz otrzymywanych z uboju i rozbioru jagniąt z krzyżówki zwierząt ras "Churra Galega" i "Bordaleira de Entre Douro e Minho", urodzonych i wyhodowanych według tradycyjnych zasad, ubitych pomiędzy 30 a 120 dniem życia w ubojniach posiadających numer identyfikacyjny zgodny z obowiązującym prawodawstwem oraz uznanych przez Wspólnotę Europejską, znajdujących się na obszarze geograficznym produkcji i zatwierdzonych w tym celu przez zarządzającą grupę producentów. Ogłuszanie zwierząt przed ubojem jest obowiązkowe. Ubój zwierząt prowadzi się w ciągłych seriach, bez przerwy, a w każdej serii znajdują się wyłącznie jagnięta jednego zatwierdzonego producenta. Ubojowi towarzyszy zawsze technik z jednostki certyfikującej lub odpowiednio upoważniony do tego celu przedstawiciel jednostki, który może potwierdzić właściwe funkcjonowanie i zachowanie zasad produkcji. Po uboju tusze lub odpowiednie elementy ubitych zwierząt są poddawane badaniu poubojowemu i natychmiast schładzane do temperatury równej lub niższej niż 4 °C (± 1 °C). Końcową temperaturę wewnętrzną 7 °C osiąga się w mniej niż 12 godzin, utrzymując względną wilgotność na poziomie 85-90 %, aż do wysyłki, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem.

Czynności związane z rozbiorem i pakowaniem mogą być przeprowadzane wyłącznie na ograniczonym obszarze geograficznym, tak aby nie dopuścić do zakłócenia możliwości śledzenia wyrobu oraz do niemożności kontroli jego autentyczności i właściwości na skutek obróbki.

4.6. Związek: Produkcja mięsa "Cordeiro de Barroso" jest silnie związana i uzależniona od wykorzystywania wspólnych terenów gminnych ("baldios"), od naturalnych i udoskonalonych pastwisk oraz od wolno rosnącej roślinności w regionie Barroso. Charakterystyczny ekosystem występujący w tym regionie, a także wiedza fachowa ludności, zwłaszcza w dziedzinie prowadzenia i hodowli stad, pozwala uzyskać jagnięta o szczególnych cechach, właściwych dla regionu, z którego pochodzą. Charakterystyczna dla tego regionu jest hodowla owiec w systemie ekstensywnym, z wykorzystaniem zasobów o bardzo specyficznych właściwościach, co pozwala na produkcję jagniąt w sposób tradycyjny, istniejący od wielu dekad. Tradycja hodowli owiec w tym regionie sięga wielu lat wstecz i jest silnie związana z praktykowanym tradycyjnym sposobem wypasu. Ze względu na swój smak i konsystencję "Cordeiro de Barroso" był zawsze ważnym produktem zwierzęcym w diecie ludności w tym regionie i stanowił część miejscowego jadłospisu, przede wszystkim w okresach świątecznych. Owce hodowlane są w regionie bardzo cenione i są do tego stopnia związane ze zwyczajami ludności w Barroso, że bywają często podarunkiem na specjalne okazje.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Tradição e Qualidade - Associação Interprofissional para Produtos Agro-Alimentares de Trás-os-Montes

Adres: Av. 25 de Abril, 273 S/L, P-5370 Mirandela

Telefon: (351) 278 261 410

Faks: (351) 278 261 410

E-mail: tradição-qualidade@clix.pt

Organ "Tradição e Qualidade" uznano za spełniający wymogi Normy 45011:2001.

4.8. Etykietowanie: Na etykiecie widnieje obowiązkowo napis "Cordeiro de Barroso - Indicação Geográfica Protegida", logo wyrobu i odpowiednie logo wspólnotowe poprzedzone numerem wpisu do rejestru wspólnotowego.

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

grafika

Do etykiety zalicza się również oznaczenie kontrolne zawierające obowiązkowo nazwę wyrobu i odpowiedni napis, nazwę organu kontrolnego i numer serii (kod cyfrowy lub alfanumeryczny umożliwiający śledzenie wyrobu).

4.9. Krajowe wymogi ustawodawcze: -

______

(1) Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa - Jednostka ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych - B-1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024