Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 22 października 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół

Na podstawie art. 38x ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945 oraz z 2019 r. poz. 2020) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół (Dz. U. poz. 1511) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 9:
a)
po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Kopie umów, o których mowa w § 8 ust. 1, w których dokonano zmian, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 5, dostawcy, którzy uzyskali zatwierdzenie w odniesieniu do owoców i warzyw lub mleka, przekazują do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwego ze względu na siedzibę każdego z dostawców wraz z wnioskiem o pomoc, o którym mowa w § 10.",

b)
w ust. 4 po wyrazach "ust. 3" dodaje się wyrazy "i 3a";
2)
w § 10:
a)
w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Wniosek o pomoc z tytułu realizacji dostaw składa się po upływie co najmniej dwóch tygodni udostępniania w danym semestrze:",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Liczba wniosków o pomoc, o których mowa w ust. 1, nie może być większa niż dwa w danym semestrze.";

3)
w § 11 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Pomniejszeń, o których mowa w ust. 2 i 3, nie stosuje się w przypadku braku możliwości wywiązania się ze zobowiązań, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2 lit. b oraz § 8 ust. 3 pkt 4 lit. b, w związku z zawieszeniem przez dyrektora szkoły podstawowej zajęć edukacyjnych na czas oznaczony na podstawie § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604).";

4)
po § 13 dodaje się § 13a i § 13b w brzmieniu:

"§ 13a. 1. Dyrektorzy szkół podstawowych, którzy na podstawie § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach zawiesili zajęcia edukacyjne na czas oznaczony, niezwłocznie powiadamiają o tym:

1) dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwego ze względu na położenie szkoły podstawowej - w przypadku szkół podstawowych, które uzyskały zatwierdzenie, o którym mowa w § 4;

2) dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwego ze względu na siedzibę dostawcy, z którym zawarły umowę, o której mowa w § 8 ust. 1 - w przypadku szkół podstawowych, o których mowa w § 6.

2. Do powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:

1) kopię zawiadomienia, o którym mowa w § 18 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach;

2) informację o zmianie:

a) łącznej liczby dzieci, o której mowa w § 5 ust. 3 pkt 1,

b) okresów udostępniania w szkole podstawowej owoców i warzyw lub mleka, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 2

- w związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych.

3. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1:

1) sporządza się na formularzu udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez Krajowy Ośrodek;

2) może być przekazywane w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

§ 13b. Owoce i warzywa lub mleko dostarczone do szkół podstawowych, o których mowa w § 6, zgodnie z umową zmienioną stosownie do § 8 ust. 3 pkt 5 w związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych na czas oznaczony, które nie mogły zostać udostępnione dzieciom, o których mowa w § 2, mogą zostać udostępnione dzieciom, w których imieniu rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udostępnianie im odpowiednio owoców i warzyw lub mleka, uczęszczającym do:

1) klas VI-VIII - w przypadku szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia;

2) klas III-V - w przypadku ogólnokształcących szkół baletowych;

3) oddziałów przedszkolnych - w przypadku szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.";

5)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Porcje owoców i warzyw są udostępniane dzieciom w dwóch okresach udostępniania obejmujących po 9, 10, 11 albo 12 wybranych tygodni w każdym semestrze danego roku szkolnego.",

b)
ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. Truskawki, śliwki i paprykę słodką udostępnia się dzieciom w tym samym dniu, w którym zostały dostarczone do szkoły podstawowej.";

6)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Porcje mleka są udostępniane dzieciom w dwóch okresach udostępniania obejmujących po 9, 10, 11 albo 12 wybranych tygodni w każdym semestrze danego roku szkolnego.".

§  2. 
W przypadku zawieszenia zajęć edukacyjnych na czas oznaczony na podstawie § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604) przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, powiadomień, o których mowa w § 13a rozporządzenia zmienianego w § 1 dodanym niniejszym rozporządzeniem, dokonuje się niezwłocznie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1885

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół.
Data aktu: 22/10/2020
Data ogłoszenia: 27/10/2020
Data wejścia w życie: 28/10/2020