Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 32/06 - Przyznawanie grantów na opracowanie i koordynację praktycznych projektów propagujących wykorzystanie wspólnych ram zapewniania jakości (CQAF-Common Quality Assurance Framework) w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 32/06

Przyznawanie grantów na opracowanie i koordynację praktycznych projektów propagujących wykorzystanie wspólnych ram zapewniania jakości (CQAF-Common Quality Assurance Framework) w kształceniu i szkoleniu zawodowym

(2006/C 144/13)

(Dz.U.UE C z dnia 20 czerwca 2006 r.)

1. Cele i opis

Głównym celem tego zaproszenia jest propagowanie wykorzystania wspólnych ram zapewniania jakości oraz ustanowienie silnych i trwałych partnerstw międzynarodowych w poszczególnych krajach i między nimi. W partnerstwie muszą uczestniczyć właściwe organy mające uprawnienia instytucjonalne i zdolność do opracowywania polityki i praktycznego wdrażania inicjatyw w zakresie zapewniania jakości kształcenia i szkolenia zawodowego. Partnerstwa będą realizować konkretne praktyczne projekty wraz z ich eksperymentalnymi zastosowaniami na różnych poziomach i będą zajmować się co najmniej jednym z następujących tematów:

– instrumenty służące zapewnieniu i poprawie jakości przez podmioty realizujące kształcenie i szkolenie zawodowe,

– instrumenty umożliwiające lepsze dostosowanie realizowanych szkoleń do zapotrzebowania na kwalifikacje: podejścia sektorowe,

– zapewnienie funkcjonowania referencyjnego zestawu wskaźników jakości.

Wnioski będą oparte na wcześniejszych osiągnięciach wynikłych z europejskiej współpracy w zakresie zapewniania jakości kształcenia i szkolenia zawodowego(1).

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

W partnerstwach mogłyby przykładowo uczestniczyć:

– krajowe, regionalne i lokalne władze publiczne/organy odpowiedzialne za systemy zapewniania jakości kształcenia i szkolenia zawodowego,

– prywatne/półprywatne podmioty z uznanymi kompetencjami w dziedzinie zapewnienia jakości (np. organy sektorowe),

– organy odpowiedzialne za inspekcję, zatwierdzanie, ocenę i akredytację,

– organizacje partnerów społecznych,

– organizacje podmiotów realizujących szkolenia,

– instytut/podmiot/ośrodek badawczy.

Wnioskodawcy muszą być osobami prawnymi i mieć siedzibę w jednym z 25 państw członkowskich Unii Europejskiej, w jednym z krajów EFTA/EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w jednym z krajów kandydujących (Bułgaria, Rumunia, Turcja).

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 500 000 EUR.

Zaproszenie przewiduje przydział grantów na około 5 projektów pilotażowych. Każdy grant może maksymalnie wynosić 100 000 EUR. Wkład finansowy Wspólnoty nie będzie przekraczał 75 % kwoty kosztów kwalifikowanych projektu. 20 % całkowitego budżetu musi być wykorzystane na sfinansowanie działań następczych. Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzydzielenia wszystkich dostępnych funduszy.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy. Działania powinny się rozpocząć między dniem 1 listopada 2006 r. a dniem 1 marca 2007 r.

4. Termin ostateczny

Wnioski należy przesyłać do Komisji najpóźniej do dnia 16 sierpnia 2006 r.

5. Szczegółowe informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze wniosków można znaleźć na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/education/programmes/calls/3206/index_en.html

Wnioski muszą być zgodne z zakresem wymagań i obowiązków określonym w pełnym tekście. Należy je złożyć na udostępnionym w tym celu formularzu.

______

(1) Zob. http://communities.trainingvillage.gr/quality

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.144.17

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 32/06 - Przyznawanie grantów na opracowanie i koordynację praktycznych projektów propagujących wykorzystanie wspólnych ram zapewniania jakości (CQAF-Common Quality Assurance Framework) w kształceniu i szkoleniu zawodowym.
Data aktu: 20/06/2006
Data ogłoszenia: 20/06/2006