Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2006/C 128/04)

(Dz.U.UE C z dnia 1 czerwca 2006 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

Wniosek o rejestrację zgodnie z art. 5 i art. 17 ust. 2

"AZEITE DO ALENTEJO INTERIOR"

Nr WE: PT/0234/16.5.2002

CHNP (X) CHOG ( )

Niniejsze zestawienie zostało sporządzone wyłącznie do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji zainteresowane strony mogą zapoznać się z pełną wersją opisu produktu udostępnianą przez władze krajowe określone w sekcji I lub Komisję Europejską(1).

1. Odpowiedzialny departament w Państwie Członkowskim:

Nazwa: Instituto de Desenvolvimento Rural e Hidráulica

Adres: Av. Afonso Costa, n.o 3 - P-1949-002 Lisboa

Telefon: (351) 218 44 22 00

Faks: (351) 218 44 22 02

e-mail: idrha@idrha.min-agricultura.pt

2. Grupa:

Nazwa: UCAAI - União das Cooperativas Agrícolas do Alentejo Interior

Adres: Rua 5 de Outubro, 7 - P-7595 Torrão

Telefon: (351) 265 66 92 52

Faks: (351) 265 66 92 52

e-mail: azeites_alentejo_interior@iol.pt

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni (X)

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.5: Produkty tłuszczowe (masło, margaryna, oleje itd.) Oliwa z pierwszego tłoczenia i oliwa "ekstra" z pierwszego tłoczenia

4. Opis

(podsumowanie warunków określonych w art. 4 ust. 2)

4.1 Nazwa: "AZEITE DO ALENTEJO INTERIOR"

4.2 Opis:

Oliwa z pierwszego tłoczenia i oliwa "ekstra" z pierwszego tłoczenia, tłoczona mechanicznie z owoców należących do gatunku Olea europea sativa Hoffg z odmian "Galega Vulgar" (co najmniej 60 %), "Cordovil de Serpa" i/lub "Cobrançosa" (co najwyżej 40 %), z dopuszczeniem innych odmian w maksymalnej ilości 5 %, z bezwzględnym wyłączeniem odmian "Picual" i "Maçanilha". Posiada kolor żółto-złotawy lub zielonkawy, delikatny owocowy aromat dojrzałej i/lub zielonej oliwki i innych owoców, w szczególności jabłka i/lub figi oraz wyjątkowo słodki smak. Wynik na tablicy testów - co najmniej 6,5. Właściwości chemiczne: absorpcyjność K232 - maks. 2,40, K270 - maks. 0,20 i Delta K - maks. 0,00. woski - maks. 200 mg/kg, sterole (%): cholesterol - maks. 0,3; brassikasterol - maks. 0,1; kampesterol - maks. 3,5; stigmasterol - zawartość niższa niż kampesterolu; beta-sistosterol - min. 93,0; delta 7-stigmastenol - maks. 0,5. sterole ogółem - min. 1 600 mg/ kg; erytrodiol i uvaol (%) - maks. 4,5; kwasy tłuszczowe ogółem (%) C14:0 - maks. 0,03; C16:0 - od 14,0 do 20,0; C16:1 - od 2,0 do 3,0; C18:0 - od 1,5 do 2,5; C18:1 - min. 70,0; C18:2 - od 4,0 do 7,0; C18:3 - maks. 1,0. kwasy tłuszczowe trans (%) transoleinowe - maks. 0,03; translinolowe+ translinolenowe - maks. 0,03.

4.3 Obszar geograficzny:

Obszar produkcji, przetwarzania i pakowania stanowi część tzw. "serca Alentejo" (Alentejo środkowe) i jest w sposób naturalny ograniczony do całego obszaru gmin Portel, Vidigueira, Cuba, Alvito, Viana do Alentejo, Ferreira do Alentejo i Beja, a także parafii Aljustrel, S. João de Negrilhos i Ervidel w gminie Aljustrel; parafii Entradas w gminie Castro Verde; parafii Alcaria Ruiva w gminie Mértola i parafii Torrão w gminie Alcácer do Sal.

4.4 Dowód pochodzenia :

Oprócz cech własnych produktu istnieje system śledzenia produktu. Gospodarstwa rolne oraz zakłady przetwarzające i pakujące muszą posiadać licencję wydaną przez grupę producentów na podstawie uzyskanej uprzednio opinii organu kontrolnego i znajdować się na wspomnianym obszarze geograficznym. Całość procesu produkcji, począwszy od gospodarstwa rolnego wytwarzającego surowiec aż do miejsca sprzedaży produktu, podlega systemowi kontroli mającemu na celu sprawdzenie, czy zostały wykonane wszystkie czynności rolnicze oraz czynności związane z transportem i pakowaniem.

Użycie znaku PDO jest dozwolone na opakowaniach oliwy z pierwszego tłoczenia i oliwy "ekstra" z pierwszego tłoczenia posiadającej właściwości analityczne opisane powyżej i wyprodukowanej w kontrolowanym procesie produkcji.

Oznaczenie kontrolne jest numerowane, co umożliwia pełne prześledzenie wyrobu aż do gospodarstwa rolnego. Dowód pochodzenia można uzyskać w każdym momencie i na każdym etapie łańcucha produkcji.

4.5 Metoda produkcji:

Oliwki pochodzące z gajów oliwnych wpisanych do rejestru, zgodnie z opisem odmian i wartościami procentowymi podanymi powyżej, zbiera się kiedy są odpowiednio dojrzałe i oddziela od pozostałych. Po przewiezieniu do zakładów przetwórczych są sortowane, myte, mielone, tłoczone i prasowane lub poddane wirowaniu. Otrzymana oliwa jest następnie przecedzana i gromadzona w odpowiednich zbiornikach przed pakowaniem. W procesie tym zachowane są wszystkie wymogi dobrych praktyk otrzymywania oliwy, w szczególności jeżeli chodzi o produkty fitosanitarne wykorzystywane do ochrony przed szkodnikami, zasady dotyczące zbioru, sposobu i czasu trwania transportu z miejsca zbioru do olejarni, gromadzenia oliwek w olejarni i maksymalnego czasu dzielącego zbiór i mielenie oraz prasowanie pasty. Niedozwolone są techniki drugiego tłoczenia oraz używanie enzymów lub talku. Oliwę z pierwszego tłoczenia i oliwę "ekstra" z pierwszego tłoczenia pakuje się w odpowiednie pojemniki i właściwie etykietuje. Wszystkich opisanych powyżej czynności dokonuje się na obszarze geograficznym produkcji, ponieważ ze względu na mieszalność oliwy z oliwek na późniejszym etapie niemożliwe jest jej oddzielenie lub odróżnienie od innych. W ten sposób kontrola jest odpowiednio przeprowadzana i nie dochodzi do przerwania ciągłości śledzenia produktu, co daje konsumentowi gwarancję jego pochodzenia i oryginalności.

4.6 Związek:

Produkcja oliwy z oliwek jest bardzo silnie związana z regionem środkowego Alentejo. Region ten posiada odpowiednie warunki klimatyczne i gleby sprzyjające wzrostowi i otrzymywaniu oliwek właściwych do produkcji oliwy z pierwszego tłoczenia i oliwy "ekstra" z pierwszego tłoczenia. Wskutek tego na przestrzeni lat dokonywano selekcji odpowiednich odmian wyłączając te, które nadają niepożądany aromat i smak typowej oliwie z regionu o owocowym aromacie. Niezmiennie przestrzega się dobrych praktyk. Poza historycznym i socjokulturowym związkiem wyrobu z regionem, wyrażonym w niezliczonych pomnikach (niektóre pochodzące z czasów rzymskich), pieśniach ludowych, specjalnych budowlach, regionalnych nazwach geograficznych, gastronomii, nazwiskach rodowych, odniesieniach bibliograficznych i badaniach, oliwa ze środkowego Alentejo posiada znane właściwości chemiczne i sensoryczne, zróżnicowane w stosunku do innych rodzajów oliwy. Chociaż wykorzystywane odmiany nie są produkowane wyłącznie w tym regionie, skład procentowy gaju oliwnego i ekosystem są decydującymi czynnikami dla otrzymywania oliwy o wymienionych właściwościach.

4.7 Organ kontrolny:

Nazwa: Certialentejo - Certificação de Produtos Agrícolas, LDA

Adres: Av. General Humberto Delgado, 34 - 1.a Esq - P-7000-900 Évora

Telefon: (351) 266 76 95 64/5

Faks: (351) 266 76 95 66

e-mail: geral@certialentejo.pt

4.8 Etykietowanie:

Na etykiecie widnieje obowiązkowo napis "Azeite do Alentejo Interior - Denominação de Origem Protegida", logo wyrobu i odpowiednie logo wspólnotowe. Do etykiety zalicza się również oznaczenie kontrolne, zawierające obowiązkowo nazwę wyrobu i odpowiedni napis, nazwę organu kontrolnego i numer serii (kod cyfrowy lub alfanumeryczny umożliwiający śledzenie wyrobu).

4.9 Wymogi krajowe : -

______

(1) Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych, B-1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.128.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 01/06/2006
Data ogłoszenia: 01/06/2006