RFN-Polska. Zmiana Załącznika A do "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej i w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec", podpisanej we Frankfurcie nad Odrą dnia 26 lutego 2008 r.

POROZUMIENIE
z dnia 13 marca 2020 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczące zmiany Załącznika A do "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej i w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec", podpisanej we Frankfurcie nad Odrą dnia 26 lutego 2008 r.

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Republiki Federalnej Niemiec

Sygnatura akt (proszę podać przy odpowiedzi) 405.452.00/2 POL

Ambasada

Rzeczypospolitej Polskiej

Lassenstraße 19-21

14193 Berlin

Nota werbalna

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt w nawiązaniu do artykułu 22 Umowy z dnia 26 lutego 2008 roku między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec i w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "Umową", oraz zgodnie z zaleceniem Wspólnej Grupy Roboczej z dnia 27 czerwca 2017 roku określonej w artykule 19 Umowy, zaproponować zawarcie Porozumienia między Rządem Republiki Federalnej Niemiec a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w następującym brzmieniu:

1.
Punkt 1 załącznika A otrzymuje następujące nowe brzmienie:

"1. Umawiająca się Strona niemiecka ma obowiązek budowy następujących granicznych obiektów mostowych:

a) most graniczny przez Odrę między Frankfurtem nad Odrą i Kunowicami na 580,640 km prądu rzeki,

b) most graniczny między Kietz i Kostrzynem na 615,102 km prądu rzeki."

2.
Punkt 2 załącznika A otrzymuje następujące brzmienie:

"2. Umawiająca się Strona polska ma obowiązek budowy następujących granicznych obiektów mostowych:

most graniczny przez Nysę Łużycką między Horką i Węglińcem na 130,470 km prądu rzeki."

2.
Porozumienie niniejsze zawarte jest w językach niemieckim i polskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Jeżeli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na propozycje Rządu Republiki Federalnej Niemiec zawarte w punktach 1 i 2, wówczas niniejsza nota i nota z odpowiedzią Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej wyrażająca zgodę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowić będą Porozumienie między Rządem Republiki Federalnej Niemiec a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, które wejdzie w życie z datą noty zawierającej odpowiedź.

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych korzysta z okazji, by ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy wysokiego poważania.

 Berlin, dnia 23 lipca 2019 roku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

Nr DPT.2706.34.2014

Ambasada

Republiki Federalnej Niemiec

w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec i ma zaszczyt potwierdzić otrzymanie noty werbalnej Strony niemieckiej z dnia 23 lipca 2019 roku w sprawie propozycji zawarcia w drodze wymiany not Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącego zmiany Załącznika A do "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej i w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec", podpisanej we Frankfurcie nad Odrą dnia 26 lutego 2008 roku, a otrzymana nota posiada następującą treść:

«Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej i ma zaszczyt w nawiązaniu do artykułu 22 Umowy z dnia 26 lutego 2008 roku między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec i w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "Umową", oraz zgodnie z zaleceniem Wspólnej Grupy Roboczej z dnia 27 czerwca 2017 roku określonej w artykule 19 Umowy, zaproponować zawarcie Porozumienia między Rządem Republiki Federalnej Niemiec a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w następującym brzmieniu:

1.
Punkt 1 Załącznika A otrzymuje następujące nowe brzmienie:

"1. Umawiająca się Strona niemiecka ma obowiązek budowy następujących granicznych obiektów mostowych:

a) most graniczny przez Odrę między Frankfurtem nad Odrą i Kuno wicami na 580,640 km prądu rzeki,

b) most graniczny przez Odrę między Kietz i Kostrzynem na 615,102 km prądu rzeki."

2.
Punkt 2 Załącznika A otrzymuje następujące brzmienie:

"2. Umawiająca się Strona polska ma obowiązek budowy następujących granicznych obiektów mostowych:

most graniczny przez Nysę Łużycką między Horką i Węglińcem na 130,470 km prądu rzeki."

Porozumienie niniejsze zawarte jest w językach niemieckim i polskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Jeżeli Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na propozycje Rządu Republiki Federalnej Niemiec zawarte w punktach 1 i 2, wówczas niniejsza nota i nota z odpowiedzią Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej wyrażająca zgodę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowić będą Porozumienie między Rządem Republiki Federalnej Niemiec a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, które wejdzie w życie z datą noty zawierającej odpowiedź.

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych korzysta z okazji, by ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy wysokiego poważania.»

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt poinformować, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zgodę na propozycje Rządu Republiki Federalnej Niemiec zawarte w punktach 1 i 2, oraz aby przytoczona wyżej nota i niniejsza nota z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej stanowiły Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec, które wejdzie w życie z datą noty zawierającej odpowiedź.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec wyrazy najwyższego poważania.

Warszawa, dnia 13 marca 2020 roku.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1178

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: RFN-Polska. Zmiana Załącznika A do "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w ciągu linii kolejowych o znaczeniu państwowym w Rzeczypospolitej Polskiej i w ciągu federalnych linii kolejowych w Republice Federalnej Niemiec", podpisanej we Frankfurcie nad Odrą dnia 26 lutego 2008 r.
Data aktu: 13/03/2020
Data ogłoszenia: 02/07/2020
Data wejścia w życie: 18/03/2020