Lekarski Egzamin Weryfikacyjny i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 22 lutego 2021 r.
w sprawie Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego

Na podstawie art. 6h ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres problematyki uwzględnianej przy opracowywaniu pytań Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego (LEW) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (LDEW);
2)
tryb powoływania członków Komisji Egzaminacyjnej, o której mowa w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zwanej dalej "ustawą", i komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy;
3)
wzór oświadczenia, o którym mowa w art. 6d ust. 9 ustawy;
4)
sposób i tryb przeprowadzania LEW i LDEW;
5)
wysokość opłaty, o której mowa w art. 6c ust. 13 ustawy;
6)
wysokość wynagrodzenia dla członków i przewodniczących Zespołów Egzaminacyjnych, o których mowa w art. 6d ust. 6 ustawy, oraz komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy;
7)
wzory świadectwa złożenia LEW i świadectwa złożenia LDEW;
8)
tryb wydawania przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, zwanego dalej "CEM", duplikatu albo odpisu świadectwa złożenia LEW albo świadectwa złożenia LDEW;
9)
tryb dokonywania przez dyrektora CEM wymiany świadectwa złożenia LEW i świadectwa złożenia LDEW;
10)
sposób uiszczania opłaty, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy.
§  2. 
1. 
Zakres problematyki uwzględnianej przy opracowaniu pytań testowych LEW i LDEW obejmuje wiedzę w zakresie zagadnień objętych programem jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
LEW zawiera pytania z następującego zakresu:
1)
chorób wewnętrznych z medycyną rodzinną;
2)
pediatrii z neonatologią;
3)
chirurgii ogólnej z chirurgią urazową;
4)
położnictwa i ginekologii;
5)
medycyny ratunkowej i intensywnej terapii;
6)
psychiatrii.
3. 
LDEW zawiera pytania z następującego zakresu:
1)
stomatologii zachowawczej;
2)
chirurgii stomatologicznej wraz z chirurgią szczękowo-twarzową;
3)
protetyki stomatologicznej;
4)
ortodoncji;
5)
stomatologii dziecięcej;
6)
periodontologii.
§  3. 
1. 
W celu powołania członków Komisji Egzaminacyjnej, o której mowa w art. 6d ust. 1 ustawy, dyrektor CEM zwraca się do podmiotów, o których mowa w art. 6d ust. 3 ustawy, o wskazanie kandydatów do tej Komisji.
2. 
Wskazanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko kandydata;
2)
numer PESEL - w przypadku jego braku, należy podać datę i miejsce urodzenia;
3)
adres do korespondencji;
4)
numer telefonu i adres poczty elektronicznej, jeżeli posiada;
5)
określenie podmiotu reprezentowanego przez kandydata.
3. 
Listy kandydatów przesyła się do CEM za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub w postaci papierowej.
4. 
Wzór oświadczenia członka Zespołu Egzaminacyjnego, o którym mowa w art. 6d ust. 9 ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W celu powołania komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy, dyrektor CEM zwraca się do rektorów polskich uczelni prowadzących kształcenie na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym o wskazanie kandydatów do tej komisji.
2. 
Wskazując kandydatów do komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy, podaje się dane, o których mowa w § 3 ust. 2. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się.
§  5. 
1. 
Przy organizacji i przeprowadzaniu LEW i LDEW dyrektor CEM może współpracować z właściwymi wojewodami.
2. 
W ramach współpracy, o której mowa w ust. 1, wojewodowie wspomagają CEM w zakresie organizacyjno-technicznym, w szczególności przez:
1)
wskazanie sal egzaminacyjnych przeznaczonych do przeprowadzenia LEW i LDEW w danym terminie, spełniających warunki określone w regulaminie porządkowym LEW i LDEW, o którym mowa w art. 6h ust. 2 ustawy;
2)
pomoc w negocjacjach umów dotyczących najmowania sal egzaminacyjnych, o których mowa w pkt 1;
3)
przygotowanie sal egzaminacyjnych, o których mowa w pkt 1, przed lub w dniu przeprowadzenia LEW albo LDEW;
4)
przechowywanie i przygotowanie materiałów biurowych niezbędnych do przeprowadzenia LEW albo LDEW.
3. 
W ramach współpracy, o której mowa w ust. 1, CEM jest obowiązane nieodpłatnie dostarczać właściwym wojewodom materiały biurowe niezbędne do przeprowadzenia LEW i LDEW.
4. 
Szczegóły dotyczące współpracy, o której mowa w ust. 1, określa porozumienie zawierane przez dyrektora CEM z poszczególnymi wojewodami.
§  6. 
Przebieg LEW i LDEW jest dokumentowany w protokole egzaminacyjnym, którego wzór jest określony w regulaminie porządkowym LEW i LDEW, o którym mowa w art. 6h ust. 2 ustawy.
§  7. 
1. 
Wnioskodawca wskazuje we wniosku, o którym mowa w art. 6c ust. 1 ustawy, adres do korespondencji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w art. 6c ust. 1 ustawy, podpisany własnoręcznie wraz z dokumentami, o których mowa w art. 6c ust. 9 ustawy, wnioskodawca przekazuje do CEM w terminie do dnia:
1)
5 marca danego roku dla sesji wiosennej;
2)
5 sierpnia danego roku dla sesji jesiennej.
3. 
Zawiadomienie, o którym mowa w art. 6c ust. 17 ustawy, dyrektor CEM przekazuje wnioskodawcy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w art. 6c ust. 1 ustawy.
§  8. 
1. 
Zdający LEW albo LDEW jest obowiązany podporządkować się poleceniom członków Zespołu Egzaminacyjnego, o którym mowa w art. 6d ust. 6 ustawy.
2. 
Zespół Egzaminacyjny przeprowadzający dany LEW albo LDEW jest odpowiedzialny za zapewnienie przestrzegania norm porządkowych przez zdającego.
§  9. 
1. 
Rozpoczęcie LEW albo LDEW dla wszystkich zdających w skali kraju wyznacza się o tej samej godzinie. Dopuszcza się maksymalnie 30-minutowe opóźnienie w rozpoczęciu LEW albo LDEW.
2. 
Decyzję o rozpoczęciu wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej podejmuje przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego, o którym mowa w art. 6d ust. 6 ustawy. Po ogłoszeniu rozpoczęcia wpuszczania do sali egzaminacyjnej osoba, która zgłosiła się na dany LEW albo LDEW, poddaje się niezwłocznie procedurze, o której mowa w art. 6f ust. 1 ustawy.
3. 
Osoba, która nie dokonała zgłoszenia w trybie art. 6c ust. 5 ustawy lub nie wniosła opłaty egzaminacyjnej, o której mowa w art. 6c ust. 13 ustawy, lub wniosła tę opłatę w wysokości niższej niż należna, lub nie posiada dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie może przystąpić do danego LEW albo LDEW. Przyczynę niedopuszczenia do LEW albo LDEW odnotowuje się w protokole egzaminacyjnym.
4. 
Po rozpoczęciu LEW albo LDEW wchodzenie do sali egzaminacyjnej innych osób niż przedstawiciele CEM i członkowie Zespołu Egzaminacyjnego jest zabronione.
5. 
Czas trwania LEW albo LDEW wynosi 4 godziny.
§  10. 
1. 
Zdający LEW albo LDEW zajmuje w sali egzaminacyjnej miejsce oznaczone wcześniej numerem kodowym nadanym przez CEM.
2. 
Po zajęciu miejsc w sali egzaminacyjnej przez wszystkich zdających LEW albo LDEW przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego:
1)
informuje o organizacji i przebiegu LEW albo LDEW;
2)
informuje o zakazach obowiązujących podczas LEW albo LDEW i konsekwencjach ich naruszenia, w szczególności o dyskwalifikacji, o której mowa w art. 6f ust. 4-6 ustawy.
§  11. 
1. 
W celu sprawdzenia, czy zdający posiada przy sobie urządzenia służące do kopiowania oraz przekazywania i odbioru informacji, członkowie Zespołu Egzaminacyjnego mogą posługiwać się elektronicznym wykrywaczem takich urządzeń.
2. 
W trakcie LEW albo LDEW zdającemu nie wolno zachowywać się w sposób rozpraszający uwagę innych zdających.
§  12. 
Jedynym dokumentem przeznaczonym do udzielania odpowiedzi w trakcie LEW albo LDEW jest karta odpowiedzi oznaczona numerem kodowym zdającego nadanym przez CEM.
§  13. 
1. 
Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań testowych przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego ogłasza koniec LEW albo LDEW.
2. 
Po ogłoszeniu końca LEW albo LDEW zdający odkłada książeczkę testową i karty odpowiedzi. Zdający pozostaje na miejscu do momentu zebrania wszystkich książeczek testowych i kart odpowiedzi przez członków Zespołu Egzaminacyjnego, po czym opuszcza salę egzaminacyjną.
3. 
W przypadku wcześniejszego zakończenia rozwiązywania testu zdający przekazuje książeczkę testową i karty odpowiedzi członkowi Zespołu Egzaminacyjnego lub jego Przewodniczącemu i opuszcza salę egzaminacyjną bez możliwości powrotu.
§  14. 
1. 
Zdający dany LEW albo LDEW ma prawo wglądu do treści zadań testowych w celu składania zastrzeżeń. Książeczki testowe są udostępniane w sali egzaminacyjnej bezpośrednio po ogłoszeniu końca danego LEW albo LDEW.
2. 
Zastrzeżenia, o których mowa w art. 6g ust. 1 ustawy, złożone bez zachowania trybu określonego w tych przepisach nie podlegają rozpatrzeniu.
3. 
Z posiedzenia komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy, jest sporządzany protokół, zawierający w szczególności rozstrzygnięcie o uznaniu albo odrzuceniu zastrzeżeń wraz z uzasadnieniem. Do protokołu dołącza się złożone zastrzeżenia w postaci elektronicznej lub papierowej.
§  15. 
1. 
Ustalenie wyników LEW i LDEW następuje po rozpatrzeniu zastrzeżeń, o których mowa w art. 6g ust. 1 ustawy.
2. 
Unieważnienie zadania zostaje uwzględnione przy ustalaniu liczby punktów umożliwiających złożenie LEW albo LDEW.
3. 
Ustalenie wyników LEW i LDEW następuje za pomocą systemu informatycznego przez odczyt kart odpowiedzi oznaczonych numerem kodowym nadanym przez CEM.
4. 
Udostępnienie zdającemu wyniku jego LEW albo LDEW następuje przez podanie wyniku procentowego do dwóch miejsc po przecinku i liczby poprawnie udzielonych odpowiedzi.
§  16. 
1. 
Wysokość opłaty za LEW albo LDEW wynosi 700 zł.
2. 
Opłatę, o której mowa w ust. 1, uiszcza się w polskich złotych.
§  17. 
1. 
Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego oraz przewodniczącego komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy, wynosi 500 zł za posiedzenie.
2. 
Wysokość wynagrodzenia członka Zespołu Egzaminacyjnego oraz członka komisji, o której mowa w art. 6g ust. 2 ustawy, wynosi 300 zł za posiedzenie.
§  18. 
1. 
Wzór świadectwa złożenia LEW określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Wzór świadectwa złożenia LDEW określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  19. 
CEM przesyła świadectwo złożenia LEW albo świadectwo złożenia LDEW, zwane dalej "świadectwem", na adres zdającego wskazany we wniosku, o którym mowa w art. 6c ust. 8 ustawy. W przypadku zwrotu świadectwa z powodu nieodebrania przez adresata jest ono archiwizowane w CEM i może być odebrane przez zdającego w siedzibie CEM. CEM na wniosek zdającego może przesłać ponownie nieodebrane świadectwo po uiszczeniu przez niego kosztów związanych z ponownym przesłaniem. Przepis art. 262 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187) stosuje się.
§  20. 
1. 
CEM wydaje odpisy i duplikaty świadectw.
2. 
Odpis świadectwa jest wydawany na wniosek zdającego LEW albo LDEW jako dodatkowy egzemplarz świadectwa.
3. 
Duplikat świadectwa jest wydawany w przypadku uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub innej utraty świadectwa przez zdającego LEW albo LDEW, na jego wniosek.
4. 
Opłatę, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy, uiszcza się na rachunek bankowy CEM, podany na stronie internetowej CEM. Potwierdzenie wniesienia opłaty załącza się do wniosku, o którym mowa w ust. 2 i 3.
5. 
W przypadku niedołączenia do wniosku, o którym mowa w ust. 2 i 3, potwierdzenia wniesienia opłaty, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy, CEM wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
6. 
Odpis świadectwa i duplikat świadectwa wydaje się na druku według wzorów odpowiednich świadectw.
7. 
Duplikat świadectwa jest oznaczony pieczęcią o treści "Duplikat".
8. 
Odpis świadectwa jest drukowany na miękkim papierze z napisem "Odpis" oraz oznaczony pieczęcią "Za zgodność z oryginałem" i imienną pieczęcią dyrektora CEM.
9. 
Wydanie odpisu świadectwa albo duplikatu świadectwa następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa odpowiednio w ust. 2 i 3, z dołączonym do niego potwierdzeniem wniesienia opłaty, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy.
§  21. 
1. 
W przypadku ujawnienia przez zdającego błędu na świadectwie może on zwrócić się do dyrektora CEM z wnioskiem o wymianę świadectwa.
2. 
Po wpłynięciu wniosku, o którym mowa w ust. 1, CEM weryfikuje zasadność dokonania wymiany. Wymiana nie jest dokonywana, jeżeli na świadectwie nie stwierdza się błędu. Świadectwo, które nie zawiera błędu, jest zwracane wnioskodawcy.
3. 
Opłatę, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy, za wymianę świadectwa niewynikającą z błędu CEM uiszcza się na rachunek bankowy CEM, podany na stronie internetowej CEM. W takim przypadku CEM wzywa wnioskodawcę do uiszczenia wymaganej opłaty oraz przekazania dokumentu potwierdzającego dokonanie tej czynności do CEM w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że niedokonanie tych czynności spowoduje odmowę dokonania wymiany świadectwa.
4. 
Wydanie wymienionego świadectwa następuje po otrzymaniu przez CEM świadectwa błędnego.
5. 
Wydanie wymienionego świadectwa następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1.
6. 
W przypadku obowiązku uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 6g ust. 6 ustawy, termin, o którym mowa w ust. 5, rozpoczyna bieg od dnia doręczenia do CEM dokumentu potwierdzającego wniesienie tej opłaty.
§  22. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

OŚWIADCZENIE CZŁONKA ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO

..........................................................................................

(miejscowość, data)

..........................................................................................

(imię i nazwisko)

..........................................................................................

(numer PESEL*)

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że w stosunku do żadnego z kandydatów do złożenia Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego / Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego** przed Zespołem Egzaminacyjnym, którego będę członkiem, nie jestem:

1) jego małżonkiem;

2) osobą pozostającą z nim w stosunku:

a) pokrewieństwa albo powinowactwa do drugiego stopnia,

b) przysposobienia;

3) osobą pozostającą z nim we wspólnym pożyciu;

4) osobą pozostającą wobec niego w stosunku zależności służbowej.

Oświadczam, że nie zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Oświadczam, że jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia***.

.........................................................

(data, czytelny podpis)

* W przypadku jego braku należy podać datę i miejsce urodzenia.

** Niepotrzebne skreślić.

*** Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia na podstawie art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517).

)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA LEKARSKIEGO EGZAMINU WERYFIKACYJNEGO

ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA LEKARSKIEGO EGZAMINU WERYFIKACYJNEGO

Świadectwo Złożenia Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego

numer ...............

Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych stwierdza, że

Pani/Pan ..........................................................................................

posiadająca/posiadający numer PESEL* ................................................

złożyła/złożył Lekarski Egzamin Weryfikacyjny

w dniu .............................. z wynikiem ..............% (punktów .............. / możliwych ............)

Pieczęć okrągła Centrum Egzaminów Medycznych

Data wystawienia ...................

Pieczątka, nadruk albo naklejka z podaniem imienia i nazwiska oraz funkcji dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych oraz jego podpis**

Pozytywny wynik Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego otrzymuje zdający, który uzyskał co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z testu.

Niniejsze świadectwo nie potwierdza uzyskania tytułu lekarza oraz prawa wykonywania zawodu lekarza.

* W przypadku jego braku należy podać datę i miejsce urodzenia.

** Albo odwzorowanie mechaniczne podpisu.

)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA LEKARSKO-DENTYSTYCZNEGO EGZAMINU WERYFIKACYJNEGO

ŚWIADECTWO ZŁOŻENIA LEKARSKO-DENTYSTYCZNEGO EGZAMINU

WERYFIKACYJNEGO

Świadectwo Złożenia Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego

numer .................

Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych stwierdza, że

Pani/Pan .........................................................................................

posiadająca/posiadający numer PESEL* ....................................................

złożyła/złożył Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny

w dniu .............................. z wynikiem ..............% (punktów ................. / możliwych .............)

Pieczęć okrągła Centrum Egzaminów Medycznych

Data wystawienia ......................

Pieczątka, nadruk albo naklejka z podaniem imienia i nazwiska oraz funkcji dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych oraz jego podpis**

Pozytywny wynik Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego otrzymuje zdający, który uzyskał co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z testu.

Niniejsze świadectwo nie potwierdza uzyskania tytułu lekarza dentysty oraz prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

* W przypadku jego braku należy podać datę i miejsce urodzenia.

** Albo jego odwzorowanie mechaniczne.

)

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1470 i 1541).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r. poz. 567, 1291, 1493, 2112, 2345 i 2401 oraz z 2021 r. poz. 159.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024